Do fronty na podporu od KSČM se postavil i Okamura

S pomocí prezidentských kandidátů udělá KSČM zásadní krok ke své plné legalizaci.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

KSČM jde na dračku. Na serveru Novinky.cz potvrdili čtyři z jedenácti kandidátů na prezidenta, že stojí o její podporu. Miloš Zeman, Jiří Dienstbier a Tomio Okamura už předsedu komunistů Vojtěcha Filipa oslovili, Jana Bobošíková by hlasy voličů KSČM uvítala: „Nebudu se štítit strany, která už mě jednou podpořila.“

Komunisté na tom, že nepostavili vlastního kandidáta, hodně vydělají. Kdo chce podporu, musí veřejně přijít za Vojtou Filipem ke křížku a poprosit. Tenhle „rituál“ bude mít pro pověst strany úžasnou očišťující funkci.

„Píár“ k nezaplacení

A navíc: kdo se jednou o hlasy KSČM přihlásí, už nikdy nebude moci říct, že s komunisty se nemluvíKaždý z prosebníků bude bezpochyby chtít, vlastně bude muset, svou žádost o hlasy komunistů před veřejností přesvědčivě obhájit, aby nepřišel o hlasy nekomunistických voličů. Nezbude mu, než opakovaně pronášet argumenty, proč na tom, že žádá KSČM o podporu, nevidí nic špatného. A při té příležitosti bude logicky nahlas říkat na adresu komunistů samé hezké věci. „Píár“ k nezaplacení. A navíc: kdo se jednou o hlasy KSČM přihlásí, už nikdy nebude moci říct, že s komunisty se nemluví.

Před vedením KSČM klobouk dolů: úžasný psychologický tah, bezchybná logická úvaha. A přitom vlastně nic nového. Vždyť se zatím žádný z polistopadových prezidentů bez podpory komunistů neobešel. Jenže tentokrát nebudou do hry vtaženi jen zákulisní vyjednavači, ale všichni voliči. Kdo bude chtít volit kandidáta, jemuž dají komunisté podporu, bude si muset chtě nechtě odpovědět na to, zda mu KSČM jako legitimní strana vadí, či nevadí.

Případ Okamura

Příkladem, jak může takové kandidátovo „chvályvzdání“ komunistům vypadat, jsou Okamurova slova, které citují Novinky.cz: „Podpora slušných lidí, kteří sympatizují s mými názory a vizemi, a takových je i v KSČM spousta, mě u normálně myslícího člověka nemůže přece poškodit. Jen hlupák dnes uvažuje stále ve stranických škatulkách, naše země potřebuje jít dopředu, nikoliv politikařit. Ostatně jsem osobně podpořil už v krajských volbách nestraníka za KSČM a svého přítele Vojtu Adama.“

Senátor Okamura jde tvrdě na věc. Bude pro komunisty zajímavé mu tu přízeň oplatit? Nostalgičtí voliči Miloše Zemana se s podporou komunistů nebudou muset nijak komplikovaně vyrovnávat. Jiří Dienstbier jako kandidát levicové ČSSD to svým příznivcům také nějak zdůvodní. Ostatně dlouhodobě se vyjadřuje směrem ke KSČM docela vstřícně, takže to až takové překvapení nebude. Jana Bobošíková, která vytrvale sází na voličky typu „žižkovské ženy“ nebo fan klub Marie Kabrhelové, se už jednou s komunisty „políbila“. Ale úspěšný podnikatel Tomio, co má drahá auta, krásné slečny a z bulváru víme, že chodil i s Ornellou Štikovou... To je jiné kafe!

Ve spojení s jistotami práce a sociální vstřícnosti, jež propaguje KSČM, tvoří Okamurovy postoje koktejl, který vyvolává lecjaké nepěkné asociaceBizarní populista Tomio Okamura v sobě spojuje pragmatičnost (nechceme-li říct vychytralost) selského chasníka a bezbřehou ctižádost chlapce tvrdě vychovávaného japonským otcem k cílevědomosti. Jeho důraz na národní hrdost a nápady na razantní řešení čehokoli naznačovaly vždycky spíš inklinaci k radikální pravici. Zřejmě vyhodnotil, že může uspět i nalevo. Každopádně je to ideální kandidát „nepolitických“ hospodských kverulantů, hochštaplerů všeho druhu nebo křiklounů skandujících „Kdo neskáče, není Čech!“ Pro publikum zpráv na Nově představuje Okamura přímo vzor: mýtus úspěšného podnikatele, kluka, který to dokázal. Ve spojení s jistotami práce a sociální vstřícnosti, jež propaguje KSČM, tvoří Okamurovy postoje koktejl, který vyvolává lecjaké nepěkné asociace.

Kdyby si Vojtěch Filip a KSČM vybrali k podpoře právě jeho, byla by to nejen mesaliance podnikatelské dravosti a socialistických idejí, ale možná i důvod začít se opravdu bát. Ale zas by bylo jasnější, že všem jde pouze o získání moci. Uvidíme, třeba nás ještě mazaný Filip překvapí, jak šikovně se zájmem prezidentských kandidátů naloží.

P. S. A to jsme se ještě nedávno podivovali nad tím, že komunisté do prezidentské volby nenasadili svého koně! Možná, že nasadili...

Počet příspěvků: 23, poslední 11.11.2012 05:48 Zobrazuji posledních 23 příspěvků.