Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Zima 31.1.2021 0:10

Douhatánský článek naplněný bláboly, ze kterého čouhá lobbying pro dovoz plynu. Jadernou energetiku odbyde jednou větou: "Provoz a rozvoj jaderných elektráren zajišťujících pouze základní výkon je s ohledem na stále nevyřešený konec palivového cyklu eticky i historicky nepřijatelný." To je nehorázná lež. Dnešní vyhořelé palivo je surovinou pro jiné typy reaktorů a i kdyby ne, je pořád lepší skladovat pár desítek tun vyhořelých palivových článků než vypouštět CO2 z plynovývh elektráren. Autor dále spekuluje o fantasmagoriích typu "dostatečná kapacita bateriových úložišť energie". Buď je nevzdělanec nebo opět úmyslně lže. Současnou technologií je výstavba bateriových úložišť s relevantní kapacitou neuskutečnitelná. Jen jedno číslo, celková kapacita vyrobených baterií co kdy byly vyrobeny na celém světě (mimochodem 90% je jich ve vozidlech) by nestačila na spotřebu ČR ani na 5 dní a to neuvažuji jejich objem a ztráty při převodu energie.

Divím se , že redakce něco takového vůbec přijme k

J. Zima 31.1.2021 0:10

Divím se , že redakce něco takového vůbec přijme k vydání. Jenže tam je asi důležitější podlézáni Babišovi než odborná kvalifikace.

F. Kusák 31.1.2021 9:43

Souhlasím s vámi, že článek je těžce manipulativni a plný polopravd až doslova nesmyslů. Podezírám autora, že nezná ani princip kondenzačního plynového kotle. Vůbec se nezmiňuje o tom, jak náročné bude vybudování systému potrubí pro dodávku plynu pro blokové plynové kotelny, jejichž výstavba se musí také započítat do ceny tepla. To, že Česko je pro masovou výstavbu větrníků naprosto nevhodné, ani slovo, nehledě na málo zmiňovaný vliv na životní prostředí. Sázka na vodní elektrárny je taky sporná. Většina vodních elektráren pracuje jako doplňkových, ve špičkách.

Mně ovšem vadí Vaše poznámka na adresu politické vůle, energetický mix nějak řešit. Babišově vládě se nedivím, že odsouvá původně navrženy termín rozhodnout o dostavbě JE. Na to musí být konsensus, který chybí, a obávám se, že Bartošovava ani Fialova koalice ji nezaručí. Spíše očekávám ještě větší chaos. Takže budeme vidět.