Dogma, že v ANO se nevede vnitrostranická diskuze, není pravdivé

Ze severu Moravy vyslal několik řízených střel, kterými cílil na poměry v hnutí ANO či na Pražském hradě. Po loňských komunálních volbách se pustil i do předsedy Babiše. Chtěl ale věnovat Ostravě a za čtyři roky odejít z politiky. Teď ostravský primátor Tomáš Macura plán pozměnil. Na sněmu ANO se bude ucházet o místo v jeho vedení.

Pro všechny být nemůžeme, polemizuje Tomáš Macura se svým stranickým šéfem Andrejem Babišem foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Pro všechny být nemůžeme, polemizuje Tomáš Macura se svým stranickým šéfem...

Tomáš Macura si za cíl vytyčil ideové ukotvení hnutí. První krok učinil v lednu, kdy se členové ANO na jeho popud sešli na ideové konferenci. „Společně s Petrem Vokřálem jsme přesvědčili předsedu a vedení hnutí, aby nám umožnili uspořádat ideovou konferenci. Ta se nedávno odehrála v Ostravě. Neměl jsem iluze, že bychom během jednoho dne vyřešili veškerá témata spojená s ideovou a programovou zakotveností ANO. K mému milému překvapení jsme se shodli na celé škále věcí. Dohodli jsme se, že se budeme setkávat pravidelně, abychom řešili program ANO a směřování hnutí z hlediska ideálů. Jsem s uplynulou konferencí spokojený,“ řekl ostravský primátor v reakci na setkání straníků.

Zaměřeno na živnostníky

Jedním z výsledků ostravské sešlosti představitelů ANO je nový programový terč – živnostníci. Hnutí by se totiž rádo zbavilo nálepky strany pro důchodce. „Připravili jsme teze, ve kterých nabádáme k návratu ke skupinám voličů, které nás od počátku podporovaly a na které jsme v uplynulé době trochu zapomněli. Mezi takové voliče patří i mladí, progresivně přemýšlející lidé, vědci a akademici. Na ideové konferenci se potvrdilo, že takový směr je v ANO široce podporovaný. Jsem rád, že nezůstalo jen u nápadů. Ministryně financí už na konferenci vyhlásila systém výhod pro živnostníky,“ uvedl Macura. Je přesvědčen, že nešlo o pouhý výkřik do tmy. „Debata, kterou jsme vedli, byla hlubší. Shodli jsme se, že jednotný odvod pro živnostníky je potřebný. Chceme se stát pro živnostníky čitelnějšími,“ dodal Macura.

„Nejsem ideový myslitel, ale spíše praktik. Prosazuji, aby spolu lidé mluvili otevřeně v sále, ne v kuloárech, v kuchyňkách nebo na záchodech. Na ideové konferenci jsem byl příjemně překvapen, kolik lidí se zapojilo do diskuse. Objevily se i kritické názory vůči mně, za což jsem byl rád. Dogma, že v ANO se nevede vnitrostranická diskuse, není pravdivé.“

Ostravský primátor, který v loňských komunálních volbách v Ostravě zvítězil ziskem 32,71 procenta hlasů, se však nechce dostat do pozice „ideového táty“ ANO. „Nejsem ideový myslitel, ale spíše praktik. Prosazuji, aby spolu lidé mluvili otevřeně v sále, ne v kuloárech, v kuchyňkách nebo na záchodech. Na ideové konferenci jsem byl příjemně překvapen, kolik lidí se zapojilo do diskuse. Objevily se i kritické názory vůči mně, za což jsem byl rád. Dogma, že v ANO se nevede vnitrostranická diskuse, není pravdivé. Důkazem toho je, že členové kvitovali návrh, abychom se k ideovým rozpravám setkávali častěji a pravidelně,“ popsal Macura.

Komunisté se mi nelíbí

Macura je známý tím, že nemá strach pálit kritikou do vlastních řad. Loni v říjnu například řekl, že značku jeho hnutí poskvrnila sněmovní spolupráce ANO s KSČM a SPD Tomia Okamury.

