Demonstrační menu 17. listopadu

K výročí se v Praze i v dalších českých městech připravuje mimořádné množství politických demonstrací.

Na 17. listopad se chystá mimořádné množství demonstrací. Centrem bude logicky pražské Václavské náměstí.

 • Od 13:00 bude na Václavském náměstí probíhat demonstrace za demisi vlády, svolaná na sociální síti Facebook. Od patnácti hodin se se tam koná Demonstrace proti vládním reformám organizovaná občanskou iniciativou ProAlt. Demonstrace se zúčastní také další občanské iniciativy a sdružení, včetně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). V šestnáct hodin vyjde z Václavského náměstí průvod a půjde přes Můstek a Staroměstské náměstí až před Úřad vlády.
 • Průvod se potká s účastníky dalších akcí. Mezitím totiž bude ve spodní části Václavského náměstí celý den probíhat oslava Výročí 17. listopadu, den boje za svobodu v kontextu aktuálního stavu politiky organizovaná občanských sdružením Vyměňte politiky.
 • Na Staroměstském náměstí se bude zase konat od třinácti hodin akce s názvem Pohřeb iluzí o demokracii a šancí roku 1989. Akci, které by se mělo zúčastnit na deset tisíc lidí, pořádá Spojenectví práce a solidarity. Podle ČTK se akce pravděpodobně zúčastní i členové a příznivci KSČM.
Akce politických stran
 • Jana Bobošíková se svojí stranou Suverenita svolala demonstraci pod názvem Zde domov můj takticky již na 16. listopad. Od šestnácti hodin by měli její příznivci demonstrovat před sídlem vlády.
 • Na výročí sametové revoluce se 17. listopadu zato chystá i Dělnická strana. Ta chystá od patnácti hodin pochod Národní třídou proti politickým procesům v ČR! Pochod odstartuje na Jungmannově náměstí a bude pokračovat přes Národní třídu, Masarykovo nábřeží, Rašínovo nábřeží až na Palackého náměstí.
 • Reakci na pochod Dělnické strany připravila iniciativa Ne rasismu. Akce nazvaná 17. listopad patří studentům, ne neonacistům začne ve 14 hodin na Betlémském náměstí. Bude pokračovat ulicí Divadelní, Ostrovní, Pštrossovou, Myslíkovou, přes Jiráskovo náměstí, ulicí Gorazdovou až na Moráň. “Cílem pochodu je projevit nesouhlas s tím, že neonacisté, tedy ti, jejichž ideologie je kopií nacismu, pochodují 17. listopadu po Národní třídě,” uvedla mluvčí iniciativy Alžběta Trusinová pro ČTK.
 • Demonstrovat budou i zástupci romské menšiny. Ti by se měli sejít na Náměstí republiky, jak uvedl předseda Romské hospodářské rady Miroslav Tancoš.
 • Česká pirátská strana připravuje na 17. listopad sérii diskusí po celé České republice. Její akce Vstupte do politiky má přilákat do jejich řad nové tváře.
Akce mimo Prahu
 • Hlavní protivládní akci chystají odbory v Brně. Na Malinovského náměstí budou od šestnácti hodin vystavovat vysvědčení vládě.  Demonstraci organizuje ČMKOS a zúčastní se jí i zástupci ProAlt. Pražskou i brněnskou demonstraci podporují jednotlivé odborové svazy, například OS Kovo, zdravotnické odbory a Asociace samostatných odborů.
 • Iniciativa ProAlt a odbory podporují akce také v dalších městech, například v Českých Budějovicích, Liberci, Olomouci a Ostravě. V Českých Budějovicích se 16. listopadu uskuteční v 16 hodin před DK Metropol Neformální setkání občanů, kteří jsou nespokojeni se současnou situací v ČR.
 • V Liberci připravují k 17. listopadu besedu a promítání dobových filmových dokumentů. Akce se uskuteční v přednáškovém sále Univerzitní knihovny Technické univerzity.
 • V Olomouci proběhne na náměstí před orlojem demonstrace proti vládě od čtrnácti hodin.
 • V Ostravě se bude demonstrovat proti vládním reformám od 15 hodin na Jiráskově náměstí.
Pietní vzpomínky a diskuse

V Česku budou probíhat také pietní akce připomínající si události z let 1939 a 1989.

 • Inventura demokracie pořádá již 16. listopadu debatu s názvem Nezreznout! Jejím cílem bude zhodnotit, zda mladí lidé mají v dnešní době možnost vstoupit do politiky. Uskuteční se od sedmnácti hodin ve velké aule Filosofické fakulty Univerzity Karlovy. Hosty budou Jan Hamáček (poslanec za ČSSD), Šimon Pánek (Člověk v tísni), Matouš Korbel (předseda Mladých zelených), rapper Lipo a Jiří Dienstbier mladší (senátor, pražský zastupitel za ČSSD).
 • Arcibiskup Dominik Duka bude dopoledne 17. listopadu sloužit mši k výročí sametové revoluce v Týnském chrámu. Po mši půjde průvod na Národní třídu.
 • Tradičně bude probíhat i akce před Hlávkovou kolejí  k uctění památky Jana Opletala a studentů hájících akademické svobody a lidská práva. Odtud bude pochod pokračovat k památníku Jana Opletala a Václava Sedláčka.
 • Pietní vzpomínku chystá také ministerstvo obrany. Ta by měla začít v jedenáct hodin v pražských Kasárnách 17. listopadu.
 • Příznivci hudby budou moci výročí oslavit v pražském Rock Café na Národní třídě, kde se uskuteční akce pod názvem Den svobody. Společnost Opona připravila koncert Generace 89+ a výstavu Normalizace a nenormalizace. 
 • Česká pirátská strana připravuje na 17. listopad sérií diskusí po celé České republice. Její akce Vstupte do politiky má přilákat do jejich řad nové tváře. 
 • Do pražské galerie DOX zase mohou návštěvníci zajít od sedmnácti hodin na přednášku Život v éře trvalého stavu ekonomické nouze, kde mimo jiné vystoupí slovinský filosof Slavoj Žižek.

Počet příspěvků: 1, poslední 16.11.2011 03:19 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.