Diskuse k článku

Dokud se dodržovaly hodnoty, jež shrnuje Desatero, bylo dobře

Katolický duchovní a dosluhující plzeňský biskup František Radkovský v rozhovoru hovoří o symbolice Velkého pátku, uprchlické krizi i o nebezpečí radikalizace české společnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Plíhal 31.3.2016 10:33

Proč se zde nevyskytl

hlas, který by nevycházel z úst církevního hodnostáře a přitom církevní postoje obhajoval? To u nás takoví lidé nežijí? Nebo nechodí na ČP? Nebo jim nestojíme za řeč? Snad se nebojí...

S. Tomáš 30.3.2016 11:28

Republikánské chrapounství škodí nejvíc

Dobře bylo před rokem 1913.

Mir 29.3.2016 21:11

Biskupa Radkovského jsem si, ač nekatolík

vždy vážil. Otevřel církev mladým, novým aktivitám, ekumeně. Snad bych jen namítl, že jezuité a piaristé měli

snadný monopol na vzdělání, když už zde nemohly působit školy Jednoty bratrské.

Ti komičtí komici ve 2 předchozích videích mají v něčem pravdu. Desatero nemůže být základem křesťanství.

Bylo součástí Starého zákona, který žádný člověk nemohl naplnit. Až Nový zákon , přesněji Nová smlouva,

uzavřená při poslední večeři na velký pátek a zpečetěná vzkříšením o 3 dny později, naplńuje vnitřně obsah

Desatera:

"Toto je smlouva, kterou s nimi uzavřu po oněch dnech praví Hospodin,

dám své zákony do jejich srdce a vepíšu jim je do mysli"

"Zákon Ducha, který vede k životu v Kristu Ježíši, osvobodil tě od zákona hříchu a smrti."

Přesto Desatero může být spolehlivým etickým majákem. Paprskem, který ukazuje směrem ke Slunci.

J. Merta 29.3.2016 16:47

Hodnoty desatera?

Do jaké míry jsou hodnoty desatera základem naší civilizace krásně ukazuje video https://www.youtube.com/watch?v=lSplzfNMrXc

P. Pípa 29.3.2016 5:02

desatero nemá s námi nic společného

https://www.youtube.com/watch?v=dGswxy8500I k desateru dostatečné

T. Klepal 28.3.2016 23:16

Tolik negativních komentářů?

Překvapilo mě tolik negativních komentářů. Sám jsem k článku původně přistupoval spíše s nedůvěrou. Možná i díky trochu nešťastně zvolenému titulku. Ale po přečtení do jeho konce oceňuji, že si pan Radkovský udržuje nadhled, nehledá zjednodušená vysvětlení a nepokouší se rozdávat knížecí rady. Lidé mohou mít různé názory a různý pohled na svět, ale to neznamená, že si nemohou udržet slušnost a vzájemnou toleranci. Obzvlášť, pokud se ve skutečnosti na tom nejdůležitějším shodují. Často vlastně pouze používají různý jazyk, byť stále češtinu.

J. Merta 28.3.2016 22:40

Mlžení o hodnotách a identitě

Zase křesťanská zaslepenost, sebestřednost, neschopnost chápat cokoli mimo vlastní ideologický pohled.

Na to, abych si myslel, že krást, podvádět a vraždit se nemá, nepotřebuji desatero, to je přece nutnost pro přežití jakékoli pokročilejší společnosti. Pak jsou pravidla, co nejsou tak jasná. Třeba u takového manželství je hloupost trvat na jeho zachování za každou cenu. Ostatně i židé znali rozvody a ani katolická církev nedokázala udržet absolutní zákaz rozvodů. Nicméně i tak byli často spolu nuceni žít lidé proti své vůli a mělo to negativní následky. Ono nakonec ani to nezabiješ nebylo absolutní a naše "ateistická" společnost chrání životy více, než tomu bylo dříve v "křesťanské" společnosti. Ony ve skutečnosti totiž hodnoty západní civilizace nejsou postaveny na křesťanství.

Dalším projevem sebestřednosti je pak představa, že pokud něco věří v něco jiného, musí být nějaký popletený křesťan. Považuji za projev namyšlenosti považovat svůj pohled za lepší než pohled někoho jiného, ačko

J. Merta 28.3.2016 22:42

Re: Mlžení o hodnotách a identitě

Hm, člověk může vložit 6 tisíc znaků, ale příspěvky nad 2 tisíce znaků budou zkráceny, přičemž reálně jsou zkráceny i kratší příspěvky. Skvělý to diskusní systém.

