Dříve než se začnete cpát jódem

Strach z ozáření z japonských jaderných elektráren by mohl vyvolat paniku i u nás. Jodidové tablety ochrání jen štítnou žlázu. A ne vždy!

Server Aktuálně.cz dnes s odvoláním na předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danu Drábovou napsal, že radioaktivita z poškozené japonské elektrárny Fukušima 1 dorazí přirozeným prouděním vzduchu až do České republiky. Bude to však nějaký týden trvat a lidé se prý nemusejí ničeho obávat. „Bude to zajímavé pro naše vědce, ale lidi to nijak ohrozit nemůže,“ uklidňovala šéfka jaderného dozoru.

Nesměli bychom však znát Čechy, abychom mohli tvrdit, že zůstanou zcela klidní a nepodlehnou panice. Výmluvné jsou zprávy z USA, kde po varování, že radiace zasáhne i státy na západním pobřeží země, zmizely z obchodů se zdravotními a potravinovými doplňky jodidové tablety. Ty – jak známo – mohou v případě radioaktivního zamoření zabránit poškození štítné žlázy tím, že ji nasytí neradioaktivním jódem a neumožní příjem radioaktivního jódu z kontaminovaného ovzduší.

České lékárny zatím podobný nájezd dle dostupných informací nezaznamenaly. Pokud se však situace v Japonsku ještě víc vyhrotí, anebo bude mediální šílenství ohledně jaderné hrozby stejně intenzivně pokračovat, nelze v nejbližší době zvýšený zájem o jodidové tablety vyloučit.

Pozor na vedlejší účinky

Odborníci však varují, že preventivní požití jodidu draselného – bez zásahu radiací – může u některých jedinců vyvolat vedlejší účinky, například poškození štítné žlázy. „Jodidové tablety by neměly být aplikované bez doporučení úřadů, neboť riziko vedlejších účinků je vyšší než případný pozitivní efekt,“ píše se ve stanovisku finského úřadu pro jadernou bezpečnost STUK.

Navzdory tomu – aniž by ČESKÁ POZICE chtěla k něčemu nabádat – není od věci mít krabičku jodidu draselného doma. V případě jaderné havárie je totiž třeba užít tablety do jedné hodiny od vzniku nebezpečí. Je však třeba respektovat doporučené dávky:

  • Maximálně 130 miligramů jodidu draselného dospělým.
  • Maximálně 65 miligramů dětem.
  • V případě přetrvávajícího nebezpečí se po 24 nebo 48 hodinách užívá ještě poloviční dávka vyjma novorozenců.