Diskuse k článku

Dohodne se Rusko s Ukrajinou na dodávkách plynu?

Setkání eurokomisaře pro energetiku Günthera Öttingera a ukrajinského a ruského ministra energetiky Jurije Prodana a Alexandra Novaka minulý týden v Bruselu připomínalo dialog hluchých s němými. Ve čtvrtek 30. října se však Rusko a Ukrajina dohodly na dodávkách plynu pro nadcházející zimní období do března 2015.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

V r. 2009 netrestalo Rusko Ukrainu za oranžovou revoluci,

jen Gazprom začal dodávat Ukrajině podke uzavřených smluv a nasmlouvané množství - tedy nulu. Juščenko tenkrát podpisu smlouvy zabránil. Protože Ukrajina bohorovně kradla evropský (cizí) plyn, do Evropy se nic nedostalo - a to samozřejmě vadilo hlavně Balkánu.

V současnoti Gazprom dodává na Ukrajinu podle toho, kolik si Ukrajina zaplatila předem (tedy nic) a začne dodávat až poté, kdy Ukrajina uhradí aspoň ćást svého 5.3 miliardového dluhu. V USD. Protože ovšem Ukrajina nemá na zaplacení - i peníze, které dostala na úhradu dluhu od EU někdy na jaře, odešly cestou veškerých peněz na Ukrajině - tedy zmizely v Ukrajinském trojúhelníku, má Ukrajina problém.

A problém má i EU, protože na to, aby Ukrajina byla schopná transitovat zimní objemy plynu (mimochodem - za trnsit ož dostala zaplaceno do konce roku), by musela mít naplněné své zásobníky. Což nemá a mít nemůže - to, co má v zásobnícíchj (a je to opět cizí - evropský plyn) jí sotva vydrží na překlenutí této zimy. Můžeme se vsadit, že Ukraj

0/0
29.10.2014 15:40