Duo Zeman – Moravec účinnější než rohypnol

Nedělní Otázky Václava Moravce s hlavou státu silně připomínaly poťouchle surrealistickou seanci dvou uspávačů hadů.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto Reuters, ČTKČeská pozice

Nedělní televizní debataVáclava Moravce s prezidentem Milošem Zemanem je nejlépe popsatelná scénou z osmačtyřicáté minuty jejich „duelu“. Vydržel-li někdo až k tomuto místu, byl svědkem dech beroucí výměny názorů těchto velikánů českého mediálního nebe:

Zeman: To by ta tisková konference trvala dvě hodiny (kdyby měl Zeman vypočítávat i ty ministry, s nimiž v Sobotkově návrhu souhlasí, pozn. red.), pane Moravče, a to už ani Vy byste duševně nevydržel.
Moravec: Já už tady teď s Vámi duševně vydržel čtyřicet osm minut…
Zeman: V této chvíli se spokojte s tím, co jsem řekl na tiskové konferenci. Je mi tak trochu líto, že jsem Vám sebral témata, se kterými jste se na mě připravoval.
Moravec: Nesebral. Mám jich ještě dostatek!

V tomto momentu jako by oba protagonisté seznali, že jejich nedělní vzájemné trápení nemá žádný smysl. Oba – evidentně unavení – to už snad i chtěli ukončit a přenechat televizní prostor čemukoli napínavějšímu (třeba jednomu z těch nekonečných seriálů), ale v Moravcově výkřiku, že témat má ještě dostatek, se zračil moderátorův smysl pro povinnost a vzchopil se ještě asi na pět minut. I tak ale z avizované hodiny ještě notný kus chyběl, což ovšem nikomu nevadilo…Když už se Zemanem nedokázali dál mlátit prázdnou slámu, moderátor zdůraznil, že podle průzkumu Medianu dané téma vlastně nikoho nezajímá

V té době už měli oba za sebou přetěžký boj s divákovým spánkem. Plných deset minut strávili například otázkou jmenování profesorů, kteroužto debatu Moravec zakončil excelentně: když už se Zemanem nedokázali dál mlátit prázdnou slámu, moderátor zdůraznil, že podle průzkumu společnosti Median dané téma vlastně nikoho nezajímá, což si nechal ještě potvrdit i sociologem Danielem Prokopem…

Když už by člověk málem usnul, zahřmělo z Moravcových úst hromové: zkuste mě lépe poslouchat! Jeden by nepochopil, jestli v dané chvíli měl na mysli Moravec dobře naloženého Miloše Zemana nebo zmučeného diváka, který třeba i původně čekal, že se dozví něco zajímavého, nového. Zvláště po páteční tiskové konferenci Miloše Zemana.

Místo toho zvolil Václav Moravec jinou taktiku. Na situaci kolem jmenování vlády se ptal až v posledních pár minutách, zatímco dlouhé desetiminutovky drásal trpělivost všech surrealistickými dotazy jako například, zda si hodlá prezident ponechat pravomoc uchovávat pečetidlo státní pečeti, případně zda si chce ponechat pravomoc vyhlašovat volby do zastupitelstva krajů a do zastupitelstev obcí. Kam tím Moravec mířil, snad ví jen on sám.

A tak když se na začátku každého ze svých pravidelních nedělních okének politiky moderátorská hvězda ČT strojově táže, o jakých tématech se po dnešních Otázkách bude mluvit, odpověď je nasnadě: o žádných. Možná kromě jednoho: co takhle přesunout exkluzivní politický pořad do ranních hodin? Tehdy ještě po nočním spánku a kávou nabuzený divák vydrží neusnout při lecčems.

Počet příspěvků: 20, poslední 18.4.2014 10:56 Zobrazuji posledních 20 příspěvků.