Dobešovo finále. Říká se tomu vypapírovat ministra.

Ministra školství čekají nejtěžší dny jeho krátké politické kariéry.

Když loni 14. července Josef Dobeš střídal ministryni školství Miroslavu Kopicovou, tak od ní slyšel dvě rady: porozumět si s rektory a s novináři. Ani v jednom příliš neuspěl. foto: © ČTKČeská pozice

Když loni 14. července Josef Dobeš střídal ministryni školství Miroslavu Kopicovou, tak od ní slyšel dvě rady: porozumět si s rektory a s novináři. Ani v jednom příliš neuspěl.

Ministra školství Josefa Dobeše (VV) čekají těžké dny. Válčí už na příliš mnoha frontách – prakticky již bitvu prohrál –, byť to média stále ještě tak natvrdo neventilují. Rektoři vysokých škol jej vůbec nerespektují, ve státní maturitě je údajně 12 tisíc chyb, jeho vlastní úředníci již v zásadě pracují proti němu a úmyslně vrší agendu, dva miliardové operační programy spravované ministerstvem patří mezi čtveřici nejhůře hodnocených v ČR a mezi novináři se po tunách objevují úniky doslova intimních informací, jež mají pochybný původ... Ano, pracuje se na konci Dobešova úřadování.

Myslíte si, že je Vít Bárta tak hloupý, aby tohle neviděl?„Myslíte si, že je Vít Bárta skutečně tak hloupý, aby tohle neviděl,“ položil si řečnický dotaz jeden z našich zdrojů. V politických kuloárech se už spekuluje o tom, že mimopražští Pepíci (míněno véčkaři) budou nahrazeni „pražštějšími“. Dokonce padají i jména nové ministryně školství za Věci veřejné. Bude to Markéta Reedová? Karolína Peake? Kristýna Kočí? Nebo se čeká na březnový sjezd ČSSD a všechno bude jinak?

Je docela dobře možné, že letošního března se pan ministr v úřadě již nedočká. Ministerstvo zachvátila totální paranoia a strach; z budovy unikají nesčetnými cedníky důvěrné informace, například výplatnice se skandálně stotisícovými příjmy (jak upozornila ČESKÁ POZICE v jiném článku), dále životopisy pracovníků, resortní dokumenty, ba i přeposílané Dobešovy e-maily. Atmosféra nicmoc. Třeba včera na ministerstvu nefungovala elektronická pošta vůbec – novinářské dotazy se vracely zpět. Důvod? MŠMT látalo své servery a zavádělo nová hesla, dokonce začalo kontrolovat i tiskárny či kopírky. Přesto už je to marná bitva. Hotové Waterloo.

Jako v animovaném filmu o Asterixovi

Dobeš namíchl příliš mnoho lidí. Ponechme stranou, zda z naivity, diletanství, zlé vůle nebo chtěl skutečně šetřit, jak stále opakuje. Ministr zapomněl, že je v zásadě učedník, který se přišel na ministerstvo učit novou práci. Schopné lidi, kteří si dovolili v něčem odporovat, neváhal vyhodit. A znovu. A znovu. Ale po aktuálním vyhazovu šéfky oddělení evropských programů Kateřiny Pösingerové, jež mimochodem v Dobešových personálních auditech dopadla jako jeden z „nejlepších pracovníků ministerstva“ (!), musí čelit revoltě zaměstnanců, kteří odmítají poslouchat někoho uměle povýšeného, k němuž nechovají respekt.

Nyní pan ministr zjišťuje, že zůstal vlastně sám. Proti vzepjatému úřednímu šimlu a desítkám rozhněvaných lidí, kteří mu v práci zbývají a které chtě nechtě potřebuje. A aby toho nebylo dost, předminulý týden se zbavil i sekretářky, kterou mnozí považují za paměť celé instituce. Ženu, jež uváděla v úřad ministry minulých let. Dokonce celému osazenstvu poslal e-mail, jak toho odchodu lituje, byť všichni vědí, že to zřejmě není myšleno upřímně...

