Ceska Pozice

Dvakrát předražené Casy

Lidové noviny zjistily, že portugalské ministerstvo obrany nakoupilo stejné přepravní letouny za poloviční cenu než Češi.

Přepravní letouny CASA C-295M, které se potýkají se závadou na systému pasivní ochrany a čekají na opravu, vyšly českou armádu na dvojnásobek ceny, jakou za tyto stroje zaplatilo portugalské ministerstvo obrany. S odvoláním na ročenku The Military Balance, kterou vydává londýnský Mezinárodní institut pro strategická studia, o tom informují dnešní Lidové noviny.

Portugalci si v roce 2008 objednali 12 letounů CASA C-295M a za jeden zaplatili 27,1 milionu dolarů (418 milionů korun). Česká armáda podepsala smlouvu na nákup čtyř strojů v dubnu 2009 a za kus dala 875 milionů korun.

Ministerstvo obrany tvrdí, že porovnávat nákupní ceny stejných letadel u dvou států je komplikované. „Takové srovnání bývá ošidné. Nelze srovnávat pouze samotné letouny, ale do úvahy je třeba vzít úroveň jejich vybavení či školení personálu,“ LN mluvčí resortu Vladimír Lukovský. Ale zatímco Češi si objednali čtyři přepravní verze pro náklad a vojáky, ke kterým si nechali přimontovat systém pasivní ochrany, portugalská armáda měla podle listu daleko větší nároky.

Zjistit, jestli cenu vyšrouboval výrobce, firma Omnipol, která obchod zprostředkovala, či úředníci ministerstva obrany, je podle LN nemožnéZjistit, jestli cenu vyšrouboval výrobce, firma Omnipol, která obchod zprostředkovala, či úředníci ministerstva obrany, je podle LN nemožné. „Není naším zvykem diskutovat na veřejnosti o věcech komerčního charakteru,“ uvedla Barbara Kracht z evropského koncernu EADS. Také Omnipol, jenž letouny CASA ve Španělsku nejdřív nakoupil a pak je české armádě prodal, se k zakázkám nevyjadřuje. Nákup čtyř letadel CASA C-295M za 132 milionů eur byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu.

Nejde přitom o první případ, kdy Portugalci nakupovali stejné armádní stroje levněji než Češi. Mladá fronta Dnes v červenci napsala, že česká armáda nakoupila obrněné transportéry Pandur čtyřikrát dráž než Portugalci, aniž by se výrazně lišily výbavou. Obchod už rok vyšetřuje česko-rakouský policejní tým.

Související články:

 

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.