Diskuse k článku

Dovoz zemního plynu je bezpečnější než jaderné palivo z Ruska

Úspěšná a rozsáhlá diverzifikace dodavatelů zemního plynu do Česka je podmínkou strategických úvah o rozvoji českého plynárenství v každé verzi energetické politiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Mayer 22.2.2021 22:34

.. ono má Norsko v Baltu nějaké teritoriální vody? Možná tak někdy v dobách Ragnara Lothbroka (a to neměl NorthStream ještě neměl ani EIu)

V. Novák 2.2.2021 9:05

Co se plynovodu Nabucco týká, tak ten dopadl - navzdory tomu, co pan autor pábí - tak, jak obvykle dopadají vekoprojekty EU. Aniž by byl úplně zrušen, tiše a znenáhla změnil se nic. Dodavatel Ázerbajdžán vycouval, potenciální dodavatel Írán byl na pokyn shůry (tedy z Washingtonu) sankcionován, Turecko jakožto tranzitér si chtělo nechat 35% plynu, EK zrušila financování z rozpočtu EU - a celé Nabucco skončilo v mlhách.

Měl je nahradit ruský South Stream, a když USA vyměnily bulharské vládě názory a nebylo tedy kde plynovodu vyjíti na pevninu, dohodlo Rusko během snad půl roku TurkStream. Bulharsko pak silně prosíkalo, aby aspoň jednu větvičku plynovodíčku dostalo... Dostalo, bude platit Turkům, ale Srbové a Maďaři zase budou platit Bulharům. Větev do Srbska byla slavnostně zprovozněna nedávno.

Hubou se moc plynu nepřenese a papíry ještě méně - takže nic pro EU...

H. Kotaz 1.2.2021 19:11

Že by ? ?

Kohoutkem na plynovodu jde otočit kdykoliv a okamžitě.

Jaderné palivo je nakoupeno do zásoby, takže je čas na vyjednávání, nákup odjinud.

V. Novák 1.2.2021 16:46

To "zastavení přepravy plynu přes Ukrajinu, které pocítila celá Evropa (2009)" bylo důsledkem toho, že Ukrajina nenasmlouvala na rok 2009 ani litr plynu - navzdory opakovaným ruským upozorněním - a Rusko tudíž snížilo dodávky o ten nenasmlouvaný - což Ukrajina nějak "nezaregistrovala" a odebírala plyn nadále. Takže Gazprom snížil dodávku o plyn, který Ukrajina nelegálně odebrala - a za chvíli byla Evropa na nule.

Gazpromu se těžko divit, když měl problémy dostat z Naftohazu i nasmlouvanou cenu za odebraný plyn. Gazprom totiž slušné zákazníky úvěruje - platí se mu zpětně. Ukrajina slušným zákazníkem nebyla, takže od r. 2009 musela platit měsíčně a dopředu. Od roku 2015 nebo 16 Ukrajina nakupuje "fracouzský" plyn, tedy ruský, ale přeprodaný přes Engie, s patřičnou marží. Neplatit Francouzům si sotva troufne.

Nevím, jak se "odebrání zboží bez placení" říká u Ludvíků, ale obvyklý název je "krádež".

J. Kouk 1.2.2021 12:14

Nečetl jsem to celé a když tak autor hájí USA, napadla mne otázka.. stalo se někdy, že by Rusko jako sankce přerušilo někomu nasmlouvané dodávky a vyhlásilo sankce na toho, kdo by jejich embargo sabotoval? Stejnou odpověď ohledně USA mu dávat nemusí, to si přečtu často.

J. Kouk 1.2.2021 12:19

Ještě bych se rád zeptal, proč Rusko prodalo svůj plyn USA a proč to USA neodmítli se stejnými důvody, která autor uvádí.. nepřítel, neduveryhodny, závislost

J. Kouk 1.2.2021 12:20

Byla by potouchlost se zeptat, zda autor nosí americkou vlaječku?

J. Sedlář 31.1.2021 10:24

To je ale odporník. Na slovo vzatý.R^;-D

M. Bednář 31.1.2021 10:23

Autor pomíjí ekonomické aspekty. Drahá elektřina vede ke stagnaci ekonomiky. Levnou elektrickou energii mají Francouzi, protože 70% spotřeby elektrické energie ve Francii kryje jaderná energetika. Ta navíc neprodukuje žádné CO2. Spalováním plynu se však produkuje CO2, jen méně, než z uhlí. (Relevantní pro ty, kdo přijímají teorii o antropogenním globálním oteplování.) Větrníky u nás jsou vyhozené peníze, málo tu fouká a větrníky znehodnocují krajinu. To bychom je museli postavit někde v moři, kde fouká, a energii k nám vést HDVC vedením. V Číně už to dokázali na vzdálenost přes 3 tisíce kilometrů.

Zkapalněný americký plyn je dražší, než ten ruský. To, že i Němci zároveň budují terminály pro LNG, je spíš pro vytvořit konkurenčního prostředí.

J. Novák 31.1.2021 5:31

Plete si Norsko s Dánskem a zbytek je nemlich ten samej.

