Detektiv Zahálka, MF Dnes a kauza pandurů. Kdo je manipulátor?

Web Vaše věc zveřejnil dopis detektiva Františka Zahálky. Viní v něm MF Dnes, že manipulovala s fakty, když informovala o kauze pandurů.

To, co zveřejnil web blízký expremiérovi Jiřímu Paroubkovi Vaše věc, vypadá jako opravdu silná káva. Jde o dopis detektiva Františka Zahálky státní zástupkyni Marcele Kratochvílové. Vyplývá z něj, že redakce MF Dnes údajně manipulovala s fakty, jež se týkala podezřelého prodeje obrněnců pandur pro českou armádu. Redaktor deníku Janek Kroupa si loni v přestrojení za podnikatele skrytou kamerou natočil rozhovor s bývalými manažery rakouského výrobce pandurů (firmy Steyr) - Wolfgangem Habitzlem a Herwigem Jedlaucnikem. Rakušané se během rozhovoru rozpovídali o podmínkách celého obchodu a zainteresovaných osobách  - například Stanislavu Grossovi, Jiřím Paroubkovi, Karlu Kühnlovi, Martinu Bartákovi a firmě Pamco (která patřila zbrojaři Pavlu Muselovi,  příteli bývalého premiéra Stanislava Grosse).

S tímto záznamem měla údajně MF Dnes manipulovat. ČESKÁ POZICE proto požádala Janka Kroupu o reakci. Novinář mimo jiné uvedl, že redakce MF Dnes české policii poskytla kompletní audiozáznam ze setkání. „Nijak jsme s tím nemanipulovali a všechny střihy jsme přiznali. Jinými slovy, divák je vidí. Policie navíc od nás dostala plnou nezkrácenou verzi. Myslím si, že si pan Zahálka vyráběl důvody pro to, aby se případ odložil,“ řekl ČESKÉ POZICI Kroupa.

Připomeňme, že informaci o policejní analýze práce redaktorů MF Dnes použil k znevěrohodnění deníku i exministr obrany Martin Barták, jehož jméno na nahrávce zaznělo. Barták minulý týden vystoupil na svou obhajobu v případu korupce provázející obchod s tatrovkami pro armádu a prezentoval stejný materiál jako nyní Vaše věc, jenže identifikační údaje byly začerněné, takže nebyl zřejmý jeho původ.

Server Vaše věc s odvoláním na policejní zdroje dále píše, že Zahálka, který od police letos odešel, svlékl uniformu mimo jiné kvůli neshodám s Kroupou. A to na základě úniku svědectví Stephana Szücse v MF Dnes.

(Szücs česko-rakouskému týmu vyšetřovatelů vypověděl, že si poradce expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík řekl o 480 milionů korun za pokračování kontraktu na nákup pandurů. Podle informací MF Dnes se schůzek se zbrojaři z General Dynamics - vlastníka Steyru - zúčastnil vedle Dalíka i Martin Barták.)

Na toto téma Kroupa ČESKÉ POZICI řekl, že Szücsovo svědectví redakce dostala dlouho poté, co svědek o korupci promluvil. Během té doby prý policie nebyla schopna předvolat k výslechu ani Dalíka, což nasvědčovalo tomu, že česká justice včetně vyšetřovatele Zahálky není dostatečně aktivní při rozkrývání korupce v nejvyšších patrech domácí politiky. Proto list svědectví zveřejnil, avšak bez udání jména svědka. Krátce na to Szücsovu identitu zveřejnil deník Právo. K výslechu Marka Dalíka se policie nechtěla vyjádřit s odkazem, že o věci si vymínil právo na informování dozorující státní zástupce. A toho se ČESKÉ POZICI prozatím nepodařilo dostihnout.

Počet příspěvků: 3, poslední 16.12.2011 08:22 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.