Divotvorné kejkle s interním průzkumem ODS

Při shánění informací o výsledcích šetření narazila ČESKÁ POZICE na variantu, že žádná analýza vlastně neexistuje.

Ex-Interior Minister Ivan Langer is said to be in charge of handling donations to the ODS foto: © ČTKČeská pozice

Ex-Interior Minister Ivan Langer is said to be in charge of handling donations to the ODS

Objevila se zpráva: V příštím roce čeká ODS citelný propad stranických preferencí. V některých regionech se může zastavit až na osmi procentech hlasů. Vyplývá to z informací Hospodářských novin, které se zaštítily interním průzkumem a dvěma členy grémia občanských demokratů.

Pak se objevily pochybnosti. ČESKÁ POZICE se pídila po detailech utajovaného dokumentu, který si nechalo vedení vypracovat. Dopracovala se až k vysoce hodnověrnému zdroji z ODS, jenž je obeznámen se způsobem zadávání podobných analýz, avšak nepřál si být jmenován. I dozvěděli jsme se, že se jednalo o soukromou iniciativu někdejšího místopředsedy a ministra vnitra Ivana Langera, který v současnosti nezastává žádné významnější stranické funkce.

„Podle mě to dal do novin ,íčko‘ (Langerova přezdívka – pozn. red.). Vyvrátit nebo potvrdit tuto teorii by mohl jen manažer strany Jan Kočí, který musel tuto studii u někoho objednat a musel za ni také zaplatit. V minulosti si nechával podobné průzkumy zpracovat vždy předseda strany. Nikdy to nebylo v pravidelných periodách,“ řekl ČESKÉ POZICI politik.

Abychom informaci jednoho, byť důvěryhodného zdroje, který by mohl mít zájem výsledky nelichotivého průzkum spojit s Ivanem Langerem, potvrdili, či vyvrátili, oslovili jsme vedení občanských demokratů. Otázky: „Kdo průzkum připravoval? Podílel se na jeho přípravě Ivan Langer? Vypracovala ho agentura CI Consult & Research, kterou Langer zakládal a jež se specializuje na průzkumy veřejného mínění?“ Dotazy však zůstaly bez odpovědi.

Langerova pointa

Strana informace týkající se interního průzkumu urputně tají. Její manažer Kočí nezvedal telefon a nereagoval ani na zaslanou SMS. Podobně tomu bylo i u dvou místopředsedů strany – Pavla Blažka a Jiřího Pospíšila. Premiérův mluvčí Jan Osúch pouze odkázal na mluvčího ODS. A od něho se vše vrátilo na začátek. „Nebudeme nic komentovat. Jde o interní materiál,“ zopakoval Matyáš Vitík z mediální sekce ODS.

Jediný z vedení ODS, koho se ČESKÉ POZICI podařilo zastihnout, byl místopředseda ODS Pavel Drobil. Ten však rovněž nechtěl nic komentovat. Pouze předeslal, že strana hodlá vydat ke zmíněné studii tiskové prohlášení.

V poledne se na webových stránkách ODS skutečně objevila reakce na novinové články. Uvádí se v ní, že si strana nechala zpracovat celostátní průzkum volebních preferencí. Nešlo však o šetření v krajích. Celkově se jej mělo zúčastnit 3078 respondentů. „Analýza se týkala celostátních preferencí strany, které se pohybují na úrovni výsledku voleb do PSP v roce 2010, konkrétně volební preference jsou na úrovni 17 %, volební model pak na úrovni 21 %,“ stojí v tiskovém prohlášení.

Ze zmíněného textu se však čtenář nedozví nic o tom, kdo průzkum vypracoval. Spekulace, že neradostný – leč dost dobře možná i realistický průzkum – zpracoval a médiím poskytl Ivan Langer, který počátkem srpna v rozhovoru pro časopis Týden kritizoval současné vedení ODS, získala nový směr během odpoledne. ČESKÉ POZICI odpověděl přímo exministr vnitra Langer.

„Nic ke krajským volbám jsem nedělal ani jsem nikomu nezadal průzkum veřejného mínění. O žádném takovém průzkumu nevím. A kdyby si ho ODS někde zadala, tak bych to věděl. Podle mého názoru žádný takový průzkum není,“ napsal bývalý vrcholný politik této strany.

Langer se ovšem jednou za měsíc schází i s předsedou ODS Petrem Nečasem, aby se spolu bavili „o tématech, kterým se věnoval vždycky. Obecně ODS, vzdělávání, média, bezpečnostní problematika, veřejná správa…“ Tak alespoň pro Týden popisoval své kontakty se stranickým šéfem Langer.

Když se ČESKÁ POZICE znovu v mediální sekci ODS dotazovala, jestli zmíněný průzkum vůbec existuje, jestli ho pro ODS vypracoval externí subjekt, nebo si jej dělal stranický sekretariát sám (včetně obvolávání 3078 respondentů dle věkové a sociální stratifikace), přišla nečekaná odpověď. „Právě to je interní záležitost, na kterou vám nemohu odpovědět,“ sdělil Vitík.

Jaké je tedy výsledné vyznění zprávy o průzkumu volebních preferencí občanských demokratů? Langer nic nedělal a ODS si od loňska nepohoršila. Věřili byste tomu?

Počet příspěvků: 3, poslední 17.8.2011 04:48 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.