Digitální archiv Národní knihovny odhalil další švindly v CzechInvestu

K manipulaci se zveřejňováním veřejných zakázek státní agentury došlo minimálně ve třech případech.

Martin Shabu 17.9.2012
Antedatace veřejných soutěží byla v CzechInvestu častější praxí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antedatace veřejných soutěží byla v CzechInvestu častější praxí. | foto: © ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice
Antedatace veřejných soutěží byla v CzechInvestu častější praxí.

Počátkem srpna ČESKÁ POZICE upozornila na antedataci zadávací dokumentace soutěže na vyhledávání průmyslových nemovitostí, kterou vypsala státní agentura CzechInvest. O veřejné zakázce nevěděly renomované firmy z branže ani ministerstvo průmyslu a obchodu, pod něž agentura spadá. Nově ČESKÁ POZICE zjistila, že antedatace soutěží byla častější praxí. Dle dokumentů, jež se redakci podařilo získat z Národní knihovny, která archivuje webové stránky v češtině, se nesrovnalosti objevily u dalších dvou zakázek. Podezřelé soutěže byly zveřejněny v rozmezí dvou měsíců. Takže v souhrnu se jedná se o:

  • Zajišťování správy, aktualizace a zpracování nabídky průmyslových nemovitostí pro investory prostřednictvím databáze průmyslových nemovitostí (podle CzechInvestu zveřejněno na jeho webu 1. června 2012)
  • Nezávislé posouzení procesu zadávání veřejných zakázek pro CzechInvest (podle CzechInvestu zveřejněno na jeho webu 27. dubna 2012)
  • Dodávka tonerů pro multifunkční zařízení a tiskárny (podle CzechInvestu zveřejněno na jeho webu 27. dubna 2012).

Společným jmenovatelem zmíněných tří zakázek bylo to, že CzechInvest pro dodávku zboží a služeb nezvolil klasickou soutěž. Postupoval dle pravidel zjednodušeného podlimitního řízení, v rámci kterého zadavatel osloví konkrétní dodavatele. Co je však podstatné, podle zákona o zadávání veřejných zakázek musí CzechInvest v tomto případě zadávací dokumentaci uveřejnit na svém webu, a to po celou dobu podávání nabídek.

Na webu CzechInvestu všechny tři zadávací dokumentace najdeme, problém je, že byly zveřejněny později, než CzechInvest na svých stránkách deklaroval. Potvrzení našeho podezření dokumentuje Národní knihovna, jež se už třináct let v rámci projektu WebArchiv zabývá uchováváním webových stránek v češtině. Ty z internetu stahuje několikrát ročně.

Právě díky této knihovní službě se podařilo ověřit, že zakázka na vyhledávání průmyslových nemovitostí v době podávání nabídek nebyla řádně zveřejněna. Dokládá to kopie stránek CzechInvestu z takzvané sklizně, jež proběhla 13. června, tedy šest dní před vypršením termínu pro podávání nabídek do soutěže. Zakázka na vyhledávání průmyslových nemovitostí totiž na stránkách CzechInvestu, jak je zaznamenal WebArchiv, chybí. Podezření, že se s veřejnými zakázkami v CzechInvestu manipulovalo systematicky, proto zesílilo.

Ve WebArchivu Národní knihovny mohou návštěvníci nalézt stránky významných českých institucí (vysoké školy, orgány státní správy, neziskové organizace, vědecké ústavy), českých měst a obcí, odborné elektronické časopisy, nezávislé zpravodajské portály, stránky oceněných českých umělců a sportovců, blogy a stránky českých politiků, oceněné osobní a tematicky zaměřené blogy a mnoho dalšího. „Smyslem archivu je v první řadě zachování kulturní, vědecké či dokumentační hodnoty současných webových stránek pro budoucí generace,“ popsala ČESKÉ POZICI projekt Zuzana Kratochvílová z oddělení archivace webu Národní knihovny.

