Divoká voda vzala život náměstkovi MŽP Jakubu Kulíškovi

První náměstek ministra životního prostředí Jakub Kulíšek zahynul při sportovním splouvání štýrské řeky Enže.

Jakub Kulíšek byl do funkce jmenován před necelým rokem, 21. září 2011. foto: © ČTKČeská pozice

Jakub Kulíšek byl do funkce jmenován před necelým rokem, 21. září 2011.

Sportovní neštěstí ukončilo raketovou pracovní kariéru Jakuba Kulíška. Navzdory svému mládí (31 let) zastával na ministerstvu životního prostředí post prvního náměstka. Po zkušené Rut Bízkové dostal na starost řízení sekce ekonomiky a politiky životního prostředí. Byl tedy pod drobnohledem, o to víc se cenilo, že ve své roli manažersky obstál.

Podle svědectví pracovníků ministerstva byl navíc vnímavý a vstřícný, čímž převyšoval kdekoho ve svém okolí. Do funkce byl jmenován 21. září 2011. Čtenáři ČESKÉ POZICE se s ním nedávno setkali, když informoval o záměru reformovat úspěšný program Zelená úsporám, zaměřený na šetření energiemi a na redukci emisí oxidu uhličitého.

Vysokoškolská studia začal Kulíšek na Vysoké škole Evropského polytechnického institutu, poté vystudoval Vysokou školu finanční a správní. Inženýrský diplom získal v oboru řízení podniku a podnikové finance. Ani dvě školy mu nezhořkly, a tak začal studovat třetí, Vysokou školu CEVRO Institut, obor veřejná správa. Ukončil na ní bakalářské studium a pokračoval v magisterském.

Služba regionu

Jako přerovský rodák věnoval značné úsilí svému regionu. V letech 2000-2006 pracoval jako jednatel soukromé společnosti v oblasti poradenství pro regionální rozvoj, marketing a cestovní ruch. Pak byl manažerem a vedoucím projektů financovaných z evropských fondů (Intereg, ESF). V letech 2008-2010 působil v Regionální agentuře pro rozvoj střední Moravy jako poradce pro strategické projekty v oblasti strukturálních fondů a jako koordinátor mezinárodního projektu Rivershieled zabývajícího se monitoringem znečištění vod.

Mnohé regionální aktivity rozvíjel i jako náměstek ministra. Byl členem Řídícího výboru Integrovaného plánu rozvoje území Šumperska a Jesenicka a předsedou správní rady Jeseníky-Sdružení cestovního ruchu. Působil též jako člen Komise pro vnější vztahy Olomouckého kraje a byl zvolen předsedou Komise Strategického plánování a investic města Šumperk.

Žel, některé regionální kauzy zůstaly nedořešeny.

Na ministerstvo životního prostředí přišel Jakub Kulíšek coby akvizice ODS z ministerstva průmyslu a obchodu, kde byl poradcem pro oblast strukturálních fondů a politiky hospodářské a sociální soudržnosti EU.

Jakub Kulíšek zemřel svobodný a bezdětný.