Demokracie v EU: Buď ANO, nebo ANO.

Nejkratší komentář, který kdy Patrik Nacher napsal aneb O demokracii v podání Evropské unie a dalších centrálních evropských orgánů.

Patrik Nacher 12.10.2011

Dnes to bude můj nejkratší komentář, který jsem kdy napsal aneb o demokracii v podání Evropské unie a dalších centrálních evropských orgánů. Je to jednoduché, není moc o čem psát, varianty demokracie v EU totiž nejsou ANO nebo NE, nýbrž fakticky ANO nebo ANO. Referendum o Lisabonské smlouvě v Irsku – poprvé NE, tak se muselo opakovat do doby, než zazní demokratické ANO. Naštěstí se to podařilo hned napodruhé. I proto se dnes evropští i tuzemští politici tak zuby nehty brání, aby se o různých změnách rozhodovalo v referendu. Mohla by totiž zvítězit alternativa, se kterou se v Bruselu i jinde jaksi nepočítá.

Hlasování ve slovenském parlamentu o podpoře evropského stabilizačního fondu EFSF – v úterý NE. Vsadili jsme se doma, za jakou dobu se bude hlasování opakovat, aby zvítězilo „demokratické“ ANO. A je teď v zásadě jedno, jestli pod tlakem eurozóny nebo kvůli politickým ambicím opoziční strany Smer. A už je to tu: netrvalo to ani 24 hodin a poslanci si prý hlasování zopakují. Možná už ve čtvrtek.

Referenda nebrat, to už víme. A rýsuje se další posun. Možná napříště nebudou o různých změnách v rámci EU nebo eurozóny moci hlasovat ani národní parlamenty. I tam je evidentně riziko nejasného výsledku.

Související:
Přečtěte si také poznámku Lukáše Novotného na slovenské téma.

Počet příspěvků: 2, poslední 31.8.2012 06:34 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.