Dostane exministr Radek Šmerda funkci v Českých drahách?

Podle informací ČESKÉ POZICE existují různé varianty Šmerdova možného uplatnění v ČD včetně křesla generálního ředitele.

Bývalému ministru dopravy Radkovi Šmerdovi zřejmě nestačí funkce poradce ministra vnitra Jana Kubiceho. Podle informací ČESKÉ POZICE má Šmerda získat vysoký manažerský post ve státním podniku České dráhy. Varianty jsou dvě. Může vystřídat ve funkci Milana Matzenauera, člena představenstva a náměstka generálního ředitele pro správu majetku, o jehož odchodu se spekuluje již rok. Podle další verze by Šmerda mohl dokonce usednout do křesla předsedy představenstva a generálního ředitele Českých drah, které prozatím patří Petru Žaludovi.

Ministr dopravy Pavel Dobeš, Radek Šmerda a Petr Žaluda na dotazy ČESKÉ POZICE nereagovali. „Tuto informaci od vás slyším poprvé,“ odpověděl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. „V tuto chvíli nemáme žádné relevantní informace, které by potvrzovaly, nebo vyvracely vaše domněnky,“ reagoval mluvčí resortu dopravy Martin Novák.

O tom, že Šmerda míří do Českých drah, poprvé spekuloval server Aktuálně.cz už letos v červenci. „Co je mi nejbližší, je pozice v Českých drahách. Ale není to tak, že bychom tam už něco konkrétního domlouvali, spíše se tam cítím jako doma. Nabídka na stole zatím neleží,“ řekl zpravodajskému serveru Šmerda, který ve funkci ministra dopravy skončil v závěru června. Nahradil ho Pavel Dobeš z Věcí veřejných a Šmerda se posléze stal poradcem Jana Kubiceho pro vládní, parlamentní a legislativní agendu.

Radka Šmerdu a Jana Kubiceho jmenoval prezident Václav Klaus jako nestraníky do funkcí ministrů ke konci dubna. Šmerda byl předtím náměstkem bývalého ministra dopravy Víta Bárty, který funkci opustil kvůli podezření z uplácení vlastních poslanců i údajných snah o proniknutí agentury ABL do státní správy.

Šmerda na ministerstvu dopravy působil jako státní tajemník a náměstek ministra od července 2010. Předtím dlouhou dobu spolupracoval s poslanci za KDU-ČSL.V minulosti byl též náměstkem na ministerstvu obrany.