Dvě učebnice sexuální výchovy. Jedna vyhovuje, druhá s úchylem už ne...

Varování ministerstva školství: Obsažené ilustrace z učebnice rodinné výchovy nejsou vhodné pro vaše patnáctileté děti z 8. tříd ZŠ.

Devianta v cenzurované verzi nahradily bezpohlavní fotografie: temná noční ulička a alej zasypaná listím. Zmizely i instrukce, jak se nasazuje prezervativ. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Devianta v cenzurované verzi nahradily bezpohlavní fotografie: temná noční ulička a alej zasypaná listím. Zmizely i instrukce, jak se nasazuje prezervativ. | foto: Česká pozice
Devianta v cenzurované verzi nahradily bezpohlavní fotografie: temná noční ulička a alej zasypaná listím. Zmizely i instrukce, jak se nasazuje prezervativ.

Loni publikoval týdeník Reflex zamyšlení nad sexuální výchovou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Josefa Dobeše (VV). Je to jen pár dní, kdy se totožné téma dostalo na přetřes v hlavních českých médiích... Co jsme se o lásce a pohlavním životě z ministerstva školství zase dozvěděli?

Odmítám nařčení z tmářství, říká ministr školstvíNejprve přišla Česká televize s odhalením, že existuje „ministerský dokument“ Pročištění rámcového vzdělávacího plánu, jenž přichází s nápadem na zavedení etiky namísto sexuální výchovy. Ze stejného zdroje vycházela o den později i Mladá fronta Dnes.

Ministerstvo to ostře popřelo, sám ministr obě novinářky označil za vysoce neprofesionální. „Odmítám nařčení z tmářství. Jediné, co jsem udělal, bylo stažení příručky k sexuální výchově, kde si z toho soukromí autoři chtěli udělat za ministerské peníze vlastní byznys. Příručku je možné používat, ale ne s doporučením MŠMT,“ říká ministr Dobeš, podle nějž by prvotní informace o sexu měli dětem poskytnout rodiče a učitel, jehož znají. Sexuální výchova by prý v budoucnu mohla být včleněna do předmětu etická výchova.

Cenzura ohavných genitálů...

A pak přišla cenzura, jinak to prostě nazvat nejde. Učebnice rodinné výchovy pro 8. ročník základních škol (pro čtrnácti až patnáctiletou mládež) byla při schvalování doložky ministerstvem „umravněna“. Zmizel obrázek úchyla a ilustrativní návod, jak na ztopořený úd nasadit prezervativ. K neudělení doložky dali dle MfD popud konzervativci z Výboru na obranu rodičovských práv (VORP), jimž ministr Dobeš rád naslouchá. A mezi něž patří i Michal Semín, jeden ze zakladatelů stále viditelnější Akce D.O.S.T.

„Jsou mi sympatičtí tím, že se jako zodpovědní rodiče zajímají o dění ve škole a řeknou, když jim něco vadí. Na druhé straně jim říkám, že sexuální výchova v přiměřené formě do školy patří,“ míní Dobeš. Dle Anny Brychtové, místopředsedkyně VORP, jim vadí detailní poučování o sexuálním chování nebo o pohlavně přenosných nemocech a deviacích.

Abychom nečinili unáhlené soudy, požádali jsme dotčené vydavatelství Fraus o obě verze „skandální“ učebnice. Pro posouzení váženým čtenářstvem je obě předkládáme v příloze jako PDF: jednak v původní a závadné formě, za druhé ve správné a zcenzurované verzi.

Zajímavé je, že původní verze nevadila šest let, takže se podle ní vyučovalo. Od února 2005, kdy byla učebnice odborníky schválena a posouzena, se v úřadu vystřídalo už šest různých ministrů a ministryň (Buzková, Kopicová, Kuchtová, Bursík, Liška a Dobeš). Shodou okolností vyšlo schvalování doložky na Dobešův resort, který zasáhl.

Zajímavé je, že původní verze nevadila šest let, takže se podle ní vyučovalo

„Podařilo se nám docílit toho, že se neměnil text. Ministerstvo argumentovalo, že obrázky jsou příliš explicitní, mohly by někoho urážet. Učebnice je pouze nástroj, a tak na náš web umístíme ke stažení i původní verzi pro ty, kteří o ni budou mít zájem,“ řekla ČESKÉ POZICI Radka Šmahelová, vedoucí redaktorka nakladatelství Fraus, jež upozorňuje, že součástí kapitoly je i pojednání o morálních hodnotách vztahu, nikoliv jen o problematice samotného sexu.

Nač budou osmákům kondomy?

Tolik tedy informace a nyní subjektivní dojmy. Může si někdo soudný ještě v roce 2011 myslet, že se osmáci složí studem či smíchem při pohledu na kreslený mužský genitál a návod, jak si nasadit kondom? Potřebujeme cenzuru této navýsost potřebné dovednosti v době, kdy počet nakažených virem HIV v Česku stále narůstá a mladí se té nemoci přestávají bát, protože je „léčitelná“? Jen letos už přibylo přes 91 nakažených.

Namísto mudrování a vyškrtávání nezávadných malůvek v učebnicích bychom potřebovali morální vzory, včetně politiků, kteří by byli zosobněním rodinných hodnot a namísto pouhých proklamací o mravech by prostě mravně žili a ukazovali cestu jiným.

Kdo ví, zda má ministr školství vůbec možnost do cenzurování učebnic zasahovat; třeba ale dá na svého konzervativního zástupce kabinetu, Ladislava Bátoru z Akce D.O.S.T., jenž už s odporem proti příručce sexuální výchovy jednou slavil úspěch. Ale i národovec Bátora by měl vědět, že například v obyčejných základkách s gymnázii – nejen na jeho Jaroměřsku – už mají školáci v budově i automat na kondomy... Co si s ním teď, proboha, asi počnou?