Devizové trhy se uklidnily, vlci však stále větří kořist

Ke zdánlivé idyle pomohl summit eurozóny o rozrůstající se dluhové krizi. Řecko dostalo příslib druhého záchranného balíku.

Vše je zase na několik týdnů vyřešeno. Investoři se uklidnili, akciové trhy posilují a euro si proti dolaru připisuje zisky. Ke zdánlivé idyle pomohl čtvrteční summit v Bruselu, kde politické špičky států eurozóny jednali o rozrůstající se dluhové krizi a druhém záchranném balíku pro Řecko. Na zasedání mimo jiné předběžně dohodli, že země obdrží dalších 109 miliard eur, které poskytne eurozóna, Mezinárodní měnový fond a soukromý sektor. Hlavní cíl jednání – přesvědčit finanční trhy o tom, že řešení dluhové krize bylo nalezeno – byl zdánlivě splněn.

V tom se ale politici mýlí. Investoři se velmi podobají smečce vlků. Tam, kde cítí kořist, napadají nejslabší kusy stáda. V tomto případě podnikají nájezdy na akcie, dluhopisy a měny slabých zemí. Zda bude další obětí Španělsko, Itálie či Belgie, není v tuto chvíli zcela zřejmé. Co je ale jisté – další útoky budou pokračovat. Vlci, pokud ucítí kořist, dovedou být trpěliví.

Koruna zůstává  v regionu střední Evropy nejstabilnější měnou

Českou měnu toto neklidné období nechává nadále v klidu. Koruna kolísá ze všech měn regionu střední Evropy vůči euru nejméně. Jinak řečeno, je nejstabilnější měnou s nejmenšími výkyvy. To se projevilo i v uplynulém týdnu. Koruna se vůči euru obchodovala v těsném desetihaléřovém pásmu 24,40 až 24,50 koruny za euro a jen několikrát přestřelila jeho hranice. Více by už oslabovat neměla a v nadcházejících týdnech lze očekávat její posun směrem k hranici 24 korun za euro.

Vůči americké měně koruna kopírovala pár euro-dolar a zpevnila o několik desítek haléřů. V pátek po poledni se na mezibankovním trhu dolar prodával za 16,93 koruny.

Úrokové sazby by mohly vydržet

Zpráv z domácí ekonomiky bylo pomálu. Klíčová diskuse se vedla o budoucnosti daně z přidané hodnoty. Ministr financí Miroslav Kalousek nepochodil s návrhem sjednotit DPH na 19 procentech od příštího roku. Jednotná sazba DPH 17,5 procenta tak bude zavedena od roku 2013. Deficit státního rozpočtu by příští rok neměl překročit 105 miliard korun. To vše samozřejmě za předpokladu, že schválené daňové úpravy projdou legislativním procesem.

Nelze opominout ani otázku úrokových sazeb. Zasedání České národní banky začátkem srpna se kvapem blíží a podle člena bankovní rady Lubomíra Lízala by mohly současné nízké sazby vydržet minimálně do prosince tohoto roku.

Počet příspěvků: 2, poslední 23.7.2011 01:25 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.