Diskuse k článku

Děsivý sen o rublu. A nebyl to jen sen.

I kdyby Ruská centrální banka dokázala rubl stabilizovat, špatný stav hospodářství této země se nezmění. Dlouhodobý pokles hodnoty rublu je totiž jen jedním z jeho projevů. Ruská ekonomika zřejmě narazila na strop svého růstového potenciálu z uplynulých 15 let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Žižka 2.2.2015 12:31

Re: Rusko nechápe

Souhlasím s panem Harmáčkem, takhle to bohužel přesně je. JŽ

M. Harmáček 12.1.2015 3:07

Rusko nechápe

Rusko nechápe, že dokud bude okupovat východ Ukrajiny, tak pojede dolů z kopce.

Sebere li Kreml odvahu, stáhne svá vojska zpět do RF a předá východ Ukrajiny vládě v Kyjevě, tak opět získá postupně mezinárodní důvěru.

Obávám se, že tohoto není Kreml schopen a že ho tedy čeká postupná dekadence, stejně jako se to stalo Sovětskému svazu. Škoda.

J. Křivan 27.12.2014 20:49

Re: Rubl

Pane Urbanče, to jste se moc nevytáhl. Už jsem u Vás zažil lepší chvilky.

K. Plíhal 27.12.2014 18:12

Re: Rubl

Mně nejde o Vaše bydlení, ale duševní zdraví. Je škoda, aby člověk jako Vy, který má ve všem jasno, žil v této shnilé, fašisticko-imperialistické západní společnosti, když kousek na východ existuje stát, který splňuje Vaše ideály o vyspělé společnosti.

J. Poděbradský 27.12.2014 10:27

Re: Být miliardářem,

Rubl se dnes nakupuje  ve vyprodeji, aby po Novem roce prudce posilil, protoze se plyn a ropa bude nabizet jen za Ruble

V.Hricák 27.12.2014 7:24

Být miliardářem,

nakoupil bych dnes ruble za miliardu dolarů. Osobně nepochybuji, že Rusové rublovou krizi ustojí a do roka bude rubl nejméně napůl cesty zpět , kde byl před jejím vypuknutí. A jestli nyní rubl spadl o nějakých 40%,znamenalo by to cca 20% zisk. Vydělat za rok 200 milionů dolarů by za takové riziko stálo. Alespoň pro mne určitě.

V.Hricák 27.12.2014 7:19

Nezapomeňte,

že je Čína komunistickou zemí.A v té jsou trochu jiná pravidla. Z dob mládí si matně pamatuji, jak se směňovaly valuty za bolševika. Kurz ČNB byla jedna věc a kurz skutečný druhá. Pokud něco takového čínská vláda skutečně vyhlásila, zřejmě má nástroje na udržení spekulantů na uzdě. Sjednané obchody budou realizovány v kurzu, který platil v době uzavření obchodu a pouze pro firmy, které obchod realizují. Pokud by si čínský pracháč chtěl zahrát na burze, pravděpodobně bude obchodovat v jiných pravidlech a v jiném kurzu. Čína disponuje cca 4 biliony dolarů devizových rezerv.Tak že peněz na případnou kompenzaci firem má zatím asi dost. Na rozdíl od západu.

V.Hricák 27.12.2014 6:01

Re: Jak se zbavit děsivých snů?

O jednom jsem přesvědčený. To lepší jsme si již prožili a to co nás čeká v budoucnu už bude jenom horší. Místní rusobijci nechápou jeden fakt. A to, že pro ekonomický růst je důležitá souhra více faktorů. A v porovnání Rusko- západ mi vychází, že jich má více Rusko. To, jestli jich Rusové dokážou využít, je věcí druhou. Zatím se ale zdá, že ano. Bohužel, ale všechno směřuje ke konci lidstva. Američané posunuli svůj dluh do nesplatitelné roviny. A pokud je pravdou, že hodlají v následujících letech utratit na výzbroj bilion dolarů, znamená to jediné, Chystají se na válku s Ruskem. Až si budou jistí, že mají šanci uspět, válka vypukne. Můj soukromý odhad je 3-5 roků. Do té doby bude americký senát dál posunovat výši dluhového stropu. Jednak proto, aby bylo na zbrojení a jednak proto, aby udrželi národ v jakous, takous klidu. Jedině změna rovnající se zázraku by mohla změnit již nastoupený směr.

V.Hricák 27.12.2014 5:18

Re: úžasné, paní Taťáno ...

