E-bombing Dobešova ministerstva. Kdy se přidají další partyzáni?

Bývalý bezpečnostní šéf ministerstva školství pokračuje v záškodnické akci. Na středu jsou svoláni zaměstnanci, jimž bude věc vysvětlena.

Mýtus jménem audit. Tak nazval svůj druhý hromadný e-mail Martin Odehnal, jenž svou korespondencí o dění v Dobešově kabinetu hodlá zasypávat všechny zaměstnance MŠMT. foto: © ČESKÁ POZICE/ Richard CortésČeská pozice

Mýtus jménem audit. Tak nazval svůj druhý hromadný e-mail  Martin Odehnal, jenž svou korespondencí o dění v Dobešově kabinetu hodlá zasypávat všechny zaměstnance MŠMT.

To nemá obdoby! Bezprecedentní „rozvratná“ akce bývalého vysokého úředníka pokračuje. Propuštěný zástupce vrchní ředitelky Dobešova kabinetu Martin Odehnal poslal ve čtvrtek v 15:02 hodin stovkám zaměstnanců ministerstva školství druhý e-mail, jímž upozorňuje na údajně podivné dění v úřadu – především na utajovaný personální audit, na nějž se ministr Josef Dobeš (VV) několikrát odvolával a jehož zadání řeší Antimonopolní úřad.

Audit patří mezi nejstřeženější tajemství resortu. A připomíná prý yettiho...„Tento dokument zjevně patří mezi nejstřeženější tajemství resortu. Často zmiňovaný audit asi ze všeho nejvíce připomíná bájeslovného yettiho: všichni o něm mluví, nikdy ho nikdo ale neviděl... Řešení je nasnadě: prostě a jednoduše celý audit zveřejnit,“ píše odvolaný Odehnal v daleko kratším e-mailu (zde v příloze PDF), než byla první zásilka, o níž ČESKÁ POZICE detailně informovala.

Odehnal, jenž byl do března bezpečnostním ředitelem MŠMT, upozorňuje též na absurdnost slučování ostatních přímo řízených organizací (OPŘO) a zrodu superšéfa, pod nějž přejde řada institucí včetně Ústavu pro informace ve vzdělávání, Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání nebo Učebního střediska MŠMT Richtrovy boudy. Nač je to dobré? Jde o šetření na úřednících anebo „zálusk“ na prázdné budovy?

To sice Odehnal nepíše, ale v dalších bodech se třeba ironicky posmívá personálnímu řediteli ministerstva (Luďku Havránkovi), jehož by „prý vysokoškolské vzdělání jen brzdilo v rozletu a znalost zákoníku práce v kreativitě.“

Partyzánština proti ministrovi?

Zajímavější než samotný obsah hromadného e-mailu je však použitý postup. Odehnal díky svému přístupu k informacím a dokumentům přímo z Dobešova kabinetu může i nadále devastovat jako partyzán morálku v úřadu; s čím přijde v pondělí? A ve středu? Má citlivé dokumenty? Podle informací ČESKÉ POZICE byly ohlasy na druhou várku e-mailu slabší nežli v prvním případě – vedení ministerstva nyní řeší, jak se může podrývačné akci bránit...

Ve středu 8. června dojde na MŠMT k veřejnému vysvětlování. Kolik asi přijde lidí?I proto svolal ředitel Havránek na středu 8. června v 15:00 hodin pracovníky, jimž ve Velkém zrcadlovém sále hodlá vysvětlit, co se stalo. Odehnalův dopis „možná můžeme bez povšimnutí přejít jako názor zhrzeného člověka, který nesplnil očekávání a musel odejít. Vedení kabinetu ministra však považuje za důležité, aby případné otázky, s tímto případem související, nevyvolávaly další pochybnosti a nejistoty  u vlastních zaměstnanců. Z toho důvodu vedení kabinetu ministra nabízí všem, kteří mají zájem slyšet i názor druhé strany nebo k záležitosti něco sdělit, aby přišli na toto setkání,“ vyzývá Havránek v e-mailu.

Zkušenosti z BIS i vnitra

Odehnal není nějaký nýmand. Podle životopisu, který ČESKÁ POZICE dohledala, byl v letech 2002 až 2006 zaměstnán v Úřadu vlády ČR, kde pracoval nejprve jako ředitel odboru lidských zdrojů a pak coby poradce předsedy vlády. Předtím působil na České školní inspekci (1999-2002) a v době 1998-99 byl asistentem náměstka personálních složek Bezpečnostní informační služby (BIS). Působil též na ministerstvu vnitra i školství.

Vedení Dobešova ministerstva však tvrdí, že svou práci na školství nyní zanedbával, v pracovní době chodil k lékaři, do připravované vládní agendy vnášel „subjektivní názory namísto systémového řešení“ a během období od dubna 2008 do dubna letošního neučinil jakožto bezpečnostní ředitel potřebné kroky k zabezpečení úřadu včetně přístupu do budovy a k jištění počítačů.

„Nespolupracoval s IT odborem a také na začátku roku při úniku citlivých informací čerpal dovolenou, aniž by se jakkoli zajímal či zabýval touto skutečností, která nepochybně spadala do jeho kompetencí,“ tvrdí Václav Šmíd, zástupce vrchní ředitelky Jany Machálkové, jež Odehnalovi předávala výpověď.

„Opakuji, že mi nikdy nebylo nic vytknuto. A jsem přesvědčen, že další a další důvody k mému odvolání jsou nyní vyráběny,“ řekl ČESKÉ POZICI Odehnal. Nebylo by místo jeho emailového „bombingu“ lepší řešit věci právní cestou? „Zatím takové kroky nechystám, protože po formální stránce to bylo zřejmě v pořádku. Ale uráží mne, jakým způsobem mne vyhodili lidé bez zkušeností ve státní správě i vysokoškolského vzdělání,“ říká Odehnal k současnému managementu ministra školství. Machálková právě dokončila studia na Univerzitě J. A. Komenského, ale personální ředitel Havránek potřebnou kvalifikaci nemá, jak uvedly Lidové noviny.

E-bombing v zákonném rámci

Podle právníků je Odehnalův odboj zatím košer; nejde ani o spamování.A co říkají originální Odehnalově odvetě právníci? Ti, které ČESKÁ POZICE oslovila, uvádějí, že zákon svým elektronickým „ostřelováním“ úřadu zatím neporušil. „Myslím, že postup právně napadnutelný není. Napadnutelný by mohl být jen za případné poškození něčí pověsti, což však v případě kritiky veřejných činitelů může nastat jen hodně jinými formulacemi, než lehkou nadsázkou a ironií, které pan Odehnal používá. V e-mailu jsem si nevšiml ani nějakého prozrazení chráněných informací, ani o soukromí jiných osob, ani osobních údajů, natož něčeho utajovaného z dalších důvodů,“ míní například Oldřich Kužílek ze sdružení Otevřete, poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí.

Prý nevadí ani „spamování“ takovýmto způsobem. Rozeslaný e-mail totiž není spam. Spam je definován jako obchodní sdělení, v zásadě reklama. „Nevím, jakou technikou byl e-mail poslán všem pracovníkům MŠMT, ale i kdyby pan Odehnal měl seznam jejich adres, bylo by to v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů, protože ho používá jen pro svou osobní potřebu, v tomto případě k oslovení bývalých spolupracovníků,“ dodává Kužílek.

A tak se zbývá ptát: našel bývalý bezpečnostní ředitel ministerstva způsob, jak systematicky a beztrestně hanět ministra či jeho nejbližší spolupracovníky? Přidá se v Česku někdo další? A kdy?