Dienstbierova oranžová budoucnost

Čekalo se, že matador Zeman „zajíce“ Dienstbiera v prezidentských diskusích spláchne. Jenže senátor má natrénováno z pražské politiky.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Petr UrbanČeská pozice

Jiří Dienstbier (ČSSD) je příjemným překvapením závěru prezidentské kampaně. Její převážnou část byl ve srovnání s Milošem Zemanem nebo Janem Fischerem daleko méně vidět. Neměl a nemá výhradní podporu mateřské strany, jejíž značná část fandí Zemanovi. Jenomže Dienstbier umí načasovat formu. Uspěl v posledních několika televizních debatách i ve společné diskusi všech kandidátů pořádané deníkem MF Dnes a webem iDnes.cz. Vedle křečovitého Fischera působí Dienstbier svěže a uvolněně. K tomu se mu podařilo dostat se do přední bojové linie se Zemanem, což mu svědčí.

Výhodou Dienstbiera je, že když v debatách útočí na Zemanovy temné stránky jeho politické kariéry, expremiér nemá příliš střeliva, kterým by palbu opětoval. Expremiér může útočit na Dienstbierovo mládí a nezkušenost, ale to není zrovna ničivá zbraň. Očekávalo se, že matador Zeman „zajíce“ Dienstbiera v diskusích spláchne. Jenže se tak nestalo. Dienstbier je dobře vycvičený z terénu pražské politiky, kde je zvyklý opírat se do politiků typu Petra Hulinského. Opoziční smlouva, Miroslav Šlouf, Lukoil a tak dále – to jsou pro Dienstbiera lahůdky.

Těžko předjímat, kolik procent Dienstbier ve volbách nakonec dostane. Rozhodně v kampani překvapil diskutérskými schopnostmi. Vedle prezidentského zápasení bude zajímavé i to, jak se bude vyvíjet jeho budoucnost ve straně, v níž to nemá jednoduché. Syn slavného disidenta přeskočil fázi „vysezení si funkce“, rovnou zamířil do vedení ČSSD i do Senátu a ještě by se chtěl stát prezidentem. To se stranickým harcovníkům nemůže líbit.  

Zaslechli jsme spekulaci, že kdyby Dienstbierovi ve straně setnuli hlavu, mohl by sociální demokracii opustit a založit třeba nějaké hnutí nebo novou stranuČásti strany kolem místopředsedů Zdeňka Škromacha a Marie Benešové vadí, že kandidátem sociální demokracie není Zeman. Kdyby Dienstbier ve volbách propadl, jeho vnitrostraničtí kritici by si na něm asi smlsli. A je otázkou, zda by v takovém případě měl Dienstbier vůbec šanci obhájit křeslo místopředsedy na březnovém sjezdu ČSSD. Zaslechli jsme dokonce spekulaci, že kdyby Dienstbierovi ve straně setnuli hlavu, mohl by sociální demokracii opustit a založit třeba nějaké hnutí nebo novou stranu.

To se však s velkou pravděpodobností nestane. Zdroje ČESKÉ POZICE blízké vedení strany a volebního týmu uvedly, že Dienstbier by měl funkci obhájit. Navíc prý nestojí o organizační povinnosti, které se se založením nového subjektu pojí. Zajímavou poznámkou bylo i to, že ČSSD si je dobře vědoma, že Dienstbier je dle průzkumů nejoblíbenějším tuzemským politikem. A vzpomeňme, jakou paseku v ODS způsobilo odvolání Jiřího Pospíšila premiérem Nečasem z vlády. To by ČSSD před volbami do sněmovny asi riskovat nechtěla.

Vlkodlac Já to napsal: ... 12:33 11.1.2013

Počet příspěvků: 20, poslední 12.1.2013 08:42 Zobrazuji posledních 20 příspěvků.