Dobrá zpráva pro vědce: Centra BIOCEV a SUSEN jsou blízko schválení

Poslední dva obří vědecké projekty z takzvané velké šestky čekají už jen na podpis eurokomisaře. Ministerstvo školství může brzy slavit.

Na pokusy v novém prostředí si vědci, kteří se těšili na dotace pro miliardová centra, budou muset počkat o pár měsíců déle. Může za to bruselská byrokracie, nebo čeští politici? foto: ©? BIOCEVČeská pozice

Česká věda by se měla v nejbližších dnech dočkat pozitivních zpráv. Podle informací ČESKÉ POZICE z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jsou dva velké výzkumné projekty, biomedicínský BIOCEV ve Vestci a energetický SUSEN v Řeži, blízko schválení Evropskou komisí. Obě vědecká centra, spoléhající na miliardové dotace Evropské unie, již pouze čekají na podpis eurokomisaře pro regionální politiku Johannese Hahna.

„Doufáme, že se tak stane každým dnem, mělo by to být na přelomu září a října,“ sdělil ČESKÉ POZICI profesor Václav Pačes, jenž je vědeckým koordinátorem biovědního centra BIOCEV, jež za 2,3 miliardy zbuduje Akademie věd ČR.

„U střediska BIOCEV se situace rýsuje velmi dobře, v případě SUSEN je otázka dořešení přeci jen trochu složitější,“ říká zdroj ČESKÉ POZICE z Bruselu.

Ministerstvu školství, které je administrátorem dotací v Operačním programu Výzkum a vývoj pro inovace, se však zřejmě podaří vyřešit i připomínky, které měl Brusel k projektu SUSEN. Ten se má zaměřit na výzkum jaderné energie, bude stát asi 2,5 miliardy korun, ale Evropská komise měla několik připomínek, jak jsme koncem srpna informovali. Například tu, že výsledky bádání by SUSEN nepředával celé vědecké komunitě, vzhledem k tomu, že v projektu drží podíl společnost ČEZ.

Hahnův podpis by uzavřel složité období v čerpání peněz na šestku takzvaně velkých výzkumných projektů v ceně nad 50 milionů eur. Již dříve byly schváleny superlaser ELI, multioborový CEITEC, medicínské ICRC a nejvýkonnější počítač v Česku IT4I.

Šest superprojektů v OP Výzkum a vývoj pro inovace v hodnotě nad 50 milionů eur

  • Extreme Light Infrastructure (ELI), Dolní Břežany – 6,7 mld. / schváleno
  • Central European Institute of Technology (CEITEC), Brno – 5,3 mld. / schváleno
  • International Clinical Research Centre (ICRC), Brno – 2,5 mld. / schváleno
  • IT4Innovations (IT4I), Ostrava – 1,9 mld. / schváleno
  • Biotechnology and Biomedicine Centre (BIOCEV), Vestec – 2,3 mld. / čeká na schválení
  • Sustainable Energy Project (SUSEN), Řež – 2,5 mld. / čeká na schválení