Dovolená na Wall Streetu? Letos až po 2. srpnu.

Finančníci v USA mění prázdninové plány, neboť chtějí být u toho, až se politici neshodnou na zvýšení dluhu, a země zbankrotuje.

Na parketu newyorské akciové burzy je v těchto dnech nezvykle rušno. foto: REUTERSČeská pozice

Na parketu newyorské akciové burzy je v těchto dnech nezvykle rušno.

Napětí roste. Sněmovna reprezentantů by dnes měla hlasovat o návrhu na zvýšení stropu pro státní dluh USA. Pokud se limit nepodaří navýšit do 2. srpna, hrozí, že zemi dojdou peníze a ocitne se na pokraji bankrotu. Takový okamžik si nechtějí nechat ujít obchodníci na Wall Streetu. A mění proto své prázdninové plány.

Jak si všiml server Business Insider, v kancelářích newyorské finanční čtvrti je v tuto letní dobu nebývale rušno. Banky, investiční společnosti a mnozí obchodníci totiž odložili odjezd na dovolenou, neboť chtějí být pro všechny případy 2. srpna „u toho“. „Obchodní parkety po celém Wall Streetu jsou na tuto roční dobu nezvykle zaplněné. Na dovolené je velmi málo lidí,“ uvedl jeden z obchodníků firmy Knight Capital.

Ti, kteří jsou přítomni na pracovišti a vyčkávají, jak debaty o navýšení dluhu dopadnou, však zatím příliš práce nemají. Další z obchodníků na newyorské akciové burze popsal situaci následovně: „Doslova sedíme se založenýma rukama a prostě jen čekáme. Pokud nevíte, co máte dělat, je lepší nedělat nic.“

Více o politických debatách o zvýšení hranice pro státní dluh si přečtete v článku: