Dvanáct míčů pro Paroubka

Sponzorská mlha vrhá na národní socialisty nepříjemný stín. Podle Paroubka to je mediální kampaň, která má pomoci Babišovi a Zeleným.

V pátek MF Dnes uvedla, že náklady na současnou masivní billboardovou kampaň národních socialistů převyšují přiznané sponzorské dary, které strana uvádí na webu. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

V pátek MF Dnes uvedla, že náklady na současnou masivní billboardovou kampaň národních socialistů převyšují přiznané sponzorské dary, které strana uvádí na webu.

Národní socialisté – levice 21. století (LEV 21) se pochlubili milionovým sponzorem: je jím člen strany a šéf volební kampaně LEV 21, bývalý poslanec ČSSD Petr Benda. Národní socialisté na svém webu uvedli, že Benda se stranou uzavřel sponzorskou smlouvu a na účet strany vedené Jiřím Paroubkem ve druhém čtvrtletí postupně vloží až 12 milionů korun. Uznejme, že to je slušná menáž a lze tím - alespoň oficálně - odpovědět na pochybnosti o financování poměrně rozsáhlé aktuální kampaně strany.

Paroubkovci touto zprávou reagovali na článek MF Dnes z konce minulého týdne. Deník upozornil, že náklady na billboardovou kampaň národních socialistů převyšují přiznané sponzorské dary (ve výši necelého 1,7 milionu korun), které strana zveřejnila na svém webu. Nyní LEV 21 uvádí, že kampaň stranu od dubna do června bude stát zhruba 5 milionů korun.

MF Dnes v pátečním článku dále poukázala na to, že sponzorský seznam národních socialistů není úplný, když neuvádí firmu, která podle brněnského tajemníka LEV 21 sponzoruje formou bezplatného poskytnutí billboardových ploch. (Na tuto výhradu však strana zatím nereagovala.) ČESKÉ POZICE v článku Kdo Paroubkovi krmí Lva 21 aneb Mlha kolem bratří Andresů také upozornila na určité nejasnosti kolem sponzorů Jaroslava Andrese a Radka Andrese, u nichž není jasné, z jakých peněz Paroubkovu partaj vlastně dotují.

Mlha kolem financování národních socialistů je poměrně hustá, což si ale Jiří Paroubek způsobil sám různými protichůdnými vyjádřeními. Nyní se brání dosti ofenzivně. Příkladem je středeční stranické prohlášení, ve kterém se píše, že média chtějí LEV 21 poškodit, a tím otevřít prostor „novým Věcem veřejným (Babišovi) či Zeleným“. Od MF Dnes žádají národní socialisté omluvu „za záměrnou lež“. Těžko říci, co konkrétně tím míní, faktem je, že v době vydání článku v tomto deníku se o žádných 12 milionech od Petra Bendy národní socialisté nezmiňovali.