Dva ministři, dvě mise, jeden Vietnam. Proč?

Karel Schwarzenberg i Alexandr Vondra v březnu navštíví asijskou zemi v doprovodu podnikatelů. Pouhý týden po sobě.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Pnutí ve vládní koalici mezi TOP 09 a ODS se odráží ve zdánlivých maličkostech, jako je koordinace zahraničních cest ministrů. V pondělí odlétá na oficiální návštěvu Vietnamu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). O týden později vyrazí dalším vládním speciálem placeným z peněz daňových poplatníků do stejné destinace i ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Oba politiky doprovodí početná delegace podnikatelů.

Podle informací ČESKÉ POZICE nedokázali Schwarzenberg a Vondra sladit datum návštěvy, neboť mezi „topkou“ a občanskými demokraty panuje dlouhodobý spor o směřování české zahraniční politiky. A ten se v praxi projevuje i v plánování zahraničních cest. Nic na tom nemění ani fakt, že Vietnam patří podle nové exportní strategie na období 2012 až 2020, kvůli níž se Schwarzenberg poškorpil s ministrem průmyslu Martinem Kubou (ODS), mezi prioritní destinace i pro české vývozce. Snaha o synergii při prosazování českých zájmů ve světě, ponecháme-li stranou nezanedbatelné zdvojené náklady na dopravu, se tím tříští.

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) si již delší dobu stěžuje, že je ostatní resorty o cestách svých ministrů neinformují, přestože podle kompetenčního zákona a usnesení vlády má MZV koordinaci zahraničních návštěv v gesci. A to i tehdy, kdy by aktivity ministrů propojit šlo. Na přípravě Schwarzenbergovy cesty do Vietnamu Černínský palác začal pracovat již loni v listopadu. Když diplomaté doladili březnový termín, dozvěděli se od české ambasády ve Vietnamu, že do země míří i Vondra.

Úředníci, kteří se zabývali plánováním cest obou ministrů, mimo záznam přiznali, že termíny návštěv sladit šlo

Kvůli Defexpu to nešlo spojit

Ministerstvo zahraničních věcí upozorňuje na obecný nešvar, že ministři Nečasovy vlády se o svých cestách s diplomaty většinou neradí. „Byli jsme tím překvapeni. O návštěvě ministra Vondry ve Vietnamu jsme se dozvěděli ex post od naší ambasády. Přitom ministr zahraničí vládu dopředu informuje o chystaných cestách,“ řekl ČESKÉ POZICI Vít Kolář, mluvčí MZV. A dodal, že vzhledem ke koordinační roli MZV by spíše očekával, že své cesty budou s MZV konzultovat jednotlivé resorty. Zejména když MZV rozeslalo jednotlivým resortům dopisy s žádostí o koordinaci a plánování cest.

Proti tomu namítá Kolářův protějšek z obrany. „Dlouho se hledal termín pro reciproční návštěvu ministra obrany do Vietnamu. V plánování jsme se podřídili veletrhu Defexpo 2012,“ uvedl pro ČESKOU POZICI mluvčí Jan Pejšek. Vondra totiž po setkání s vietnamským ministrem obrany a tamním ministrem průmyslu odletí do Indie. V indickém Dillí 29. března odstartuje další ročník mezinárodního zbrojního veletrhu. A delegace ministerstva obrany včetně podnikatelů z českého zbrojařského průmyslu na ní nebude chybět.

Úředníci, kteří se zabývali plánováním cest obou ministrů, však mimo záznam přiznali, že termíny návštěv sladit šlo. Koaliční spory to však znemožnily. MZV přitom považuje koordinaci zahraničních cest českých českých politiků za zásadní. „Bilaterální návštěvy jsou nástrojem působení ČR navenek a mají být prostředkem uskutečňování Koncepce zahraniční politiky ČR a Bezpečnostní strategie ČR,“ tvrdí mluvčí diplomacie Kolář. A dodává, že bez součinnosti s MZV a ambasádami návštěvy v zahraničí nelze kvalitně připravit.

Cestami českého šéfa diplomacie jsme se podrobně zabývali loni v létě v článku: Schwarzenbergovo rajzování po světě odnáší domácí politika.

Korejská delikatesa

Nečas v současnosti vyjíždí pouze na kratší cesty po Evropě, aby byl v případě politické krize do několika hodin zpátky v Praze

Karel Schwarzenberg po návštěvě Vietnamu odcestuje na Filipíny. Tam jeho asijské turné neskončí. Třetí zemí, kterou navštíví, bude Jižní Korea a její hlavní město Soul. Tam by se měl zúčastnit mezinárodního summitu k jadernému odzbrojení, který se odehraje 26. a 27. března. Původně se přitom počítalo s tím, že Česko bude na setkání reprezentovat premiér Petr Nečas. Ten však cestu zrušil. „Do Jižní Koreje pojede ministr zahraničí. Předseda vlády se kvůli pracovnímu vytížení z cesty omluvil,“ vysvětlil ČESKÉ POZICI mluvčí české diplomacie Kolář.

Podle vysoce postaveného zdroje ČESKÉ POZICE z Úřadu vlády souvisí zrušení Nečasovy cesty s obavou z pádu či rozpadu koaliční vlády. Nečas prý proto v současnosti vyjíždí pouze na kratší zahraniční cesty po Evropě, aby byl v případě politické krize do několika hodin zpátky v Praze. Připomeňme, že opoziční ČSSD chce na schůzi Poslanecké sněmovny příští týden vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.