J. Hála 10.5.2021 12:39

To co rozhodlo je tempo a kvalita inovací. A to pochází jen a pouze z otevřeného demokratického tržního hospodářství.

Článek je samozřejmě zjednodušený s ohledem na jeho formu, mohli bychom třeba zmínit obrovský podíl takové na první pohled "drobnosti", jako je paletová logistika obecně pro všechny západní spojence a zabezpečovací zařízení pro železnice aplikované západními inženýry na sovětské tratě, nebo třeba filosofii plánovaného zastarávání výrobku, opět něco, co se vynalezlo v USA a s úspěchem pomohlo SSSR.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Hlaváč 23.5.2021 10:15

S tou nízkou efektivitou a nezájmem o inovace v Německu nelze souhlasit. V celé řadě zbraňových systémů byli Němci na konci války na špičce. M 262, tank Tiger, střely V1 a V2 a řada dalších byly na absolutní špičce a i Američané na ně koukali jak na zjevení. Němci prohráli válku špatnou strategií- proti zbytku světa nelze zvítězit.

V. Dorotík 23.5.2021 8:27

Takovými články je možné vymývat mozky absolventům našeho dnešního dekadentního školství a ne lidem, kteří něco pamatují a o takových věcech skutečně něco vědí.

:-)

V. Dorotík 23.5.2021 8:25

Ubohý propagandistický článek. Už nadpis je úchylný a zavádějící.

Až v samotném článku je možné se dočíst, že autor má namysli spíše válku v severní Africe a ne celou válku.

Na každé krizi a válce je někdo, kdo nehorázně vydělá. Stále se píše o nějaké pomoci někoho někomu, ale už vůbec se nepíše, že to není nic jiného než obrovský business a všechno ("údajná pomoc") je nehorázně zaplaceno. Proto např. Amíci dodávali jak potom do SSSR, tak před tím a průběžně Hitlerovi.

Kuriózní také je, že angažmá našich lidí na straně Britů a v britském letectvu - naši piloti v RAF, jsme po válce museli tvrdě zaplatit, Angláni nám naúčtovali každou tkaničku do bot (nepokládali náhodou naši vojáci své životy v barvách Británie a na její obranu?).

Chtělo by to už přestat s takovým štvaním, nic nebylo černobílé, je potřeba se poučit, ale ne se takto propagandisticky v tom vrtat.

:-)

S. Kryl 10.5.2021 14:13

Totální blbost. Druhou světovou válku nevyhráli inženýři v Detroitu, ale hrdinství sovětských vojáků.

M. Vápeník 10.5.2021 9:46

Jen stručně. Obdivovatele Ruska, potažmo SSSR, nechápu. To je nějaká zvláštní úchylka nemající v sobě nic racionálního.

K. Hatvani 25.5.2021 22:56

Je to neco podobneho jako obraceni naruby vseho dosavadniho Demokratickou stranou v USA (ze by nejaky virus?).

L. Kašparová 9.5.2021 13:22

Článek o přednostech amerického hospodářství před německým za války se zabývá mizérií stalinské tyranie. Taky dobré. Jo, a k té neschopnosti inovací v Německu: To jako Porsche seděl v křesle s cigárem a nepřemýšlel?

J. Hála 10.5.2021 12:39

To co rozhodlo je tempo a kvalita inovací. A to pochází jen a pouze z otevřeného demokratického tržního hospodářství.

Článek je samozřejmě zjednodušený s ohledem na jeho formu, mohli bychom třeba zmínit obrovský podíl takové na první pohled "drobnosti", jako je paletová logistika obecně pro všechny západní spojence a zabezpečovací zařízení pro železnice aplikované západními inženýry na sovětské tratě, nebo třeba filosofii plánovaného zastarávání výrobku, opět něco, co se vynalezlo v USA a s úspěchem pomohlo SSSR.

J. Kucirek 8.5.2021 8:47

Všechno co se hodí proti Rusku, sem s tím. Tahle krátkozrakost se nám jednou sakra nevyplatí.

J. Zima 8.5.2021 13:51

A co konkrétně není pravda? Jsou tam drobné chyby jako že základ T34 byl na americkém konceptu podvozku Christie ne anglickém Vickers. Ale skutečností je, že bez dodávek z USA by SSSR válku s Německem prohrál. Kromě vozidel a pohonných hmot šlo i takové věci jako vojenské boty, konzervované potraviny a velmi důležité dodávky materiálu např. 90% hliníku. Bez nich by sovětský voják sedící sice v tanku T34 neměl co na sebe ani co žrát.

J. Václavík 8.5.2021 15:26

Nemáte pravdu. Americké dodávky činily pouze asi 4 % válečné spotřeby SSSR. Tedy zásobovali asi 12 svazků ze ~300. A Němci nevyhráli především protože nezvládli týl - a to by těch chybějících 12 svazků nezměnilo. Kdyby tady něco napsali o přemístění sovětského průmyslu na východ - parametry a rozsah, to by se tady asi těžko rozdejchávalo. To byla nesmírně veliká akce. Přitom to je hlavní důvod, proč SSSR vyhrál válku.

Pro zájemce v češtině Šifrin: Bůh synergie, v ruštině Prudniková: Технология невозможного.

J. Zima 9.5.2021 0:20

Tohle je typická demagogie. 4% je nic neříkající číslo, neboť není vztaženo k času a ke konkrétním položkám. Rozhodující byly potraviny a auta. Jenom tanky a letadla k vedení války nestačí. Jak to vyjádříte v procentech? Dodávky z USA pak byly důležité zejména na počátku než se rozběhla výroba v přestěhovaných fabrikách, ale i tak bez klíčových materiálů a surovin by to nebylo nic platné.

