Dream Team Jana Fischera: A největší hvězdy jsou kde?

Kandidát na prezidenta se nechal nafotografovat s poradním sborem. Jan Novák, Jaromír Soukup ani Martin Barták v něm ale nejsou.

Měsíc před prezidentskými volbami představil Jan Fischer svůj „expertní tým“. Sestavu dával dohromady někdejší kandidát Věcí veřejných na ministra zdravotnictví Martin Jan Stránský. V nesourodém shluku osobností dále najdeme například operatéra srdcí Jana Pirka, bývalou předsedkyni Unie Svobody Hanu Marvanovou, bezpečnostního experta Andora Šándora nebo podřízenou Miroslava Kalouska na ministerstvu financí Evu Anderovou.

Daleko zajímavější však je, kdo se ve Fischerově Dream Teamu neobjevil.

Na představení „expertů“ a „zárodku tělesa budoucího prezidentského poradního sboru“ Fischer nepřizval nejdůležitějšího muže své kanceláře Jana Nováka. Bývalého šéfa Úřadu vlády, jednoho z nejlepších přátel Marka Dalíka a muže, který je podepsaný pod smlouvami Úřadu vlády s firmou zvučně znějícího jména ProMoPro. Není se však třeba hned bát, že by Fischer na svého spojence zanevřel – důvod Novákovy absence se možná skrývá jen v tom, že členové týmu mají v popisu činnosti i komunikaci s veřejností. Což Novák, který byl od svých devatenácti let placený z veřejných peněz, nedělá zrovna rád.

Za žádné experty zřejmě Fischer nepovažuje ani duo svých oblíbených podnikatelů. Tomáš Chrenek, jeden z nejbohatších podnikatelů v Česku, přispívá bývalému premiérovi na prezidentksouo kampaň štědrými finančními dary. Jaromír Soukup, majitel mediální agentury Medea a někdejší loutkář zelené odpadlice Olgy Zubové, který podle expremiéra Mirka Topolánka stál za pádem jeho vlády a který kromě zelených pomáhal i ČSSD nebo Věcem veřejným, Fischerovi radí v oblasti politického marketingu. I když ani Soukup vlastně není poradce, je to jen „konzultant“, jak se Fischer nedávno vyjádřil v České televizi.

Na fotografiích z představování Fischerovy suity bohužel nenajdeme ani populární ministry jeho někdejší úřednické vlády – Martina Bartáka a Juraje Chmiela. Dva muži, kteří se do Fischerova kabinetu shodně dostali za ODS a které shodně natrefilo stíhání za podezřelé zakázky, patřili v začátcích Fischerova prezidentského tažení mezi jeho výrazné podporovatele (Chmiel byl i jeho poradcem). Po boku protikorupční bojovnice Marvanové by se oba vyjímali velkolepě.

Fischerovo slepování zcela nesourodých osobností má zřejmě za úkol jediný cíl – za každou cenu přesvědčit, že neschovávající se Honza bude tím nejlepším budovatelem mostů přes příkopy. Kdo jiný by dokázal sjednotit fanatické příznivce topolánkovsko-dalíkovského způsobu vládnutí i jeho největší protivníky? Kdo jiný je schopný do řad svých sympatizantů postavit zavilou antikorupčnici vedle osob, které mají na rozkrádání veřejných financí poněkud smířlivější názor? Fischer dává najevo, že by byl prezidentem tvárným, stmelujícím, poddajným… Tedy že chce být něco jako kyt.

Počet příspěvků: 3, poslední 17.12.2012 01:07 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.