DPH 2.0 – Sjednocení sazeb přijde v roce 2013 na 17,5 procenta

Představitelé vládních stran se domluvili na pomalejším harmonogramu změn DPH. Růst spodní sazby bude postupný, vyšší sazba klesne.

Zapomeňte na jednotnou DPH 20 procent se sedmi výjimkami od letošního října. Vládní koalice se dnes dohodla na zbrusu novém sbližování obou sazeb daně. Od 1. ledna 2012 bude snížená sazba ještě rok existovat, tentokrát však nikoli ve výši deseti, ale čtrnácti procent. A základní zůstane i v příštím roce na úrovni dnešních 20 procent. Sjednocení přijde teprve od 1. ledna 2013 – bez výjimek – na 17,5 procenta.

Růst DPH má doprovázet penzijní reformu, na které se koalice před několika dny také dohodla a jejímž hlavním bodem má být zavedení „dobrovolně-povinného“ spoření na důchod v soukromých fondech. Na původní verzi penzijní reformy nehodlají strany nic měnit. Kromě mírného snížení odvodů na sociální pojištění, se kterým původně počítaly, ale dnes od něj ustoupily. S reformou důchodů hodlá vláda spojit hlasování o důvěře v Poslanecké sněmovně, řekl dnes premiér Petr Nečas.

„V rámci dohody jsme šli cestou maximálního zjednodušení,“ podotkl Nečas. Komodity, které jsou dnes ve snížené sazbě deset procent, zůstanou v roce 2012 ve čtrnáctiprocentní sazbě. Příjmy v tomto roce by po zvýšení měly stoupnout o 26 či 27 miliard korun. Po sjednocení v roce 2013 na 17,5 procenta odhadl premiér výnos ještě o čtyři miliardy vyšší. Původní plán počítal se zvýšením výnosů o 58 miliard korun.

Po zbrklé dohodě na rychlém sblížení DPH na 20 procentech již od října letošního roku se nejnovější varianta jeví jako rozumné řešení. Jednak by měla odstranit veškeré výjimky, které nahrávají různým podvodům, a jednak nejde o jednostranný růst na vyšší sazbu. Za bonus lze považovat, že státu zbyde - jako nepříliš efektivnímu hospodáři - menší balík peněz k dalšímu přerozdělování. Uvidíme, jak se k návrhu postaví prezident Václav Klaus, Hospodářská komora, opozice, odbory a další „remcalové“, kteří měli k původní verzi řadu výhrad.