Nenašli jsem další dvě zakázky

Nezní to kouzelně? Veřejná zakázka na posouzení procesu zadávání veřejných zakázek

Naše pozornost se dále soustředila na veřejnou zakázku na dodávku tonerů s deklarovaným datem uveřejnění 27. dubna. Snadno jsme si ve WebArchivu Národní knihovny z téže „sklizně“ webových stránek agentury ze dne 13. června ověřili, že ani tento tendr nebyl řádně vyvěšen, respektive ještě 13. června na nich zveřejněn vůbec nebyl. Na rozdíl od tendru na vyhledávání nemovitostí, jež získala firma napojená na bývalého generálního ředitele CzechInvestu Miroslava Křížka (ODS), se však v tomto případě neobjevilo propojení zadavatele a vítěze soutěže. Jediné, co ČESKÁ POZICE zjistila, byla skutečnost, že zakázku za více než dva miliony korun získala firma Computer Help.

Problém s antedatací se týká i veřejné zakázky na posouzení procesu zadávání veřejných zakázek. Informace o zakázce měly být uveřejněny rovněž 27. dubna. Jenže z WebArchivu Národní knihovny vyplynulo, že na webu CzechInvestu tendrová dokumentace nevisela ani v červnu. Podezření z antedatace dále posílilo díky dokumentu o zrušení této soutěže s deklarovaným datem uveřejnění 4. července. Ve vlastnostech tohoto elektronického souboru se však uvádí 18. červenec coby datum vytvoření (viz dokument ve formátu PDF). A stejné datum je možné najít i ve vlastnostech složky se zadávací dokumentací.

Vtip je v tom, že o šest dní dříve ČESKÁ POZICE zveřejnila první článek o manipulaci se zakázkou na vyhledávání průmyslových nemovitostí. Z pozdějšího auditu ministerstva průmyslu vyplynulo, že inzerát o zakázce na průmyslové nemovitosti vložil do redakčního systému až 12. července nejmenovaný zaměstnanec agentury.

Protože se jedna z problematických veřejných zakázek týkala právě procesu zadávání veřejných zakázek, napadlo nás, že v CzechInvestu zřejmě nebyl žádný interní auditor, jenž by správné zadávání tendrů hlídal. Omyl. Jako kontaktní osoba zmíněné soutěže byl v zadávací dokumentaci uveden právě interní auditor CzechInvestu Stanislav Masák. Pokoušeli jsme se tedy zjistit, proč zakázku úředníci vůbec vypsali a zda s ní někdo manipuloval. Avšak Masák na dotazy nereagoval, pouze vzkázal, že otázky předal mluvčí agentury.

Trestněprávní dohra

Podezření, že úředníci CzechInvestu s uveřejňováním zakázek manipulovali, řeší i na ministerstvu průmyslu. Jeho kontroloři dle informací ČESKÉ POZICE nyní analyzují zadávání tendrů za delší časové období. „Uvedená tři výběrová řízení jsou v této chvíli předmětem auditu ministerstva průmyslu a obchodu. Výsledky budou známé během několika týdnů. Aktuálně nejsou v CzechInvestu k dispozici všechny dokumenty, které v srpnu zabavila protikorupční policie,“ sdělila redakci Adéla Tomíčková, vedoucí oddělení externí komunikace CzechInvestu.

Mluvčí v reakci zmínila fakt, že si detektivové při srpnové razii kvůli tendru na vyhledávání průmyslových nemovitostí ze sídla agentury odnesli některé důležité listinné a elektronické dokumenty. ČESKÁ POZICE proto oslovila dozorujícího státního zástupce z Prahy 2 Tomáše Bláhu. Ten však s ohledem na probíhající trestní řízení nechtěl prozradit, zda se okruh vyšetřovaných zakázek rozšířil.

Jediným dosud známým výstupem celé aféry je tedy odchod exšéfa CzechInvestu Křížka a jeho dvou důležitých spolupracovníků — ředitele divize investic Radka Šoltyse a ředitelky legislativně-právního odboru Michaely Lukšové.