J. Zima 31.1.2021 0:10

Douhatánský článek naplněný bláboly, ze kterého čouhá lobbying pro dovoz plynu. Jadernou energetiku odbyde jednou větou: "Provoz a rozvoj jaderných elektráren zajišťujících pouze základní výkon je s ohledem na stále nevyřešený konec palivového cyklu eticky i historicky nepřijatelný." To je nehorázná lež. Dnešní vyhořelé palivo je surovinou pro jiné typy reaktorů a i kdyby ne, je pořád lepší skladovat pár desítek tun vyhořelých palivových článků než vypouštět CO2 z plynovývh elektráren. Autor dále spekuluje o fantasmagoriích typu "dostatečná kapacita bateriových úložišť energie". Buď je nevzdělanec nebo opět úmyslně lže. Současnou technologií je výstavba bateriových úložišť s relevantní kapacitou neuskutečnitelná. Jen jedno číslo, celková kapacita vyrobených baterií co kdy byly vyrobeny na celém světě (mimochodem 90% je jich ve vozidlech) by nestačila na spotřebu ČR ani na 5 dní a to neuvažuji jejich objem a ztráty při převodu energie.

Divím se , že redakce něco takového vůbec přijme k

J. Zima 31.1.2021 0:10

Divím se , že redakce něco takového vůbec přijme k vydání. Jenže tam je asi důležitější podlézáni Babišovi než odborná kvalifikace.

F. Kusák 31.1.2021 9:43

Souhlasím s vámi, že článek je těžce manipulativni a plný polopravd až doslova nesmyslů. Podezírám autora, že nezná ani princip kondenzačního plynového kotle. Vůbec se nezmiňuje o tom, jak náročné bude vybudování systému potrubí pro dodávku plynu pro blokové plynové kotelny, jejichž výstavba se musí také započítat do ceny tepla. To, že Česko je pro masovou výstavbu větrníků naprosto nevhodné, ani slovo, nehledě na málo zmiňovaný vliv na životní prostředí. Sázka na vodní elektrárny je taky sporná. Většina vodních elektráren pracuje jako doplňkových, ve špičkách.

Mně ovšem vadí Vaše poznámka na adresu politické vůle, energetický mix nějak řešit. Babišově vládě se nedivím, že odsouvá původně navrženy termín rozhodnout o dostavbě JE. Na to musí být konsensus, který chybí, a obávám se, že Bartošovava ani Fialova koalice ji nezaručí. Spíše očekávám ještě větší chaos. Takže budeme vidět.

V. Čihák 30.1.2021 18:30

Pracuje od roku 1973 v plynárenství...

J. Paleček 30.1.2021 23:58

Jen pravidelná, správně ideologicky zaměřená, hodně nafouklá bokovka. Nejspíš dobře ohodnocená. Jen dvě perličky.

Norský plyn do Česka nikdy nedorazil. Místo toho jsme dostali jako zápočet z Německa ten ruský.

O dodávkách LNG do EU se autor jaksi zapomněl zmínit, že podstatnou část z nich jsou opět dodávky z Ruska. Ruský LNG ovšem nakupují přes třetí strany i USA.

R. Vacek 30.1.2021 14:51

Alternativní přístup je ukončit OZE, které produkuje bezcennou elektřinu a soustředit se na jádro + přečerpávací elektrárny. Plyn je totiž rovněž fosilní a při započítání jeho těžby je vliv na atmosféru podobný jako uhlí. Pokud neexistuje sezónní akumulace, tak totiž potřebujeme dostatek energie i v zimě - nejen jako elektřinu, ale i jako teplo. A pak nebudeme muset zvyšovat cenu elektřiny jako v zemích, které vsadily na OZE + plyn.

J. Paleček 30.1.2021 16:17

Jenže nové JE se nejspíš v Česku nedožijí ani naše děti. I poměrně dlouho připravovaná JE ve Finsku, kde ve spolupráci s Ruskem byl první výkop proveden v roce 2016, bude vzhledem administrativním problémům dodávat elektřinu nejdříve v 2035. A to se jedná o technologicky vyspělý projekt.

R. Vacek 30.1.2021 16:23

Je pravda, že úpadek Evropy je tak rychlý, že se investiční akce stávají nerealizovatelnými.

J. Zima 30.1.2021 23:56

Za administrativní potíže si ale mohou Finové. potažmo EU sami. Podívejme se do Ruska. Tam byla právě úspěšně spuštěna JE Leningrad II s novým reaktorem VVER 1200, který je bezpečný, technicky na výši a byl postaven ve velmi dobrém čase.

J. Paleček 31.1.2021 0:08

Jedna věc je složitá procedura v EU, uvidíme jak se s tím v obdobné situaci pořadí Maďarsko. Druhá pak zajištění potřebné dokumentace nejspíš v angličtině v Rusku.

Jinak vyrábět palivové články pro některé ruské JE se ve svém závodě ve Švédsku pokouší i Westinghouse. Jestli už umí nevím.

V. Novák 1.2.2021 16:16

Moc dobře mu ty články asi nejdou, když Ukrajina, která se kasala, jak derusifikuje svou energetiku a dělala pokusy s Westinghousem, potichounku prodloužila smlouvu s TVELem do r. 2024 nebo 2025.

V Maďarsku se očekává, že tamní "Drábová" by mohly vydat povolení někdy na podzim tohoto roku, až její podřízení přečtou všech 284 000 stran vyžádané dokumentace. Všechna ostatní povolení už Paks II má včetně energetického úřadu. Probíhá příprava staveniště a stavba pomocných budov tak, aby okamžitě jakmile Rosatom dostane poslední povolení, mohl začít s jaderným ostrovem.

A to EK rok a půl zjišťovala a dumala, zda si Maďarsko smí nechat postavit elektrárnu na úvěr od dodavatele...

J. Paleček 31.1.2021 12:05

Zatím si vůbec nedokáži představit, jak by se popasovali s JE předpisy EU takový Číňani.

R. Vacek 1.2.2021 11:44

To se udělá tak, že se pár hektarů vyjme z území ČR a udělá se z toho čínská ekonomická zóna. A za 5 let se to vrátí do Česka i s elektrárnou.:-)