Do Hradu šijí už i Zelení: Jakl prý ohrožuje stát

Zjištění, že prezidentův tajemník Ladislav Jakl poskytl rozhovor extremistům, je prý důvodem k odebrání bezpečnostní prověrky.

Ladislav Jakl foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Ladislav Jakl

V návaznosti na dnešní článek serveru iDnes.cz, který pojednává o rozhovoru prezidentova tajemníka Ladislava Jakla do knihy Deset tisíc extremistů, jejímž spoluautorem je manažer neonacistické hudební skupiny Conflict 88 Robert Fürych, nebývale ostře reagoval předseda Strany zelených a někdejší ministr školství Ondřej Liška.

„Zelení žádají Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) o prověření a případné odejmutí bezpečnostní prověrky Ladislava Jakla. Jeho vazby mohou ohrožovat český stát,“ napsal Liška v SMS zprávě ČESKÉ POZICI a jiným médiím.

„Vzhledem k tomu, že Fürych má vazby na nejradikálnější extremisty ze spolku Combat 18, měl by NBÚ okamžitě ověřit, zda má tajemník Jakl bezpečnostní prověrku. Pokud ano, Zelení požadují zahájit řízení o její zrušení,“ píše šéf Zelených. Jeho slova padají nyní do rozjitřené atmosféry kolem Klausova chráněnce Ladislava Bátory, jenž byl označen ministrem Miroslavem Kalouskem za fašouna i rasistu.

Výpadek Jaklovy paměti?

Podle Liškova názoru ztratil podle zákona tajemník prezidenta Václava Klause spolehlivost, neboť svým vystoupením podpořil skupinu vystupující proti ústavnímu zřízení České republiky.

Jakl na otázkyMladé fronty DNES, jak rozhovor vznikl a zda věděl o tom, kdo je pan Fürych, neodpověděl. „Takovou knihu neznám,“ vzkázal jen prostřednictvím SMS.

Spoluautora knihy Jaroslava Smílka se prý Jaklovo vyjádření dotklo: „To musí mít nějaký výpadek paměti. Ten rozhovor jsme pořídili na Hradě, kde nás přijal. Dokonce nás tehdy málem přijal i pan prezident Klaus, ale nevyšlo to. Text jsme autorizovali e-mailem a jedno vydání mu poslali,“ říká Smílek s tím, že na Hrad jej doprovázel právě Fürych.

Počet příspěvků: 4, poslední 20.8.2011 09:04 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.