To chce klid. Pro některé čtenáře je ve vašem příspěvku příliš mnoho čísel. Osobně jsem přesvědčený, že problémy rublu nejsou přímo spojeny s ruskou ekonomikou, resp. ne v té míře, jakému rubl čelil poklesu. Pokud bych dokázal predikovat další vývoj rublu, potažmo dolaru, asi bych se živil jinak. O jednom jsem ale přesvědčený. Dolarový monopol končí. Netvrdím, že zcela skončí. Spíš se stane jenom jedním z mnoha platidel realizovaných obchodů.Mimochodem. Případný pád dolaru si paradoxně nemohou přát ani rusové. Do této hry velkých kluků nevidíme.A žlučovité příspěvky českých rusobijců jistě vyvolávají shovívavý úsměv těch, kteří do ní vidí.

J. Křivan 26.12.2014 11:32

křišťálová koule.

Pane Urbanče,

1. Notickou jsem chtěl upozornit, že článek uvádí předčasné, ideologicky spekulativní závěry o stavu rublu a usuzuje z toho na špatný stav RF. Jak to dopadne je ve hvězdách. Odkazování na přímou závislost rublu na ceně nafty opomíjí skutečnost, že podíl nafty na exportu RF klesl z cca 45% na 17% a předstihl ho vývoz zařízení JE, který je 18%. To by autor, který studoval v Moskvě mezinárodní vztahy měl vědět.

2. Rusko za zachránce světa nepovažuji, ale ani za "darebácký stát". Využívání pravoslaví jako vize mne jako ateistu nebere. V Rusku má ale svojí váhu. I Stalin požádal, přes všechny represe, pravoslaví o podporu proti Hitlerovi a ta mu byla poskytnuta.

3. Do napjatých mocenských vztahů mezi USA a RF je EU zatažena v pozici pátého kola u vozu. Dopad vzájemných sankcí se USA týká na rozdíl od EU jen okrajově. Dá se to zjednodušeně shrnout příslovím "dvě mouchy jednou ranou". Ještě platí "když se dva perou třetí se směje".

4. Proč nám prase chcípne částečně viz bod 3.

J. Poděbradský 26.12.2014 8:15

Re: Rubl

psychopat?? Reste si vlastni bydleni

K. Plíhal 25.12.2014 22:39

Re: Rubl

Už se tam odstěhujte, tuším, že Vám to píšu již podruhé. Chybí Vám odvaha nebo si nejste tou obhajobou Ruska jistý?

K. Plíhal 25.12.2014 22:35

kurňa,

tady se objevilo tolik odborných komentářu na měnové trhy a ruské hospodářství, zatímco k článku o našem státním rozpočtu je příspěvků o poznání méně....

K. Plíhal 25.12.2014 22:33

Re: dnešní LN

Mimochodem, Vy jste už také našel spásu v Rusku jakožto zachránci světa? Jsme Češi = Evropané, proč pořád musíme řešit spor USA-Rusko? Čína si hledí sebe a proto vyrostla. My se zabýváme cizími dvorky a doma nám prase přestalo přibírat.

K. Plíhal 25.12.2014 22:28

Re: Číny by se Putin měl spíš obávat

Konečně to tady někdo polopaticky napsal - Čína není sestřičkou Ruska, ale jeho černá vdova (samečci jsou po spářeni sežráni samičkou).

K. Plíhal 25.12.2014 22:25

Re: dnešní LN

Ceny čehokoliv rostou, klesají, stagnují. To je vždycky tolik poprasku, když novináři objeví, že cena čehokoliv se občas otočí. Jedno z pravidel investování zní: když se o něčem začne psát v novinách, cena dané věci se blíží vrcholu (dnu). Poprask kolem rublu to opět potvrdil podobně, jako nedávno zlato. Cenové vrcholy a dna bývají panická, proto si toho všimne i veřejnost, která s tím nemá nic společného. Můžete si odvodit, o kolik ještě zlevní ropa (=benzín), když jsou toho plné zprávy.

K. Plíhal 25.12.2014 22:18

Re: píšete to moc hezky, paní Taťáno, až na to ...

U nás má prezident především tu reprezentativní funkci než-li výkonou z pohledu moci. A to Zeman a asi někteří voliči nepochopili. Když mohl vládnout, tak se urazil jako spratek a zalezl do lesů, aby mohl rozdávat moudra bez rizika ztráty volební kytičky. Je to jen divadlo pro naivky, kteří si myslí, že Zeman něco dokáže a že z titulu funkce lze jej srovnávat s pozicí prezidenta v USA či Rusku. Je nabubřelý stejně jako Klaus.

K. Plíhal 25.12.2014 22:11

Re: Neviděl

Váš nejstřízlivější názor zůstal jaksi bez reakce. Měl by jste se více zaměřit na to, zda má většího Američan s dolary v kapse nebo Rus s rubly. My, malí Češi, se svými pindíky se můžeme tady jen trapně hádat, kdo má ještě menšího a lézt do něčí zadnice.

