Do rady ČNB míří Aleš Michl a Tomáš Holub: Podpora vyšších sazeb

Aleš Michl a Tomáš Holub nahradí ve vedení České národní banky (ČNB) viceguvernéry Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka, jimž vyprší druhé funkční období a radu musejí opustit. Prezident Miloš Zeman je jmenuje 21. listopadu. Holub dříve pracoval jako makroekonom v Komerční bance. V ČNB byl zastáncem intervencí, jimiž oslabovala korunu.

István Léko 16.10.2018
Tomáš Hrubý by měl být nový členem Bankovní rady ČNB. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Hrubý by měl být nový členem Bankovní rady ČNB. | foto: LN/ČNB
Tomáš Hrubý by měl být nový členem Bankovní rady ČNB.

Poté, co LN v úterý 2. října napsaly, že do vedení České národní banky míří ekonom Aleš Michl, a prezident Miloš Zeman tuto informaci ve čtvrtek 4. října potvrdil, je známé i druhé jméno nového člena bankovní rady. Stane se jím Tomáš Holub, který od roku 2004 působí v centrální bance jako ředitel měnové sekce. „Lidové noviny mají správnou informaci,“ odepsal včera hradní mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz, zda v bankovní radě usedne i Holub.

Michl s Holubem nahradí ve vedení ČNB viceguvernéry Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka, jimž vyprší druhé funkční období a radu musejí opustit. Prezident nové členy jmenuje 21. listopadu. Holub dříve pracoval jako makroekonom v Komerční bance. V ČNB byl zastáncem intervencí, jimiž banka oslabovala korunu.

Dodržování dosavadní linie

Naopak Aleš Michl, druhý nový muž v Bankovní radě ČNB, mezi zastánce netradičních kroků centrálních bank nepatří. „V minulosti často zpochybňoval politiku slabé koruny a prodlužování kurzového závazku ČNB či smysluplnost vysokých intervencí k jeho obraně. V tuto chvíli tak zapadne spíše do jestřábího křídla ČNB a bude podporovat návrat k vyšším úrokovým sazbám, pokud to ekonomický vývoj dovolí,“ řekl LN Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Holub by se tak měl chopit pomyslné role Vladimíra Tomšíka.

Zatímco Aleš Michl je spojován s podporou premiéra Andreje Babiše (ANO), za druhým kandidátem Tomášem Holubem stojí guvernér centrální banky Jiří Rusnok a v klíčových otázkách se nebude příliš odchylovat od dosavadní linie ČNB

Zatímco Aleš Michl je spojován s podporou premiéra Andreje Babiše (ANO), za druhým kandidátem dle zdrojů LN stojí guvernér centrální banky Jiří Rusnok. Aleš Michl je poradcem Andreje Babiše. Prezidentu Miloši Zemanovi tato skutečnost ale nevadí a jmenuje Aleše Michla členem bankovní rady ČNB. Podle analytiků je Aleš Michl spíše zastáncem zvyšování úrokových sazeb, stejně jako další kandidát do rady ČNB Tomáš Holub. Podle ekonomů, které LN oslovily, je názor Tomáše Holuba na zvyšování sazeb dle současného modelu ČNB celkem jednoznačný.

„Pokud by koruna neposilovala dle předpokladů ČNB, hlas Tomáše Holuba pro růst sazeb by byl poměrně jistý,“ řekl LN Jakub Seidler. Při rozhodování o sazbách bude Tomáš Holub podle ekonoma České spořitelny Michala Skořepy brát v úvahu názory a prognózy měnové sekce, kterou dosud řídí. Lze podle něho předpokládat, že se v klíčových otázkách nebude příliš odchylovat od dosavadní linie ČNB, tedy že například bude velmi umírněným odpůrcem brzkého vstupu České republiky do eurozóny.

Výhoda

Fakt, že Tomáš Holub zná prostředí ČNB několik let, by pro něho a chod centrální banky měl být výhodou. Dle Skořepy má Holub široké znalosti z potřebné teoretické literatury a v zahraničí má řadu kontaktů. Právě Holub a jeho tým dosud pomáhali připravovat prognózy ekonomického vývoje, jež následně bere v úvahu při rozhodování bankovní rada ČNB. Podle těchto podkladů se rada například domluví, kdy zvýší úrokové sazby nebo jak utlumí inflaci. Byl to přitom Tomáš Holub, kdo v podkladech pro bankovní radu navrhoval stále další prodlužování kurzových intervencí.

