Ceska Pozice

Dilema v ODS: Proč raději Zeman?

Podpoře Karla Schwarzenberga vyjádřené grémiem ODS předcházely tři dny rozpačitého váhání.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Aktualizováno. Grémium ODS podpořilo v úterý dopoledne pro druhé kolo prezidentské volby Karla Schwarzenberga. Předcházely tomu však tři dny váhání. Ačkoli hned v sobotu zazněly návrhy, že ODS se má okamžitě postavit za Karla Schwarzenberga, nakonec se pro něho nahlas vyslovil jen poražený kandidát Přemysl Sobotka. Jaké jsou motivy části ODS, rozebral v článku, který vyšel v úterý ráno, Jakub Kalenský. Ponecháváme text v původní podobě.

Čekání na výsledky prvního kola prezidentské volby si v sobotu odpoledne vedení ODS krátilo ve vzájemné společnosti. Řeč přišla i na to, koho strana podpoří ve druhém kole. Přestože mezi členy grémia padl návrh, že ODS se má okamžitě postavit za Karla Schwarzenberga, nakonec se tak vyslovil jen Přemysl Sobotka. Šéf strany a premiér Petr Nečas podle zdrojů ČESKÉ POZICE jednoznačnou a okamžitou podporu ministra zahraničí odmítl, a vzápětí pogratuloval oběma prezidentským kandidátům. Jeho víkendové lavírování má ve straně několik různých interpretací:

Schwarzenberg na Hradě – konec TOP 09?

Poslední z uvedených argumentů je však čirou spekulací směrem do budoucna, snadno by se dal obrátit i ve prospěch podpory Schwarzenbergova tažení. Dostane-li se totiž na Hrad předseda TOP 09, bude muset tato strana hledat novou tvář. Miroslav Kalousek v čele TOP 09 by odradil velkou část voličů. A navíc není vůbec jisté, že by topce pod Kalouskovým vedením vydrželo spojenectví s hnutím Starostů a nezávislých.

Jenže vedle ministra financí Kalouska TOP 09 mnoho výrazných kandidátu na předsednický post nenabízí – místopředseda Jaromír Drábek je kvůli skandálu svého prvního náměstka Vladimíra Šišky nepoužitelný, ministr zdravotnictví Leoš Heger dosud neprojevil vůdcovské ambice a v řadě názorů je pro TOP 09 málo pravicový, místopředseda strany a Hegerův náměstek Marek Ženíšek není veřejnosti příliš známý. Sáhnout pro neokoukanou a nadějnou tvář nespojenou s KDU-ČSL (typu prvního náměstka pražského primátora Tomáše Hudečka) by bylo velmi riskantní.

Ve straně proto dle našich informací bují obavy, že Schwarzenbergovo působení na Hradě by i přes všechny benefity s ním spojené nemuselo kompenzovat ztrátu předsedy, který spolehlivě plnil roli přijatelné tváře strany s nepopulárním programem a nepopulárními exlidoveckými lídry. Úspěch kandidáta TOP 09 v prezidentské volbě by podle těchto katastrofických scénářů mohl znamenat konec existence této strany coby relevantního hráče na politické scéně.

„ODS nemá podporovat konkurenci“

Členové nejužšího vedení ODS se zatím k otázce, koho strana ve druhém kole podpoří, nevyjadřují zrovna jednoznačně. „Sdělil jsem kolegům, že bychom nikomu neměli vyjadřovat explicitní podporu a že bychom neměli podporovat politickou konkurenci,“ řekl ČESKÉ POZICI člen grémia Jan Zahradil.

Více v rozhovoru Zahradil: ODS by neměla podpořit Schwarzenberga ani Zemana.

Stejný názor naznačuje i šéf senátorského klubu Jaroslav Kubera: „Přemysl Sobotka to řekl jako jediný z grémia, považuji za přirozené, že se k tomu taky nemusíme vyjadřovat vůbec,“ sdělil ČESKÉ POZICI.

Nečasovi straničtí místopředsedové se rozhodli o nečitelném postoji ODS raději mlčet

O něco měkčí postoj zastává předseda poslanců ODS Marek Benda. „Podporu Karlu Schwarzenbergovi vyjádřil náš prezidentský kandidát Přemysl Sobotka, považoval jsem za zbytečné se k tomu dál vyjadřovat. Ale možná se k tomu ještě vrátíme,“ řekl ČESKÉ POZICI.

Nečasovi straničtí místopředsedové se rozhodli o nejasném a nečitelném postoji ODS raději mlčet: Martin Kuba, Tomáš Chalupa, Miroslava Němcová ani Pavel Blažek nezvedali telefony a neodpovídali ani na SMS zprávy. Neodpověděli tedy ani na otázku, zda důvodem váhání občanských demokratů je respektování vazeb mezi Zemanem a Klausem, nebo sympatie k podnikatelsko-lobbistickým skupinám, které jsou se Zemanem spojené.

Pospíšil: Samozřejmě Schwarzenberga podpořím

Jediný, kdo kromě Sobotky vyslovil jasnou podporu Schwarzenbergovi, byl exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Ten však zároveň připustil, že celé vedení ODS tak učinit nemusí. „Samozřejmě Schwarzenberga podpořím a budu ho volit. Ve chvíli, kdy ČSSD a komunisté podporují Zemana, přijde mi logické, abychom podpořili druhého kandidáta, který je zároveň členem naší vlády. Jestli ta podpora bude institucionální nebo individuální, to snad není důležité. Možná je ta individuální podpora dokonce lepší,“ řekl ČESKÉ POZICI Pospíšil. 

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.