Ač psycholog, Josef Dobeš si neuvědomil, že ministerstvo není dům, ale lidé.Ač graduovaný psycholog, neuvědomil si Dobeš, že ministerstvo není dům, ale tvoří jej lidé. S cítěním, s četnými vazbami. Je veřejným tajemstvím, že ministerstvo školství je dnes (jakožto celek) prakticky nefunkční. Co bude dál? Říká se tomu „vypapírovat ministra“. Po desítkách výpovědí, které „Němý Bobeš“ – jak ministrovi přezdívají úředníci – rozdal, bude následovat kancelářský boj. Zkušený úředník prostě umí dělat věci složitě; vlastně svou práci dělá ještě lépe. Důkladněji. Místo dvou papírů rozešle čtyři. Nebo třeba šest.

Je to podobné jako v animovaném filmu 12 úkolů pro Asterixe (zde je ke zhlédnutí kultovní byrokratické VIDEO). K tomu, abyste dostali lejstro A38 nebo A39, potřebujete oběžník B65. Kde ho seženete? Zkuste okénko číslo 35 a modrý formulář ve třetím patře. Že se přestěhovalo? Aha, aha... Tak tady nepomůže ani magický cloumák druida Getafixe!

Poslední polínko - úniky informací z osobní korespondence

K tomu všemu si Dobeš stihl za půl roku nadělat i politické nepřátele. Na základě podivných auditů rozboural čtvrtou sekci fondů EU, která se začínala rozbíhat. Vyhodil přitom jejího šéfa a rivala v ambicích na ministerský post Jana Vitulu (TOP 09), s pozicí se musel nečekaně rozloučit i náměstek pro regionální školství Petr Špirhanzl (ČSSD) a přes bobtnající tiskové oddělení, jež nedokázalo netaktická prohlášení eliminovat, opakovaně urazil též exministra školství Ondřeje Lišku (SZ). A povídá se po Praze i příběh, že svého 1. náměstka Kryštofa Hajna (VV) po čase v úřadě nechtěl, neboť se obával, že Hajn je schopnější nežli on sám.

To jsou ovšem spekulace. Faktem je, že vysoké školství mu neodpustí takové přehmaty, jako bylo vyhlášení „zápisného“, jež MŠMT s nikým nekonzultovalo a šokovaní rektoři povídali do médií, že je to, ehm, docela zajímavý nápad. Po čtrnácti dnech – bez dojednané podpory – pak vyšla nenápadná tisková zpráva, že ministr „bere na vědomí zamítavé stanovisko České konference rektorů k návrhu novely zákona o vysokých školách včetně nesouhlasného stanoviska k zavedení zápisného“. Lidem ve školství navíc vadí nekonečné vypouštění nahodilých nápadů, bublin, které po chvíli splasknou – je to trochu jako bublifuk. No, a pak tu jsou ještě ty nešťastné státní maturity, kde to Dobeš schytá za všechny předchůdce.

Jenže to vše jsou prkotiny proti tomu, co se v následujících týdnech chystá. Média už údajně připravují články, jež vycházejí z bezprecedentních „leaků“ z resortu - z úřední i osobní korespondence, emailů, možná i ze špehování a dalších zdrojů, které mohou zaútočit i na Dobešův osobní život.

Sám ministr to asi i tuší. „Nepotřebuji být ministrem a nepotřebuji být na očích veřejnosti. Mám čtyři děti a vidím se s nimi pouze o víkendu,“ politoval se Josef Dobeš minulý pátek v úvodu tiskové konference, kde měl obhajovat únik přípravných textů k maturitám nebo odměnu 145 330 korun pro svou poradkyni Janu Machálkovou.

Malého psychologa brzy čeká velká zkouška.

Počet příspěvků: 25, poslední 19.2.2011 04:37 Zobrazuji posledních 25 příspěvků.