Důchodce z Vysočiny táhne Zemanovce do parlamentu

Další předvolební průzkum potvrdil nezadržitelný trend: do sněmovny má našlápnuto hned několik malých stran. 

foto: © ČTKČeská pozice

Ta zpráva v pondělí zapadla. Podle dubnového průzkumu předvolebních preferencí agentury SANEP by do Poslanecké sněmovny pronikla Strana práv občanů – Zemanovci (5 procent, dvanáct mandátů). Podobně jako lidovcům (5,4 procent podle SANEPU) rostou Zemanovcům preference dlouhodobě. Už vícekrát jsme poukazovali na fakt, že z kandidatury Miloše Zemana na Hrad by mohla těžit i strana, která v roce 2009 vznikla právě na odkazu bývalého premiéra. Zeman se v průzkumech kandidátů na Hrad od začátku pohybuje na předních pozicích a dělá tím logicky reklamu straně, jíž je čestným předsedou.

„Je to příjemné, ale zavazující. Kandidatura Miloše na to má určitě velmi významný vliv, ale pevně věřím, že to není jenom díky tomu, ale též díky naší každodenní práci. Přicházejí k nám lidé jak z různých stran, tak také lidé politikou nepolíbení a doufám, že je to dáno prací, programem, slušným chováním a dodržováním dohod,“ okomentoval pro ČESKOU POZICI rostoucí předvolební preference předseda Zemanovců Vratislav Mynář.

Průzkum SANEP dále potvrdil trend rostoucích preferencí malých stran, které šturmují na sněmovnu. Kromě lidovců a Zemanovců, kteří mají nad 5 procent, se dle agentury kolem tří procent pohybují zelení, Suverenita, Svobodní a LEV 21 expremiéra Jiřího Paroubka. Malé strany v České republice těží z průšvihů parlamentních stran.  Začnou se v průzkumech objevovat i Piráti, kteří v Evropě sílí a například v Německu v průzkumech už na třetím místě? 

Věci veřejné zůstávají u dna (1,8 procent). Volby by podle SANEPU vyhráli sociální demokraté (26,1 procent) před ODS (18,9 procent), KSČM (14 procent) a TOP 09 (13,7 procent).

Když jsme u průzkumů, udělejme jednu malou poznámku pod čarou. Ve Velké Británii se podle předvolebního průzkumu bulvárního deníku The Sun na třetí místo dostala strana UKIP Nigela Farageho, což je strana ideologicky srovnatelná v Česku s Machovými Svobodnými. UKIP se dostala o procento před vládní Liberály.

Počet příspěvků: 1, poslední 17.4.2012 02:25 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.