J. Kopis 28.3.2016 13:21

Do této doby, kdy společnost začali ovládat nýmandi

může přivést dítě, jen naprosto neodpovědný jedinec.

http://www.national-geographic.cz/clanky/idiokracie-na-postupu-zapadni-civilizaci-pry-kleslo-iq.html

I. Patta 28.3.2016 10:04

Jeho Excelence F. Radkovský neví, nezná, neumí

a přitom všem lidem hlásá k věření, cituji: „Evropa je ve významném ohrožení, ale ohrožuje sama sebe. Protože vymírá. To je to ohrožení. Je to sobectví lidí, pro které jsou děti komplikací, nebo si pořídí jedno ...".

To, že země, které si zavedly tzv. sociálně vyspělý stát vymírají není o sobectví lidí. Je to o diletantech, kteří stejně jako Jeho Excelence nevědí, neznají a neumí, přitom sami sebe přesvědčili jak jsou dobří a bez nich se nikdo neobejde. Výsledek je předvídatelný: diletantské zákony, které spolehlivě srazily porodnost. Dokonce i ten Miroslav Poche, který vede volební kampaň ČSSD, hlásá že mít děti je hrdinství. Sice neví proč, ale má pravdu.

O jakých diletantech to mluvím? O ekonomech! O ekonomovi V. Klausovi, který převzal v 90. letech zákonodárství EU a jaksi si nevšiml, že pro nás tehdy vzorová část Evropy vymírá. Výsledkem V. Klausem zavedeného zákonodárství je skutečnost, že nám chybí za posledních 20 let ne méně než milion nenarozených dětí do vyrovnané populační

I. Patta 28.3.2016 10:19

Re: Jeho Excelence F. Radkovský neví, nezná, neumí

Výsledkem V. Klausem zavedeného zákonodárství je skutečnost, že nám chybí za posledních 20 let ne méně než milion nenarozených dětí do vyrovnané populační bilance! U ekonomů zůstanu. A. Babiš nemá ani nejmenší přehled o 2/3 státního rozpočtu, tj. o cca 800 miliardách korun v rezortech ministerstev práce a zdravotnictví. Proto jím sestavený státní rozpočet má z hlediska porodnosti tři doslova genocidní položky v celkové výši 100 miliard korun. Pracující rodiče nadměrně daní ve výši 50 miliard korun ročně. Pak není div, když od druhého dítěte v rodině padají rodinné finance hlubokou pod životní úroveň průměrného důchodce. Položkou ve výši 27 miliard korun A. Babiš uplácí bezdětné důchodce, kterým ve skutečnosti nemá kdo financovat důchod v průběžně financovaném důchodovém systému. Poslední položka ve výši 13 miliard korun směřuje do zdravotnictví za stejným účelem, tj. na podporu bezdětných, kterým nemá kdo platit jejich zdravotní ošetření ve stáří.

A. Satrapa 27.3.2016 20:30

Velký pátek-

- nový státní svátek, aby prý lidé měli větší možnost zúčastnit se náboženských akcí. Nevšiml jsem si však, že by do kostelů se valily davy lidí. \spíš méně než jiné roky. Zato však jsem si všiml plné silnice, už od čtvrtečního odpoledne. Ke kostelům však nejela.

E. Dudková 27.3.2016 20:25

Pane biskupe, přeji Vám hodně zdraví a

spokojenosti, ale dovolte mi jednu radu: chcete-li si uchovat důstojnost stáří, nemluvte už, prosím Vás, o věcech světských, o současném životě lidí tzv. obyčejných a hlavně o sobectví. Ono je všechno o dost jinak. A víceméně souhlasím s diskutujícími kromě příspěvku pana Rečka.

R. Vašíček 27.3.2016 7:25

Demokracia

Až rozvoj sekulárnej demokracie donútil kresťanov dodržiavať tzv. "kresťanské hodnoty".

J. Křivan 26.3.2016 20:34

Nostalgické vzpomínky starého zbrojnoše

Co takhle posypat si popel na vlastní hlavu a nesvádět to na komunismus, který tu nikdy nebyl. Ale i ten režim do roku 1989 desatero nerozporoval, jen poukazoval, jak pokrytecky si ho církev omotala okolo prstu. Kdo tu dobu pamatuje ví, že na takové "akci Z" se sešla dobrovolně celá vesnice a nesobecky, kolektivně, tvořila společné hodnoty, tu dětské hřiště, tamhle školku, zdravotní středisko, autobusovou zastávku. Především se však udržovala tolik potřebná soudržnost občanů, a i na ty dědí došlo. Ať to nyní zkusí ten kdo nás tu poučuje.

Ano vymíráme a já tvrdím, ač atheista, že právě tady církev selhala. Místo příkladu celibát, místo pokory starověká, nejlépe zlatem zdobená maškarní roucha. Nyní restituce, kdo dá za takovouhle církev ruku do ohně, Tomáš Halík, pochybuji.

Ach zrcadlo kde jsi, kde???

