Dilema KDU-ČSL: Má Podivínský zůstat ve vládě?

Ministr životního prostředí v demisi se stal poslancem, což zvýšilo tlak na jeho odchod z Rusnokova kabinetu. U lidovců by to mohlo vyvolat spor.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Už i v KDU-ČSL se rozpoutala debata o personálních otázkách. Ta nejzajímavější se momentálně týká ministra životního prostředí v demisi Tomáše Podivínského, který se coby moravskoslezský lídr lidovců dostal do Poslanecké sněmovny. ČESKÁ POZICE od dvou důvěryhodných zdrojů zjistila, že část strany požaduje jeho odchod z Rusnokovy vlády „odborníků“. A to by mohlo ve straně vyvolat spor.

„Počkejte na víkend, pak bude mít smysl se vyjádřit,“ řekl k tomu ČESKÉ POZICI předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Na dotaz, zda byl v rámci strany vyzván k odchodu, Podivínský napsal: „Nevím, co kdo kde po Praze říká.“ Podle našich zdrojů se celostátní výbor KDU-ČSL usnesl, že Bělobrádek bude s Podivínským o jeho odchodu vyjednávat. Jeden z jeho členů Pavel Svoboda uvedl, že o této záležitosti neví, neboť je teď v Izraeli. A dodal: „Kromě toho o záležitostech z celostátního výboru bych s vámi stejně mluvit nemohl. Sorry.“ O odvolání ministra Podivínského nechtěl hovořit ani další člen výboru – Jan Kasal.

Pavel Bělobrádek v červenci ČESKÉ POZICI řekl, že Podivínský kvůli angažmá v Rusnokově vládě pozastavil své členství ve straně. „Jeho angažmá v resortu životního prostředí nebylo a není na základě stranické příslušnosti, ale odbornosti, kterou již předvedl. S jeho jmenováním jsem byl seznámen od pana ministra několik hodin před jeho jmenováním,“ napsal tehdy předseda KDU-ČSL. Teď je však jiná situace.

Pokud Podivínský nebude chtít na ministerstvu životního prostředí skončit, spor by mohl v KDU-ČSL přerůst v ostrý střet

Podivínský byl ve volbách do Poslanecké sněmovny úspěšný – jako lídr kandidátky v Moravskoslezském kraji dokázal pro lidovce získat dva mandáty, s čímž se příliš nepočítalo. Jak však prohlásil Bělobrádek, Podivínský působil ve vládě na základě odbornosti. Nyní jako poslanec KDU-ČSL ale bude mít ve vedení strany pravděpodobně problém. Pro část lidovců totiž může být z politického hlediska nepřijatelné, že je jejich kolega-straník členem Rusnokovy vlády v demisi.

Jiný příběh

Podivínského případ by ale mohl mít i jinou zápletku – vyjednávání o nové vládě. Zatím lidovci jednali s představiteli ANO 2011, po jednání ústředního výkonného výboru sociální demokracie by se měla přidat i ČSSD. A pokud by vstoupili do vlády, mohli by získat tři až čtyři resorty. Podle informací ČESKÉ POZICE by Podivínský chtěl na ministerstvu životního prostředí pokračovat.

To by však nehrálo do karet vyjednávacímu týmu lidovců (včetně Jana Kasala, vlivného exšéfa lidovců pohybujícího se dnes okolo jejich předsedy Bělobrádka), pro nějž by dle všeho tento resort neměl být hlavním zájmem. Pokud se však Podivínskému na ministerstvu životního prostředí nebude chtít skončit, spor by brzy mohl přerůst v ostrý vnitrostranický střet.

Na článku se podílel Martin Shabu.

Počet příspěvků: 5, poslední 8.11.2013 02:43 Zobrazuji posledních 5 příspěvků.