„Dvorní šašek, kterého Klaus pasoval na rytíře“

Německý deník Die Welt radí českému prezidentovi, aby svého vicekancléře poslal do pouště. Anebo ještě lépe: do blázince.

Petr Matějček 14.12.2012
Téměř (nebo že by přece jen zcela?) bezhříšný a svým božským posláním sebejistý český Spasitel Petr Hájek zatím vykonává jen funkci světskou, pouhého prezidentského vicekancléře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Téměř (nebo že by přece jen zcela?) bezhříšný a svým božským posláním sebejistý český Spasitel Petr Hájek zatím vykonává jen funkci světskou, pouhého prezidentského vicekancléře. | foto: © ČTKČeská pozice
Téměř (nebo že by přece jen zcela?) bezhříšný a svým božským posláním sebejistý český Spasitel Petr Hájek zatím vykonává jen funkci světskou, pouhého prezidentského vicekancléře.

Čech, který si ve čtvrtek ráno otevřel oblíbený německý deník Die Welt, se dozvěděl, že pokud ještě nemá vymyšlený vhodný dárek pro své blízké, může si díky svému prezidentovi Václavu Klausovi oddychnout. Už totiž ví, že radostný štědrý večer zajistí nová kniha Klausova vicekancléře Petra Hájka Smrt v sametu.

Po přečtení díla svého „Vorzimmerlöwen“ (doslova „lva v předsíni“, neboli „myši, která řvala“), jak Hájka Die Welt tituluje, je Klaus totiž plný chvály. Smrt v sametu je dle prezidenta obdivuhodná a velmi čtivá kniha, ze které by se měla stát povinná četba. (I přesto, že by některá slova volil jinak, Klaus tvrdí, že Hájek popsal roli Václava Havla naprosto trefně a jeho názory v zásadě sdílí.) Víc svého vicekancléře pochválit Klaus nemohl, soudí Die Welt; v podstatě se dle listu jedná „o pasování Hájka na rytíře“.

Německé noviny překvapeně konstatují, že se Hájkovi v jeho novém díle podařilo lokalizovat dokonce i ďábla – objevil ho v nedávno zesnulém bývalém prezidentovi Václavu Havlovi, kterého nazývá „služebníkem Satana“.

A bude hůř...

Článek v Die Welt dále konstatuje, že se Hájek o rozruch stará dlouhodobě, jelikož spoluzakladatele a na počátku 90. let vůdčí osobnost oblíbeného českého týdeníku Reflex „role po boku Václava Klause nikdy opravdu nenaplňovala“. Z toho důvodu má prý čas na psaní knih o vlastně úplně všem.

V minulosti tak již stihl zpochybnit existenci Usámy bin Ládina anebo tvrdit, že teroristický útok na newyorská dvojčata 11. září 2001 Spojené státy americké zinscenovaly samy. O titulky v médiích se rovněž postaral, když odsoudil pochod „zvrhlých“ homosexuálů a znevěrohodnil Darwinovu evoluční teorii, protože on sám „z opice rozhodně nepochází“.

Hájek prý pozvolna zmutoval v dvorního šaška a stal se „nedílnou součástí prapodivného českého politického folklóru“Čeští komentátoři prý dali Klausovi již xkrát na srozuměnou, že by udělal nejlépe, kdyby se Hájka co nejrychleji zbavil. To ostatně ve svých dřívějších článcích konstatovaly i noviny Die Welt, když napsaly, že by Klaus udělal dobře, kdyby svého vicekancléře „poslal někam do pouště“. Na Pražský hrad tedy rozhodně nepatří, spíš prý „bez průtahů do blázince“. Jenže Hájek místo toho pozvolna zmutoval v dvorního šaška, a dle Die Welt se tak stal „nedílnou součástí prapodivného českého politického folklóru“.

A bude hůř. Protože, jak Die Welt správně píše, funkční období Václava Klause se pomalu chýlí ke konci, a Hájek tak bude mít na psaní povinné četby ještě mnohem víc času...

Článek ostatně vyšel i na webové verzi Die Welt, kde ho korunuje dnes již legendární video Václava Klause, jak v Chile krade propisku. Česku zrovna nelichotí ani související články o naší kotlině, které Die Welt svým čtenářům doporučuje:

Počet příspěvků: 15, poslední 15.12.2012 08:42 Zobrazuji posledních 15 příspěvků.