Diskuse k článku

Digitalizace průmyslu, nebo montovna?

Česko je v otázce podpory nových technologií na křižovatce, tentokrát by si ale mohlo vybrat správný směr. Experti připravují strategii pro novou vlnu průmyslové revoluce po německém vzoru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Stys 26.9.2015 8:05

Digitální ekonomika už jsme byli

Pamatujete na proslulé české programátory z let 90. a počátků 00? Ostatně pokud jde o průmysl počítačových her nebo antiviry, je to tak doposud. Bohužel o spoustu talentů (a ještě více talentovaných žen) jsme přišli tím, že jsme zcela rozmělnili vysoké školy a místo průmyslovek/VOŠ jsme ponechali čtyřletá gymnázia vedle osmiletých a k tomu Bc., ba i Mgr. a PhD. managementy volného času.

Nejvíce se člověk naučí mezi 16. a 25. rokem, tam se formuje myšlenkové nastavení. Jaké myšlenkové nastavení se tam formuje teď viz např. zde http://andrejruscak.blog.idnes.cz/c/478225/na-starou-dobrou-politickou-korektnost-budeme-s-laskou-vzpominat.html . Z třicetiletého ubrečeného mamánka programátora neuděláte. Zato klientem sociálních služeb, který se "dožaduje", bude s velkou pravděpodobností.

J. Křivan 25.9.2015 15:09

na téma montovna nebo roboty jsem nedávno četl

Ředitel významného podniku na veřejném sezení vysvětloval kolik se ušetří nákladů digitalizace a roboti. Vzadu se přihlásil jeden ze zaměstnanců z prostou otázkou. A kolik našich výrobků si ty roboti u vás koupí?

K. Plíhal 28.9.2015 16:21

Re: na téma montovna nebo roboty jsem nedávno četl

Otázka mířena do černého. Produkt kapitálu se asi bude muset přerozdělovat, zatímco samotný kapitál asi zůstane soukromý. Ideologicky je to v pořádku - pokud máme takovou techn. výši, že nebudeme muset moc pracovat, pak proč bychom pracovat měli, když produkty nám z velké části dají stroje a tyto si rozdělíme? Ale to je jen myšlenka, praxe ukáže, protože nakonec se všechno stejně vyvíjí poněkud odchýleně.

Jiri Janecek 25.9.2015 10:47

Trosku...

...jak padesate roky a CS filmovy tydenik.

K. Plíhal 25.9.2015 14:10

Re: Trosku...

Po přečtení prvních vět mne ihned napadla pětiletka.... Na jednu stranu cosi žvaní o montovně, potřebě průmysl transformovat a o plánu Národní strategie pro průmysl 4.0, na druhou stranu ČNB uměle drží kurz nízko. Ten plán není nic jiného než způsob, jak potahat dotace a dohodit zakázky na jeho prezentaci. Kapitalismus ve své "křišťálové podobě", ale dle některých za všechno mohou banksteři.

Jiri Janecek 25.9.2015 15:24

Re: Trosku...

U mne to byl sedy ramecek... I kdyz spojeni "akcni plan" nekde v uvodu byl uz signal.

---

Taky se mi libi, ze pokud digitalizujeme, nebudeme montovna... A mluvi k tomu pani z IBM (GS DC?), coz je (to v Brne, v Polsku, Madarsku ci na Slovensku) vice mene call centrum. Takova digitalni montovna.

PS: Myslim, ze spousta lidi pouziva pojem "banksteri" pro nezodpovedny preplaceny management bez ohledu na obor cinnosti. Ne jen pro bankere (nebo dokonce zamestnance bank)... Je to proste zkratka...