Dalším trendem, z něhož má Macura dlouhodobě obavy, je polarizace společnosti. Dvěma politiky, kteří nejvíce rozdělují republiku, jsou podle něj prezident Miloš Zeman a premiér Babiš. „Myslím, že by oba měli trochu ubrat plyn ve svých výrazech,“ pronesl tehdy Macura v rozhovoru pro LN a dodal: „Jsou věci, které se mi v hnutí ANO nelíbí, a chtěl bych se pokusit je změnit.“

„Je to pragmatické spojenectví, vyplývající z existující politické konstelace. Mně se nelíbí, že vládu podporují komunisté. Pragmaticky ale uznávám, že nebylo mnoho jiných možností na politické scéně, když s námi nechtěla spolupracovat ODS.“

Ze spojenectví Pražského hradu a Úřadu vlády nejásá ani nyní, vnímá je však jako pragmatický pakt. „Je to pragmatické spojenectví, vyplývající z existující politické konstelace. Mně se nelíbí, že vládu podporují komunisté. Pragmaticky ale uznávám, že nebylo mnoho jiných možností na politické scéně, když s námi nechtěla spolupracovat ODS. Z pragmatických důvodů chápu, že se premiér s prezidentem vzájemně podporují a potřebují, jiná možnost v danou chvíli není,“ popisuje primátor.

Na podzim Macura také zmínil, že se nechystá v ANO ucházet o funkce a stát se „bafuňářem“. Názor přehodnotil z důvodu, že po loňské kritice jej straničtí kolegové vyzvali, aby o věcech jen nemluvil, ale i konal. „Ze svých dosavadních postojů jsem neslevil. Musím dát ale za pravdu některým kolegům, kteří mi říkají: ‚Ty, poslechni, stále něco komentuješ a kritizuješ, nechtěl by ses do vedení zapojit?‘ Vzal jsem tyto úvahy v potaz, v důsledku čehož jsem obdržel nominace do předsednictva hnutí ANO,“ vysvětluje Macura. Dle jeho slov mu příliš nezáleží na tom, zda se stane přímo místopředsedou hnutí, nebo členem předsednictva.

Klid na severu

Macurova kandidatura do vedení ANO je i součástí strategie, jak uklidnit divoké poměry v moravskoslezské organizaci hnutí. LN koncem minulého roku informovaly o peprném střetu mezi příznivci hejtmana Iva Vondráka a spojenci poslance Pavla Juříčka. Minulý rok v létě na severu Moravy vypukl konflikt, jehož aktéři nejednali v rukavičkách. Vzduchem létala nařčení z korupce i ze zpronevěry v souvislosti se zakázkou Hospodářské komory.

„Mezi panem hejtmanem a poslancem Juříčkem už dnes existuje dialog, komunikují spolu. Dnes už bych to označil spíše za mediální pěnu. Mluvíme-li v minulém čase, spory existovaly.“

Podle zjištění LN pře dospěla tak daleko, že ji prošetřuje hospodářská kriminálka. Konflikt je pro ANO citlivý zejména z důvodu, že moravskoslezský region je voličsky nejsilnější oblastí hnutí – v posledních sněmovních volbách tam ANO získalo deset poslanců, nejvíc ze všech krajů.

Macura se v mezičase stal předsedou ostravské pobočky ANO. Věří, že konflikty již ustaly. „Mezi panem hejtmanem a poslancem Juříčkem už dnes existuje dialog, komunikují spolu. Dnes už bych to označil spíše za mediální pěnu. Mluvíme-li v minulém čase, spory existovaly, to ano. Vztahy se ale narovnaly. Samozřejmě mám zájem ty různé proudy stmelit. Pakliže se budeme hádat, oslabíme se,“ dodal Macura. O tom, zda nastane na severu definitivní klid zbraní, rozhodnou i výsledky blížícího se sněmu, na němž se Macura bude ucházet o místo ve vedení ANO.

Počet příspěvků: 2, poslední 14.2.2019 11:20 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.