A. Reček 26.3.2016 21:43

Re: Nostalgické vzpomínky starého zbrojnoše

Jste rudý humorista. Přiznejte, že 40 let zde totalitně a krvavě vládli komunisti, sice komunismus nevybudovali. Brali jiným co mohli a říkalo se tomu buď znárodňování nebo kolektivizace. Nakonec celý jejich bolševický blok na světě, hlavně hospodářsky krachl a sesypal. A co se týče majetkového vyrovnání státu s církvemi je zbytečné zde diskutovat.

J. Křivan 27.3.2016 10:18

Re: Nostalgické vzpomínky starého zbrojnoše

Pane Rečku, komunisté ovládali jen menší část současné EU, ale ukazuje se, že vážné problémy, například s natalitou,či hospodářským a kulturním úpadkem má celá EU i ta kde se komunismus nikdy nebudoval. Přesto pan dosluhující biskup vidí ďábla jenom v těch komunistech. Žádná sebereflexe. Co dělá církev, kromě žalozpěvů, aby svojí doktrínu uplatnila ,- restituuje . Jak chce potom zabránit nesmyslnému konzumu, skutečné příčině současného stavu. Nějak jsem si nevšiml, že by dokázala motivovat občanstvo k sounáležitosti, možná mne poučíte. Tohle žádná sebelepší plastická operace neskryje. Vy možná tu ruku do ohně za církev strčíte a kdo ještě? Pod pojmem "krvavě vládli" si máme představit co? Těch 45 mírových let, které definitivně skončily válkou v Jugoslávii a narůstem nebezpečí dalších krvavých konfliktů?

PS. Vaše známkování je úsměvné a o Vás vypovídá více než jste si ochoten připustit. A není to nic hezkého.

P. Zdenek 26.3.2016 16:17

Je legrační,

že farář obviňuje bezdětné lidi ze sobectví. Dle toho jsou kněží pěkně sobecká cháska. Kromě těch, kteří se obětovali a mají děti na tajňačku.

Desatero se nedodržovalo nikdy, porušovali ho i papežové.

A že sem migranti míří kvůli tomu, že se Evropa vylidňuje? Absurdní. K nám nikdo nemíří, jdou jenom do Německa a Švédska, protože tam mají vysoké sociální dávky. Kdo zruší sociální dávky, zbaví se problému s migranty.

K. Plíhal 31.3.2016 10:04

Re: Je legrační,

To s tím připomenutím bezdětných sluhů Boha jste se strefil do černého. Ona ta myšlenka, že se máme furt množit jako králíci, je sama o sobě absurdní. Leda, že by církev počítala s tím, že věda dokáže brzy vyřešit všechny otázky přírodních zdrojů a umožní kolonizovat Mars v co nejkratší době... Popravdě, když jsem si přečetl úvod, ve kterém je zmínka vymírání a sobectví, raději jsem už dál nečetl. A trefná je také poznámka níže o tom, ve kterém století se desatero dodržovalo...

C. Sangrail 26.3.2016 12:49

Návodné, manipulativní otázky

Redaktor klade otázky, které už vyjadřují určitá pojetí, místo aby se na ně ptaly. Např.: "Jak by měla církev k tomuto zamyšlení přivést lidi, kteří nemají ve zvyku chodit do kostela?" Neměla by ta otázka začínat spíš "Proč"? Proč zrovna katolická církev? Druhý příklad: "na křesťanských hodnotách založená Evropa". Evropa je založena na hodnotách společných všem třem velkým náboženstvím a kromě toho na odkazu antiky, pohanství a dokonce i germánských zvyků rozšířených v době stěhování národů. Proč z toho vybírat jen ten křesťanský odkaz? Samozřejmě pro posílení konstruktu jménem "střet civilizací". Biskupovy výroky ohledně vymírání Evropy, vztahu k imigraci apod. jsou mnohem věcnější, smířlivější, tolerantnější a realističtější, než by napovídal titul a podtitul článku, kde redaktor vytrhl z kontextu ty pasáže, které můžou znít provokativně.

C. Sangrail 26.3.2016 12:41

Dokud se dodržovalo Desatero, bylo dobře?

Mohl bych se pro upřesnění zeptat, kdy to bylo? Protože mně osobně není známa jediná epocha v dějinách lidstva, kdy by se Desatero, např. přikázání "Nezabiješ", opravdu dodržovalo. Takže proč ten stesk po starých dobrých časech? Ne proto, že by lidé byli mravnější, ale proto, že jedno konkrétní náboženství mívalo v daném civilizačním okruhu monopol, zatímco v sekulární společnosti ho nemá, to je zřejmě nevyřčené jádro toho povzdechu ze začátku rozhovoru...

P. Pípa 29.3.2016 5:04

Re: Dokud se dodržovalo Desatero, bylo dobře?

https://www.youtube.com/watch?v=dGswxy8500I