Ceska Pozice

Doživotní imunita zákonodárců odolá všemu

Senátoři nezměnili nic na své takzvané doživotní imunitě zaručené ústavou. Pokolikáté již? A co na to zlatá rybka?

Česká republika má jednu z nejrozsáhlejších poslaneckých a senátorských imunit v Evropě. Po desítce neúspěšných pokusů z minulých let imunitu zákonodárců oslabit nyní (opět) vypadalo velmi nadějně, že se zrušení takzvané doživotní imunity podaří prosadit. Stačilo tak málo... aby pro návrh ve čtvrtek hlasovalo 29 senátorů. Ale jak jinak, opět se něco zvrtlo a doživotní imunita zrušena nebyla.

Co Senátem nakonec neprošlo? I nadále mělo platit, že poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Pokud by ale sněmovna nebo Senát s vydáním nesouhlasily, nic by nebránilo stíhání zákonodárce po zániku mandátu. Zároveň by po dobu mandátu neběžela promlčecí doba.

Ani takové – stále luxusní – podmínky však zjevně zákonodárcům nestačí. A přes všechny krásné řeči, jak by s imunitou zatočili, kdyby..., se ztotožňují se současným zněním Ústavy ČR v článku 27, v níž odstavec 4 praví: „Poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Odepře-li komora souhlas, je trestní stíhání navždy vyloučeno.“ Navždy, na to všichni slyší, přestože jednou úpravu imunity (dvoutřetinovou většinou) odsouhlasí Poslanecká sněmovna, jindy zase Senát. A pak si to navzájem zruší.

Je to prostě tak, a nikoli jinak. Protože jak si jiným způsobem racionálně vysvětlit, že 33 senátorů se vůbec neuráčilo být při tak důležitém hlasování přítomno? Jejich důvody neúčasti jsou většinou opravdu k popukání, jak vyplývá z reakcí senátorů, které oslovil web iHned.cz.

Přes 40 procent námi volených zástupců chodí zřejmě do práce, jen když se jim to hodí. A to se od nich nechtělo více, než zmáčknout čudlík. Nepřítomní senátoři se zachovali vysoce trapně a jejich jména by měla být vyvěšena na tapetě hanby na každém rohu, aby voliči nezapomněli.

Nepřítomní senátoři

ČSSD

ODS

KDU-ČSL

TOP 09 a Starostové

Nezařazení

Jak bláhový byl například titulek článku Doživotní imunita politiků skončí, shodli se poslanci, když 18. ledna návrh na ústavní změnu jednomyslně podpořili poslanci sněmovního ústavně-právního výboru. A psalo se o tom, že „politici napříč stranami po letech sporů našli společnou řeč nad zrušením takzvané doživotní imunity“. Pchá.

Věčnou, respektive doživotní platnost má i vtip, který se objevil v diskusi pod výše zmíněným článkem. Dovolujeme si ho připojit:

Chytí rybář zlatou rybku, a ta mu slíbí za svobodu splnění jednoho přání.
Rybář: Chci žít věčně.
Rybka: Bohužel, toto je jediné přání, které ti splnit nemohu. Přej si cokoliv jiného.
Rybář: Dobře, tak chci umřít, až v Česku přestanou politici krást.
Rybka: Ty hajzle jeden mazanej!!!

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.