Do ČTÚ míří Ondřej Filip

Vláda ve středu schválila nového radního. Stal se jím výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Vláda na svém středečním jednání obsadila uvolněné místo v Radě Českého telekomunikačního úřadu. Židli po Janě Fürstové, které skončil mandát, obsadí výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip.

Filip patří k výrazným postavám českého ICT sektoru. Je absolventem Matematicko-fyzikální fakultu UK a University of Pittsburgh, přičemž ještě během studia na Karlově univerzitě začal pracovat ve společnosti IPEX, která se zaměřuje na telekomunikační služby, kde se později stal technických ředitelem.

V roce 2004 se stal výkonným ředitelem sdružení CZ.NIC, které sdružuje firmy zaměřené zejména na poskytování internetových služeb. Sdružení primárně provozuje registr doménových jmen .CZ. Hraje také klíčovou roli v oblasti bezpečnosti českého internetu a v souvisejících oblastech.

Sám Filip je členem Multistakeholder Advisory Group, která je poradním orgánem generálního tajemníka OSN pro Internet Governance Forum. V současnosti  také působí v neziskové organizaci ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), jejímž úkolem je například správa a přidělování doménových jmen a IP adres. Organizace zastřešuje i obdobná uskupení na regionální úrovni. V této organizaci Filip v současnosti zasedá v Poradním výboru pro bezpečnost a stabilitu (SSAC). 

Český telekomunikační úřad v současnosti čeká klíčový úkol, jímž je aukce na prodej části kmitočtů. Cílem je mimo jiné přivedení čtvrtého mobilního operátora na český trh. Dražba by se měla otevřít již v červenci, přičemž zájemci se mohou hlásit do srpna. Samotná aukce pak má podle současných plánů začít v listopadu.