Fakt, že Tomáš Holub zná prostředí ČNB několik let, by pro něho a chod centrální banky měl být výhodou. Holub a jeho tým dosud pomáhali připravovat prognózy ekonomického vývoje, jež následně bere v úvahu při rozhodování bankovní rada ČNB.

Pomocí nich ČNB držela od 7. listopadu 2013 do 6. dubna 2017 (asi 41 měsíců) uměle oslabenou korunu vůči euru. Během toho se koruna nedostala nikdy pod úroveň 27 korun za euro. Na měnové intervence vydala Česká národní banka celkem zhruba dva biliony korun. Po centrálních bankách v Izraeli a Švýcarsku se stala teprve třetí centrální bankou, která v historii použila kurz jako nástroj měnové politiky.

Tomáš Holub vystudoval ekonomii, finance a bankovnictví na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. V letech 1996 až 2000 pracoval v Komerční bance, v týmu ekonoma Kamila Janáčka, někdejšího člena rady ČNB. Do ČNB si Holuba následně přivedl Zdeněk Tůma. Ten si ho vybral jako svého poradce. Od roku 2004 Holub vede měnovou sekci centrální banky.

Dozor nad finančním trhem

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově-politických opatřeních. Členové rady nesmějí zastávat funkci více než dvakrát. Centrální banka je vedle utváření měnové politiky zodpovědná také za dozor nad celým finančním trhem v zemi, tedy včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu.

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově-politických opatřeních. Centrální banka je vedle utváření měnové politiky zodpovědná také za dozor nad celým finančním trhem v zemi, tedy včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu.

Rada ČNB se skládá ze sedmi členů. V čele je guvernér Jiří Rusnok, který je ve funkci od roku 2014. Místo dvou viceguvernérů Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka, které ještě v roce 2006 jmenoval Václav Klaus, do rady nyní přijdou zmiňovaní Aleš Michl s Tomášem Holubem. Zbylou čtveřici členů rady tvoří Vojtěch Benda, Tomáš Nidetzký, Oldřich Dědek a Marek Mora.

Členy bankovní rady jmenuje prezident republiky na dobu šesti let, bez nutnosti souhlasu jiného ústavního činitele. Zároveň je může prezident republiky také odvolat. Členové rady mohou být odvoláni, jen pokud přestanou splňovat zákonné podmínky výkonu své funkce nebo se dopustí vážného pochybení.

Personální změny v České národní bance

Bankovní rada ČNB

 • Nejvyšším řídícím orgánem České národní banky je bankovní rada ČNB. Ta určuje měnovou politiku a nástroje pro její uskutečňování a rozhoduje o zásadních měnověpolitických opatřeních v oblasti dohledu nad finančním trhem.
 • Bankovní rada je sedmičlenná. Jejími členy jsou guvernér České národní banky, dva viceguvernéři ČNB a další čtyři členové bankovní rady České národní banky.
 • Členy jmenuje prezident České republiky na dobu šest let.

Noví členové v radě České národní banky

Aleš Michl (41)

 • Absolvent VŠE v Praze. Dále krátce London School of Economics v Londýně a Wharton ve Filadelfii.
 • V minulosti aktivní v týmech místopředsedů vlád pro ekonomiku Martina Jahna a Jiřího Havla. Během studií psal pro Hospodářské noviny.
 • Od června 2006 do roku 2015 působil v týmu Raiffeisenbank, kde ke konci zastával post investičního stratéga Raiffeisenbank.
 • Od února 2014 dodnes působí jako externí poradce ministra financí.
 • Rovněž působí jako ekonomický poradce premiéra Andreje Babiše.
 • Od července 2016 je spolumajitelem investičního fondu Quant. S ním spoluvlastní fond ekonom Pavel Kohout a investiční společnost Amista.
 • Založil think tank www.verejnydluh.cz.

Tomáš Holub (44)

 • Vystudoval ekonomii, finance a bankovnictví na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK).
 • V letech 1996 až 2000 pracoval v Komerční bance, v týmu ekonoma Kamila Janáčka, někdejšího člena rady ČNB.
 • Do ČNB si ho přivedl Zdeněk Tůma, který si ho vybral jako poradce. Holub od roku 2004 vede měnovou sekci.
 • Přednáší ekonomii na FSV, kde se v roce 2011 stal docentem v oboru ekonomické teorie.

Zdroj: LinkedIn, ČNB

Od roku 2016 je guvernérem ČNB Jiří Rusnok.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.