Dobešova tajemná komnata: Na školství plánovali nákup protišpionážní techniky

Další mystérium ministerstva školství. Báli se snad šéfové „napíchnutých“ tajných debat? A k čemu špionážní kuličkové pero s kamerou?

Martin Rychlík 21.5.2011

Místnost,. v níž sedí ministr školství Josef Dobeš, měla být napěchována protišpionážní technikou. Ovšem sám ministr o tom dle slov své mluvčí vůbec neví. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Místnost,. v níž sedí ministr školství Josef Dobeš, měla být napěchována protišpionážní technikou. Ovšem sám ministr o tom dle slov své mluvčí vůbec neví.

Další mystérium ministerstva školství. Dobešův úřad loni v září poptával přinejmenším u jedné specializované firmy vybavení pro neodposlouchávatelnou Dobešovu komnatu. Vyplývá to z objednávek a cenových kalkukací , s nimiž měla ČESKÁ POZICE příležitost se seznámit. Ačkoli se v nich nejedná o nijak astronomické náklady, poté, co vyšly najevo kontroly elektronické pošty zaměstnanců ministerstva, jde o další příznak paranoidní atmosféry na ministerstvu. Zdá se, že ministr Josef Dobeš (VV) přišel na nepřátelské území, či alespoň musel mít ten pocit, neboť se musel „vyzbrojit“ pokročilou technikou...

Báli se snad šéfové „napíchnutých“ tajných debat? Mělo jít o obranu před nenávistnými úředníky, stranickými rivaly či studenty bažícími po maturitním zadání? Vrchním ředitelem kabinetu ministra, což je úředník za podobné objednávky zdopovědný, byl tehdy Šimon Mastný. 

MŠMT si vyhlédlo i šumový generátor na okna proti laserovému odposlechu.Kompletní cenová nabídka pro "antišpionážní" vybavení Dobešovy pracovny činila 175 908 korun bez DPH; jištění druhé menší místnosti č. 107 v Karmelitské – zaměstnanci přezdívané „Pudřenka“ – mělo vyjít na 78 935 korun. Dle zářijové nabídky firmy, jejíž jméno ČESKÁ POZICE zná, se v daném sortimentu jednalo o poměrně luxusní vybavení. Kalkulaci na zabezpečení obou místností dotyčná firma vypracovala dle dokumentů 9. září 2010.

Ministerský sálek počítal se systémem pro kontrolu rádiového pásma (MRA-3Q a QM4000) a také šumovým generátorem na okna (SNG). „Zašumí okna. Užívá se jej hlavně proti laserovému odposlechu, jímž u nás disponuje opravdu málokdo. K čemu mohl být na školství, ale opravdu netuším,“ řekl ČESKÉ POZICI bezpečnostní technik, který si nepřál být jmenován. Takových ochranných opatření se dle něj užívá jen u „téčka a pétéčka“ čili nebondovsky řečeno u stupňů ochrany informací typu Tajné (T) a Přísně tajné (PT).

Rušička i špehovací pero...

Ve výbavě požadované ministerstvem měla být také rušička mobilních telefonů – GSM jammer na tři pásma. „Obávám se, že toto zařízení není ve státních institucích úplně běžné. Vyžaduje totiž svolení všech mobilních operátorů,“ říká jiný specialista.

Dalšími položkami směřujícími do Dobešova kabinetu měl být generátor šumu do auta, detektor mobilní komunikace a navíc i pero s kamerou NV PEN 8G. Jde o jednoduché špionážní zařízení vzhledu kuličkového pera, s USB portem a nahrávací kapacitou osmi gigabajtů. Nač by byla taková výbavička v resortu, jenž má dbát o vzdělanost a výchovu k mravnosti?

Zeptali jsme se tedy přímo v Dobešově sídle: Proč ministerstvo usilovalo o vznik takové místnosti vybavené anti/špionážní technikou? A byl tento projekt realizován? „MŠMT neuvažovalo o koupi neodposlouchávatelné místnosti – neboť takováto místnost se koupit nedá. Pouze vybavit technikou. Tato technika se v pořizovacích cenách pohybuje řádově v desítkách tisíc, a proto by takový požadavek na vydání ze státního rozpočtu byl dohledatelný. Takže skutečně nedošlo k nákupu ani techniky ani ,místnosti´,“ sdělila ČESKÉ POZICI ředitelka resortní komunikace Lucie Kubovičová.

Věděl o tomto zadání ministr Dobeš, nebo šlo o iniciativu tehdejšího šéfa kabinetu, jímž byl až do 16. listopadu Šimon Mastný? „Ministr o Vámi uváděné myšlence ani žádných takovýchto aktivitách nemá jedinou informaci. S ohledem na toto jsou další dotazy bezpředmětné,“ dodává Kubovičová.

Že by deformace?

Pokud Dobeš o objednávce do SVÉ místnosti neví, pak si buď vybral špatného šéfa kabinetu, který konal za jeho zády (a pak jej také ministr skutečně vyměnil), anebo ministr opět mlží. Pro připomenutí: na Mastného nástupce Jaroslava Říhu již dříve Dobeš „sváděl“ odpovědnost za výši odměn pro svou poradkyni, z níž se obratem stala další, čtvrtá vrchní ředitelka Jana Machálková. Tu nyní kvůli mateřským povinnostem zastupuje Václav Šmíd. Mastného se ČESKÉ POZICI nepodařilo zkontaktovat.

Takové jištění mají instituce pracující s informacemi na stupeň Tajné a Přísně tajnéPodobné jištění dle §24 zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, se týká informací stupně T a PT, pro něž je vyžadován ohraničený prostor v objektu jakožto „jednací oblast“ – rozuměj hlídaná místnost. Typicky to platí pro silové resorty, obranu či vnitro, zřejmě i premiérův úřad: „Všechny státní instituce, včetně Úřadu vlády ČR, v jejichž prostorách jsou pravidelně projednávány utajované informace stupně utajení Přísně tajné nebo Tajné, disponují takto zajištěnou jednací oblastí,“ řekl ČESKÉ POZICI mluvčí vlády Jan Osúch. Kde přesně jsou, však neuvedl.

Bereme-li v úvahu, že podle mluvčí na ministerstvu taková místnost není, a úřad ji tedy asi ani nepotřebuje, zbývá otázka, proč se o její budování tým vedený bývalým manažerem bezpečnostní agentury ABL, zajímal. Že by profesionální deformace? 

Počet příspěvků: 1, poslední 20.5.2011 06:42 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.