Dlouhý opouští pozice v Goldman Sachs i ve firmě Telefónica

Adept na post prezidenta ukončí práci pro americkou banku na konci října. Vzdá se i všech dalších postů v privátním sektoru.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČTKČeská pozice

Prezidentský kandidát Vladimír Dlouhý ukončí svůj dlouholetý vztah k americké investiční bance Goldman Sachs ke konci letošního října. Hodlá opustit i funkci člena dozorčí rady společnosti Telefónica Czech Republic. „Ukončím i všechny další pozice v soukromém sektoru,“ odpověděl Dlouhý na otázky ČESKÉ POZICE.

  • „Nepřeruším, ale ukončím,“ reagoval Vladimír Dlouhý (59) na dotaz, zda přeruší svůj pracovní poměr vůči Goldman Sachs. „Jsme dohodnuti na termínu 31. říjen 2012,“ dodal.
  • Na otázku, zda ho dlouholetá aktivita ve službách globálního finančního domu Goldman Sachs, jejíž činnost ve světě je u části české veřejnosti vnímána negativně, nepoškodí v očích voličů, prezidentský kandidát odpověděl, že v České republice nejsou velké investiční banky vnímány tak negativně jako například v USA. „Navíc jsem nebyl nikdy exekutivním bankéřem, ale členem skupiny mezinárodních poradců. Mými kolegy byli lidé, kteří dnes zaujímají vysoká místa v evropských exekutivách jako například italský premiér Mario Monti, guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi a další. Goldmans Sachs vnímám jako kvalitní instituci a prohlašuji, že jsem neměl žádné povědomí například o jejích operacích v Řecku po roce 2000. Navíc, považovat Goldman Sachs za strůjce řeckých problémů je, mírně řečeno, přehnané,“ dodal Dlouhý.
  • Svoje členství v dozorčí radě společnosti Telefónica Czech Republic, což ve svém oficiálním životopise na webové stránce vdlouhy.cz  v době, kdy jsme pokládali své otázky, neuvedl, hodlá Dlouhý rovněž opustit. „Byl jsem na počátku roku 2011 požádán akcionáři, kteří chtěli mít v dozorčí radě nezávislého ekonoma, Čecha. Ve svých životopisech tuto pozici všude uvádím, pokud to v nějakém chybí, ihned zajistím nápravu. Ale nikdy jsem to neskrýval a vždy o tom otevřeně mluvil,“ vysvětluje prezidentský kandidát. Dlouhý byl do dozorčí rady firmy Telefónica Czech Republic zvolen v únoru 2011 a za tuto funkci podle informací ČESKÉ POZICE bere zhruba 40 tisíc korun měsíčně.
  • V obchodním rejstříku Vladimír Dlouhý ještě figuruje jako člen dozorčí rady malé butikové investiční a poradenské společnosti Aetheon Capital CE, kde třetinovým akcionářem není on, ale je jeho syn Štěpán. „Už nejsem členem ani dozorčí rady,“ sdělil ČESKÉ POZICI prezidentský kandidát.