Dotační kauza: Ocitl se Březina ve střetu zájmů?

Karel Březina, jehož si odvedli detektivové kvůli jeho roli v kauze dotací pro sport, pracoval pro resort školství, který dotace proplácí, i pro STES, dceřinou společnost FAČR.

Martin Shabu 16.6.2017
Benjamínek bývalé Zemanovy vlády - Karel Březina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benjamínek bývalé Zemanovy vlády - Karel Březina. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA
Benjamínek bývalé Zemanovy vlády - Karel Březina.

Zjistit podrobnosti o aktivitách pražského zastupitele Karla Březiny (ČSSD) v oblasti sportu se zdá prakticky nemožné. Podle dvou důvěryhodných zdrojů LN sice uzavřel poradenskou smlouvu se STES, dceřinou společností Fotbalové asociace ČR (FAČR), ale ani jedna ze stran nechce prozradit její detaily.

Březina, kterého si počátkem května odvedli detektivové kvůli jeho roli v kauze dotací pro sport okolo expředsedy FAČR Miroslava Pelty, na zaslané otázky nereagoval. Mohl se přitom ocitnout ve střetu zájmů. Pracoval totiž, jak zjistily LN, jak pro ministerstvo školství, které dotace proplácí, tak pro dceřinou společnost FAČR. Fotbalová asociace část dotací na sport inkasuje sama a zbytek posílala dalším příjemcům.

Už jedno odsouzení za podvod

Březinu se nepodařilo zastihnout ani přes sekretariát na pražském magistrátu. Tam přitom vystupuje v několika rolích. Kromě toho, že je předsedou zastupitelského klubu ČSSD, sedí také v čele magistrátní komise pro udělování grantů pro sportovce a předsedá výboru pro správu majetku a majetkové podíly Prahy.

Zastupitel Březina už se střetem zájmu jednou problém měl. V roce 2014 byl pravomocně odsouzen za podvod. Toho se dopustil tím, že od března 2007 do srpna 2011 bral plat v dopravním podniku, přestože post předsedy dozorčí rady vykonávat nesměl.

Zastupitel Březina už se střetem zájmu jednou problém měl. V roce 2014 byl pravomocně odsouzen za podvod. Toho se dopustil tím, že od března 2007 do srpna 2011 bral plat v dopravním podniku, přestože post předsedy dozorčí rady vykonávat nesměl. Podle soudu totiž valné hromadě městské firmy zamlčel, že sedí v dozorčí radě jiné soukromé firmy.

Zjevný nezájem poskytnout bližší detaily smlouvy s Březinou byly patrné i u fotbalové asociace. Pro ni STES zajišťuje marketing a mediální prezentaci. Na zaslané otázky neodpověděl generální ředitel společnosti Martin Malík, který se v pátek 2. Června prozatím neúspěšně snažil vyhrát souboj o post předsedy FAČR po Peltovi. Až po urgencích zaslal vyjádření Michal Jurman, ředitel komunikace a IT ve FAČR: „Po konzultaci s vedením společnosti STES vám sděluji, že si tento marketingový partner FAČR nepřeje v tuto chvíli k vašim dotazům jakkoliv vyjadřovat.“

Ukončená spolupráce

Až do května přitom Březina pracoval coby poradce ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD), tedy úřadu, který do fotbalu ročně posílá stovky milionů korun. Web Rozhlas.cz v květnu upozornil, že mu za své rady Valachové úřad vyplatil 212 tisíc korun. Konkrétní výstupy ale na žádost novinářů nepředložil. Prý byla „poradenská činnost prováděna formou ústních oponentur a konzultací“. Poté, co praskl dotační skandál a kromě Pelty skončila ve vazbě i náměstkyně Valachové Simona Kratochvílová, ministerstvo školství spolupráci s Březinou ukončilo.

Poté, co praskl dotační skandál a kromě Pelty skončila ve vazbě i náměstkyně Valachové Simona Kratochvílová, ministerstvo školství spolupráci s Březinou ukončilo

Policie během květnové razie mimo jiné zapečetila magistrátní kancelář Březiny, ale také ředitelky odboru sportu Soni Fáberové. Hledala tam důkazy pro vyšetřování, které se točí okolo zmanipulovaných dotací do českého fotbalu. Na rozdíl od Pelty a Kratochvílové ale Březina ani Fáberová nebyli obviněni. Po výslechu je policie propustila.

„Karel Březina nás informoval, že nebyl obviněn, a zdůraznil, že se událost netýká magistrátu, ale komise na ministerstvu školství. Protože nebyl obviněn, nemám důvod nevěřit jeho slovům,“ uvedla k případu v květnu pražská primátorka Adriana Krnáčová po jednání magistrátní koalice, kterou tvoří ANO, sociální demokraté a Trojkoalice.

Nejasná role

Pražští zastupitelé za Piráty přitom požadovali, aby Březina, který byl z budovy magistrátu odveden policií, odstoupil z předsednických postů. To se ale nestalo. Podle informací webu Aktuálně. cz policie vyšetřuje, jak ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy rozhodovalo o dotacích pro sportovce.

Jaká byla v případu dotací pro sport Březinova role, však není jasné. V kauze policii podával vysvětlení pouze jako svědek.

Podle serveru uspělo 50 projektů, z nichž 21 měl Pelta s Kratochvílovou ovlivňovat. Jaká byla v případu Březinova role, však není jasné. V kauze policii podával vysvětlení pouze jako svědek. Jeho advokát Vojtěch Novotný, kterého se LN pokoušely v pondělí 5. června kontaktovat, kvůli nedostatku času rozhovor odmítl.

FAČR prožívá složité období. Její představitelé se nedokázali shodnout na novém vedení. V čele asociace tak dál zůstává – minimálně na papíře – obviněný Pelta. FAČR byla v květnu navíc obviněna coby právnická osoba. Především jí ale chybí peníze na provoz. Usiluje o půjčku ve výši dvou milionů eur u evropské fotbalové federace UEFA. Dotační skandál má dopad i na sponzory – fotbalová liga přišla o titulárního sponzora společnost ePojištění.cz.

Počet příspěvků: 1, poslední 21.6.2017 04:43 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.