Jinak Rudá armáda mohla být poražena v roce 1941, kdyby nedošlo ke zdržení počátku německého útoku kvůli vynucenému zásahu na Balkáně a nekvalifikovanému zásahu Hitlera, který přes protesty Guderiana a Mansteina zastavil dočasně útok na Moskvu.

J. Václavík 9.5.2021 21:26

Díváte se na to moc prostoduše. V prvé řadě upozorňuji na to, že SSSR byl vždy za tuto pomoc vděčný a NIKDY ji nerozporoval. Tato pomoc samozřejmě kryla ty věci, kterých se (především na začátku války) nedostávalo (vysílačky, letecký benzín, stíhačky, nákladní auta). ALE tyto dodávky ve skutečnosti pouze snižovaly ztráty Rudé armády, ta, především v roce 1941 a 1942 (kdy byla situace s dodávkami nejhorší) ještě měla lidské zdroje. Později lidské zdroje slábly, ale sílily technické zdroje. Ve skutečnosti totiž sovětské čistě vojenské ztráty na bojišti byly dosti podobné německým - mám dojem, že v roce 1943 se to obracelo a 1944, přestože Němci bránili a ustupovali, měli vyšší ztráty. Ohromné sovětské ztráty jsou dílem německého bezuzdného vraždění - zajatců a nevojáků.

J. Václavík 9.5.2021 21:36

Kromě toho ani včasnější zahájení války by zřejmě vývoj na bojišti moc nezměnilo. Německo dojelo na hloubku týlu a to věděli již při přípravě plánu Barbarosa - ve skutečnosti to tažení bylo ztracené od samého začátku. Na sovětské straně udělal chybu Žukov u Jelni - když nechal odejít Guderiana s tanky. Ale vzápětí Guderian udělal úplně stejnou chybu - když od Kyjeva vyrazil na Moskvu (měl vyčerpaný proběh). Takže Němci stáli na vítězství pouze asi 3 týdny v srpnu 1941... Navíc evakuace asi 10 mil. lidí a spousty továren obrátila situaci velmi rychle (zkuste si najít, co řekl Hitler na zprávu svého vyslance v Moskvě po návštěvě Uralu...).

Ačkoliv lavíroval, v květnu 1941 přistoupil Hitler na britské krytí a byl pouze britskou loutkou. Na to také dojel. Britové totiž hráli příliš vysokou hru a neměli na to. Sami na to také dojeli ztrátou své říše.

J. Václavík 9.5.2021 21:42

Mimoto mi tady chybí poznámka, že Spojené státy za války zásobovaly i Německo. A to například vysokootáčkovými přísadami do leteckého benzínu!! Mezi dodavatele patřily dcery Standard Oil Company a až před soud se dostal otec G. W. Bushe - když jeho vlastní syn byl vojenský pilot!!! Dále za precizností "konečného řešení židovské otázky" stál americký Hollerit - předchůdce IBM. Akcie IG Farben také drželi američané. Zkuste se nad tím zamyslet.

J. Kucirek 8.5.2021 18:35

Co konkrétně není pravda? Prakticky je všechno pravda, ale pouze z pohledu jedné strany. Druhá chybí úplne. Ale jinak to nejde, nebot úkol zní, Proti Rusku. Jinak by článek nevyšel.

L. Konečný 9.5.2021 8:28

Tihle tupci opravdu nevědí, co vymyslet.

R. Válek 11.5.2021 8:34

Německý pilot Ju-88 Peter W. Stahl na začátku června 1941: "Proboha, proč máme jí na Rusko, máme s nimi pakt. Pomáhají nám v boji s Anglií, dodávají nám ropu a obilí"

R. Válek 11.5.2021 8:34

Německý pilot Ju-88 Peter W. Stahl na začátku června 1941: "Proboha, proč máme jí na Rusko, máme s nimi pakt. Pomáhají nám v boji s Anglií, dodávají nám ropu a obilí"

J. Václavík 8.5.2021 7:16

Tak toto je demagogie nejvyšší úrovně. A to jak ve vztahu k Německu, tak i k SSSR. V prvé řadě jde o to, že 2. světová byla válkou Pax Britannica proti Pax Americana a Německu a SSSR byla oběma stranami "svěřena" hlavní úloha. Tak nejslabší stranou byl SSSR, ale ten si zajišťoval vojenské dodávky více, jak z 90 % sám - a nesl přes 3/4 válečného zatížení. Ani slova o náběhu vojenské výroby v SSSR - to by totiž "neladilo" s vyzněním článku. Ve vztahu k Německu (využívajícím průmyslové zdroje skoro celé celé Evropy) se zase se přímo v článku skrývá otazníček - jak je možné, že Německo, s tak malým objemem válečné výroby (jak vůči SSSR, tak i SSA a VB), dokázalo tak dlouho vést válku? SSSR totiž také vyráběl násobky německé výroby!!! O dodávkách SSA Německu tady není ani pípnutí - a to lze najít zprávy, že například otec G. W. Bushe (v té době sloužícího ve válečném letectvu SSA) dodával Německu vysokootáčkové přísady do leteckého benzínu!!! Byl sice postaven před soud, ale měl vynikajícíh

J. Václavík 8.5.2021 7:17

Byl sice postaven před soud, ale měl vynikajícího obhájce (Dullese). A že T-34 neměl základ v britském, ale americkém tanku je již jen drobnost.