Doufejme, že pointa Mazánkova případu není „krejčířovská“

ODS by měla mít péči o to, aby se Roman Janoušek co nejdříve dostal do rukou světské spravedlnosti.

Aktualizováno. Množí se obavy, že Romana Janouška chytne toulavá. Nebyl by prvním, a zřejmě ani posledním, kdo se rozhodl přesunout svoje aktiva i aktivity jinam, když to tady pro něj začalo jít „z tlustých do tenkých“.

Pražský lobbista v opilosti nejprve způsobil dopravní nehodu, pak vážně poranil vietnamskou řidičku a pokaždé ujel z místa činu, přičemž v druhém případě neposkytl zraněné pomoc. Policisté ho ještě v podroušeném stavu vyslechli a pak propustili. Pro Janouška přijel šofér, naložil ho a divoce odjel. Před policejní stanicí velmi příznačně ignoroval dopravní značení a téměř způsobil dopravní nehodu.

Policie se s určitým časovým odstupem začala po Janouškovi shánět, aby mu doručila sdělení obvinění. Proč mu ho nesdělila hned? Proč se Janoušek ocitl na svobodě, i když policie měla důvod ho zadržet? Můžeme pouze spekulovat.

  • První hypotéza: Život je jen náhoda, jednou jsi dole, jednou nahoře, zpívá se v jedné známé písničce. Náhodná je i shora uvedená koincidence. Policisté jsou jen lidé, chybující lidé. Není třeba za vším hledat úmysl, přestože to vnějšímu pozorovateli může přijít divné. Snad se jen někomu rozklepala kolena, a nevěnoval se policejní práci s náležitou péčí.
  • Druhá hypotéza: Lidé kolem Janouška vyhodnotili situaci jako ztracenou, proto vyvinuli veškerý svůj vliv, aby policie Janouška, byť podroušeného, vyslechla hned. Mělo to dvě výhody. Janouškova výpověď je tím pádem zpochybnitelná, avšak výslech proběhl, Janoušek odpřisáhl na čistotu svých peněz, že má bezmeznou ochotu spolupracovat s policií a na vyzvání se dostavovat. Policejní orgán mu „uvěřil“. Nic pak formálně nebránilo Janouškovu propuštění.

Meritorně však hrozí, že teprve opakovaný vtip je vtipem – obzvlášť, je-li jeho pointa poněkud „krejčířovská“. A že Janouška třeba už není a nebude.

Nebylo by mu bezpečněji v cele?

Není třeba velkého fištrónu, aby člověk došel k závěru, že kauza Janoušek se může výrazně promítnout do preferencí ODS

Nedostaví-li se Janoušek na policii, měly by trestněprávní orgány okamžitě učinit vše, co se dá, aby Janouškovi obstavily majetek a účty, aby ztížily jeho operační prostor a možnosti. Velkou pomoc v tomto směru může poskytnout Finanční analytický útvar ministerstva financí (a jeho zahraniční partneři), který pak může právem považovat veškeré pohyby na Janouškových účtech za podezřelé.

Sama ODS by však měla mít péči o to, aby se Janoušek co nejdříve dostal do rukou světské spravedlnosti. Veřejnost, již rozjitřená kauzou odposlechů Janouška s exprimátorem Pavlem Bémem, bude nyní rozhořčeně sledovat další vývoj událostí. Nebude asi potřeba velkého fištrónu, aby člověk došel k závěru, že se to může výrazně promítnout do preferencí ODS. A že jí to bude škodit po celou dobu Janouškova útěku. Kdyby mu to vydrželo až do parlamentních voleb, měla by se ODS po případném, nikoliv nereálném volebním výprasku alespoň na co vymlouvat. To ale asi není její cíl.

A jestli se někdo cítí Janouškovi být za něco zavázán, mohl by dbát i ochrany jeho života. Paradoxně se zdá, že v policejní cele by se Janoušek mohl cítit daleko bezpečněji než na útěku. Asijské komunity jsou totiž rozprostřeny po celém světě a jejich možnosti jsou podobné Interpolu, jen nejsou tak formální a něžné.

Aktualizace:

Policie pražskému podnikateli Romanu Janouškovi v neděli v podvečer předala obvinění z ohrožení pod vlivem návykové látky a z těžkého ublížení na zdraví. „Podezřelý dodržel dohodu a ve stanovený čas, v domluvený čas převzal dnešního dne v 17:20 minut usnesení o zahájení trestního stíhání pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky a zločin těžké ublížení na zdraví,“ uvedl ředitel pražské policie Martin Vondrášek.

Související články:

Počet příspěvků: 19, poslední 29.3.2012 12:30 Zobrazuji posledních 19 příspěvků.