Dozorčí radu Čepra posílí Pavel Šenych

Státem vlastněná akciová společnost Čepro má novou posilu – bývalého šéfa Shell Czech Republic. 

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTK/Siebert Martin/EuroČeská pozice

Do dozorčí rady státem vlastněné akciové společnosti Čepro míří Pavel Šenych, který byl dlouhá léta šéfem společnosti Shell Czech Republic a od roku 2012 pracuje na ministerstvu průmyslu a obchodu jako vedoucí oddělení kapalných paliv. „Pan Šenych byl do dozorčí rady zvolen 5. listopadu jako nominant ministerstva průmyslu a obchodu,“ potvrdil ČESKÉ POZICI mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek. Ministerstvo financí je totiž jediným akcionářem této společnosti.

Dozorčí rada je nyní bez předsedy. Tento post do nedávné doby zastával bývalý poslanec za ODS Marek Šnajdr, který však na funkci rezignoval. Šnajdr byl do této pozice dosazen poté, co se ve sněmovně jako jeden z takzvaných rebelů vzal funkce, aby mohly projít některé zákony zvyšující daně. Tento krok jej dovedl až do vazby, protože orgány činné v trestním řízení si to vyložily jako korupci. Nejvyšší správní soud však obvinění z korupce zrušil.

„Dozorčí radu dnes vede paní první místopředsedkyně Jiřina Vorlová. Nový předseda dozorčí rady bude teprve zvolen,“ řekla ČESKÉ POZICI mluvčí Čepra Lenka Svobodová. Sám Šenych ČESKÉ POZICI sdělil, že tímto směrem prozatím neuvažuje. „V prvé řadě se budu muset seznámit s tím, jaká je v radě situace. Nicméně kdyby to směrovalo k tomu, že bych mohl být předsedou, nebránil bych se,“ uvedl Šenych.

Podle jeho slov však bude klíčové, jak bude vypadat nově sestavená vláda, zejména kdo se stane ministrem financí a ministrem průmyslu a obchodu, což jsou pro Čepro klíčové resorty. Ministerstvo financí je akcionářem a ministerstvo průmyslu je gesčním resortem. „Na základě toho uvidíme, jestli se například bude pokračovat v plánech ohledně Čepra a Mera, které byly ještě za vlády Petra Nečase a které tehdy řešila porada ekonomických ministrů,“ řekl Šenych v narážce na plán exministra průmyslu Martina Kuby (ODS) na spojení státních firem Čepro a Mero.