Dobešovci a zemanovci: Sportovní průsečíky tu jsou!

Politická uskupení SPOZ a hnutí Pro sport a zdraví vyjednávají o spolupráci ve volbách. Budou mít i společné kandidáty?

Josef Dobeš (vlevo) si se Zdeňkem Štenglem, šéfem SPOZ, na čtvrteční schůzce rozuměli. Exministr školství Dobeš hrával v mládí fotbal a sportu fandí stále, hlavně jeho financování. foto: © hnutí Pro sport a zdraví / SPOZČeská pozice

Josef Dobeš (vlevo) si se Zdeňkem Štenglem, šéfem SPOZ, na čtvrteční schůzce rozuměli. Exministr školství Dobeš hrával v mládí fotbal a sportu fandí stále, hlavně jeho financování.

Z exministra školství a exposlance Josefa Dobeše je politický profík. Kdo by našeho „nejlepšího ministra školství“, jak ho označil Václav Klaus, po řadě skandálů odepisoval, pletl by se. Přestože Dobešův hyperaktivní přístup k resortu akademiky a učitele iritoval, sportovci tohoto „véčkaře“ docela oceňovali. Po véčkařském krachu si Dobeš vymyslel hnutí Pro sport a zdraví (PSZ), jemuž bytní členská základna natolik, že ostatní politické subjekty nestačí valit oči. Ostatně: přihlásit se může každý.

Když před pár týdny ČESKÁ POZICE napsala, že byl současnému ministrovi školství v demisi Daliboru Štysovi (nestraník) nabízen coby náměstek Jiří Baumruk, odvětil poslanec Dobeš v SMS zprávě, že o tom nic neví. „Fakt? Zvláštní informace, hlava mi to nebere,“ napsal, ačkoliv několik důvěryhodných zdrojů potvrdilo, že si to sám Dobeš přál. I zaspekulovali jsme si před čtrnácti dny (i když dle Baumruka píšeme spoustu lží), že ač jde o drobnou událost, může „naznačovat nenápadné sbližování zemanovské SPOZ s dobešovským hnutím“.

A je to tady! V plné slávě a oficiálně. Jiří Baumruk, mediální kontakt dobešovců (jak vidno z nového webu), připravil tiskovou zprávu s titulkem Zemanovci navázali spolupráci s hnutím Pro sport a zdraví. „Na setkání mezi nejvyššími představiteli SPOZ a hnutí Pro sport a zdraví se jednalo o uvažované spolupráci v předvolební kampani a následných krocích po volbách do Poslanecké sněmovny,“ stojí v komuniké, které zveřejnily oba stranické weby. Dobešovci navíc s přiloženou fotografií obou špiček: Dobeše, předsedy hnutí Pro sport a zdraví, a Zdeňka Štengla, předsedy Strany práv občanů – Zemanovci.

Dobeš, lídr ve středních Čechách?

Zemanovci kladou důraz na funkci sportu a tělesné výchovy, takže partnerství bylo dle Štengla logickým krokem. „Jednáme i o vstupu významných sportovních osobností na kandidátku, která je u zemanovců otevřená i nestraníkům,“ uvedl předseda Dobeš, který na ministerstvu školství chystal s Baumrukem již legendární Individuální projekt národní s názvem SPORT, na nějž upozornila ČESKÁ POZICE a jenž měl přijít na 650 milionů korun; Evropská unie jej následně rozcupovala.

Exministr Dobeš: Předpokládám, že já budu navržen na kandidátku ve Středočeském krajiZemanovci a dobešovci nás s konkrétními dohodami seznámí v září; asi padnou i zvučná jména sportovců, kteří budou chtít navázat na mač, který v Poslanecké sněmovně rozehrál hokejista Jiří Šlégr (LEV 21). Jedním z pěti místopředsedů PSZ je René Novotný, trojnásobný mistr světa v krasobruslení, který s Radkou Kovaříkovou vyhrál mistrovství světa sportovních dvojic.

Sám Dobeš, dříve nadšený fotbalista, známý příbramského bosse Jaroslava Starky a také nejvýraznější tvář PSZ, bude nejspíše kandidovat ve středních Čechách. „V tuto chvíli probíhají regionální sněmy. Předpokládám, že já budu navržen na kandidátku ve Středočeském kraji,“ řekl deníku Aktuálně.cz exministr, který se třeba loni v prosinci zkoušel majetkově sblížit s fotbalovým klubem SK Slaný (kde žije), ale nastala rozepře krátce popsaná v tiskovém sdělení; tamní občanské sdružení vyjádřilo obavy o ztrátu možností, jak ovlivňovat chod klubu.

Co takhle sport pod Úřadem vlády?

„Je to politické hnutí s apolitickým programem,“ říkal Dobeš začátkem roku v Českém rozhlase. Hnutí Pro sport a zdraví klade důraz na podporu mládežnické tělovýchovy, sportu v regionech a obnovení/budování sportovních center v krajích ČR. „Vynaložené finanční prostředky se společnosti vyplatí a vrátí. Zdravá společnost tělesně, ale i morálně nebude zatěžovat resorty zdravotnictví, spravedlnosti či vnitra,“ uvádějí stránky hnutí.

Podle informací ČESKÉ POZICE se v zákulisí debatovalo o možnosti, že by někdejší Dobešův resort přesunul sport a tělovýchovu vně MŠMTPro tak ušlechtilé myšlenky by asi bylo ideální, kdyby se financování sportu „odtrhlo“ od ministerstva školství (MŠMT), jak zněl i jeden z dobešovských plánů. Podle několika na sobě nezávislých zdrojů ČESKÉ POZICE se totiž v zákulisí debatovalo o možnosti, že by někdejší Dobešův resort přesunul sport a tělovýchovu úplně vně MŠMT, třeba pod Úřad vlády ČR, kde by se tomu věnoval zvláštní vládní zmocněnec... Který expert by ho „vládě odborníků“ asi doporučil a vybral?

Spekulovat již netřeba. Politická rada SPOZ plus grémium Pro sport a zdraví již oficiálně potvrdily, že spolu kámoší, i když dobešovci před časem koketovali s KDU-ČSL i o kandidátkách. Vsadit společně na venkov, sportovní kluby i podporu mládežníků nemusí být slepá strategie; zejména když ji podpoří svou váhou samotný prezident Miloš Zeman. Nyní prý Dobešovo hnutí sonduje, jak jsou na tom zemanovci s podporou sportu. „Tam je to upřímný, průsečík sportu je u zemanovců velmi silný,“ řekl Dobeš serveru Novinky.cz.

A my se ptáme, kde ten průsečík nejspíš je: přímo u stranického guru na Pražském hradě asi těžko – ledaže by to byl Dobešův jízlivý šťouch do prezidenta, který nesportuje, mívá virózy, ignoruje zdravou stravu, kouří i v nekuřáckých restauracích, na Sněžku jezdí autem a maximálně tak se na rybníce věnuje „pasivnímu raftingu“ ve člunu Challenger 300.

Počet příspěvků: 1, poslední 24.8.2013 10:39 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.