K. Plíhal 25.12.2014 22:06

Re: jednotně kupředu, zpátky ni krok

A rozjedeme to tam jako naši pradědové v Americe před několika staletími! To bude mejdan! Nebo Majdan? Teď nevím :-)

J. Podešva 25.12.2014 15:38

jednotně kupředu, zpátky ni krok

Z východu přichází záchrana dekadentního Západu. Odstěhujme se všichni na Východ, pod ochranu Ruska, Kazachstánu a Kyrgyzstánu - to je naše budoucnost. Ehmmm, doufám, že ne :-D

J. Křivan 25.12.2014 12:08

dnešní LN

Rubl zpevňuje, období nestability podle ruského ministra financí končí

J. Poděbradský 24.12.2014 17:25

Re: Vždyď jsem říkal, že je to přímo z Kremlu.

Jak říkávál můj dědeček, to si tak bl bé nebo jen navedené

J. Poděbradský 24.12.2014 17:24

Rubl

Pravým důvodem pádu rublu není hospodářství , není to cena oleje, je to jen a jen spekulativní politika! Od 1. ledna 2015 začíná svou existenci EAEZ - euroasijských ekonomický svaz. Dokumenty k němu, jeho právní zázemí, se psaly tři roky. K Rusku - Kazachstánu - Bělorusku se připojuje Arménie a brzy i Kyrgyzstán. EAEZ - to je budoucnost euroasijské integrace, to je i Banka. A perspektivní je to i emise nových eurasijských peněz. Je docela možné, že nijak nepropojených s dolarem. Jsou to nové horizonty a zcela jiná geopolitická situace. A všechno to začíná od 1. ledna - o dva týdny. Západ chce za každou cenu zadržet, odložit faktické fungování euroasijský svazu. Prostřednictvím provokování Putina na tvrdé kroky ve finanční sféře, vycházející mimo rámec současných pravidel.

Tatana 24.12.2014 0:21

Re: píšete to moc hezky, paní Taťáno, až na to ...

Furt radši papír, než aby si někdo na našem území stavěl mučírny, nemyslíte?

Náš pan president má takovou  povahu, rád lidi popichuje, oni se pak totiž vybarví.

JInak ještě otázečku, kterýpak z našich presidentů na osudy České republiky, nebo Československa, přímý vliv měl?

J. Podešva 23.12.2014 21:51

neuvěřitelné, nevím, co mám říci (vlastně napsat)

Pokračujte, paní Taťáno, nenechte se umlčet. Ať celý svět zví pravdu. Pokračujte ......

Tatana 23.12.2014 20:40

Re: úžasné, paní Taťáno ...

Spočítala jsem, že ve směnárně je kurs USD 22,65 Kč a EUR 27, 66 Kč, podle čínských a tureckých obchodníků je skutečný kurs USD 11,06 Kč, takže na každém USD tratíme / dotujeme USD 11,6 Kč.

Z toho vyvozuji, že sen o rublu je sice děsivý, ale sen o USD je v dopadu na naši ekonomiku horší noční můrou.

Dolarové kontrakty se týkají dlouhodobých akcí - suroviny cca 1/2 roku, stroje, investiční celky atd, v době uskutešněného plnění jsme na 1/2 hodnoty. Trička odtážejí momentální stav.

Přepočty ostatních měn odpovídají zveřejněnému kursovnímu lístku.

Pro osvěžení paměti před 25 lety byly taky dva kursy ruble, turistický 10 KČS/Rubl a obchodní 20 KČS/Rubl.

Nikdo nikdy netvrdil, že nás SSSR dotoval.

J. Podešva 23.12.2014 19:20

píšete to moc hezky, paní Taťáno, až na to ...

Až na to, že náš jediný přímo zvolený prezident nemá na osudy České republiky téměř žádný přímý vliv. Ovšem nepřímý, to ano. V tom ohledu se vám zřejmě velmi zamlouvá, jak Zeman velebí Putina a chválí Rusko. Nemáte pocit, že skrze něj sloužíme Rusku jako onen papír, o němž píšete ?

J. Podešva 23.12.2014 19:15

Číny by se Putin měl spíš obávat

Až ruskou ekonomiku začne válcovat Čína, Putin ještě s nostalgií bude vzpomínat na krásné časy dobrých obchodů s EU a Amerikou.

J. Podešva 23.12.2014 19:12

úžasné, paní Taťáno ...

Jaké ještě závěry ohledně osudu světa jste z těch triček vyčetla ? Podělte se s námi o tričkovou vizi.

J. Křivan 23.12.2014 18:20

gratuluji

Pane Václave, jak tak čtu, když už Vás nikdo nepochválí, pochválíte se alespoň sám.