Diplomat Petr Kolář „ministrem zahraničí“ PPF

Dosavadní český velvyslanec v Moskvě bude pracovat pro impérium Petra Kellnera, jehož největší část se nachází právě v Rusku.

Jan Žižka 2.1.2013

Dosavadní český velvyslanec v Moskvě Petr Kolář se od ledna stal „ministrem zahraničí“ podnikatele Petra Kellnera. Nová funkce tohoto špičkového diplomata, který byl v minulosti také ambasadorem ve Švédsku, Irsku a Spojených státech, zní – ředitel pro zahraniční vztahy (Chief of Foreign Affairs) skupiny PPF. O tom, že má Kolář namířeno právě do finanční skupiny PPF, jako první informovala ČESKÁ POZICE loni v srpnu.

Podle dřívějších informací se v minulosti uvažovalo dokonce o tom, že by se Petr Kolář mohl stát i ministrem zahraničních věcí České republiky po Karlu Schwarzenbergovi. Z těchto úvah však sešlo.

Zkušenosti Petra Koláře z Ruska budou hrát i do budoucna důležitou roli, protože právě podnikatelské aktivity v této zemi tvoří jednoznačně největší část Kellnerova impéria. Na prvním místě jde o Home Credit (v Rusku s bankovní licencí pod značkou Home Credit & Finance Bank), který se pustil také do asijské expanze a nyní nabízí spotřebitelské úvěry rovněž například v Číně. Kromě toho PPF v Rusku ovládá maloobchodní řetězec Eldorado, rozvíjí realitní projekty a drží podíly ve firmách, které těží zlato, stříbro a produkují uhličitan draselný.

Petr Kellner na druhé straně zřejmě nebude dále rozvíjet aktivity v Řecku, které přebírá donedávna druhý muž PPF Jiří Šmejc. Ten se nyní více „staví na vlastní nohy“.

Co se týká dalších zájmů v zahraničí, Petr Kellner investuje též do Energetického a průmyslového holdingu (EPH) vedeného Danielem Křetínským, který realizuje akvizice v sousedních zemích například do Slovenského plynárenského průmyslu. Dále má zájem o české plynovody Net4Gas.

Z nové funkce Petra Koláře to sice přímo nevyplývá, ale jeho zkušenosti z Moskvy by se mohly případně hodit i pro jednání EPH či jeho akcionáře Petra Kellnera s dodavatelem plynu do Česka a Slovenska – korporací Gazprom.

Skupina PPF dále uvedla, že její novou finanční ředitelkou se stává Kateřina Jirásková, která dosud působila ve funkci ředitelky společnosti Generali PPF Asset Management.

Počet příspěvků: 3, poslední 2.1.2013 05:42 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.