Dejme důvěru energetické efektivitě

Energetickými úsporami lze za 15 let snížit spotřebu ropy o těžbu Ruska a Norska dohromady, předkládá alternativní scénář agentura IEA.

Čestmír Klos 17.1.2013

Od Mezinárodní agentury pro energii (IEA) se každoročně očekává věštba rozvoje energetických zdrojů. Ani letos agentura své tradiční klienty nezklamala předpovědí vítěze v soutěži o největšího producenta ropy, jímž do patnácti let nemá být ani Rusko ani Saudská Arábie, ale USA. Už v roce 2015 pak mají Spojené státy díky těžbě z břidlicových hornin předstihnout i největší producenty plynu.

Toho jsou plné noviny, servery i televize. Letos však IEA ve své zprávě World Energy Outlook 2012 vytyčila i jiný zásadní trend, jenž není závislý na exploataci nových a nových fosilních zdrojů. A který se netěší tak velké mediální pozornosti. Tím jsou energetické úspory.

Úspory coby klíč k rozvoji

Energetickými úsporami lze podle agentury snížit spotřebu ropy o produkci Ruska a Norska dohromady. IEA upozorňuje, že jsou dosud nevyužity čtyři pětiny potenciálu úspor v budovách. Z poloviny svých možností zaostává i průmysl. Průmyslové země tím pádem masivně plýtvají energií, přestože se nabízejí chytré inovace, jak tyto zbytečné ztráty snížit.

IEA vytyčila trend, jenž není závislý na exploataci nových a nových fosilních zdrojů. Tím jsou energetické úspory.

Pokud průmyslové země do roku 2035 investují 12 bilionů dolarů do inovací, ušetří 19 bilionů dolarů na účtech za ropu, plyn a uhlí. Navíc umožní snížit investice do nových zdrojů energie o 5,9 bilionu dolarů.

Evropa neoplývá energetickými zdroji, nabízející se energetické úspory však zdejší podniky ani vlády neberou příliš vážně. V Evropě přitom podle IEA lze zvyšováním energetické efektivity zvýšit růst HDP o 1,1 procenta. Jde tedy jednoznačně o ekonomicky přínosnou strategii.

Ve srovnání s tím by úspory v USA vyvolaly ještě větší růst HDP (1,7 procenta) a například v Indii o celá 3 procenta. Ten, kdo by na úsporách výrazně tratil, by bylo Rusko, kterému pro jeho zaměření na export fosilních paliv by tento vývoj ubral 4,5 procenta HDP.

Energetická efektivita má vedle ekonomických přínosů i pozitivní dopady na energetickou bezpečnost a podstatně přispívá ke kvalitě životního prostředí.

Konec pohádky o dotacích

Globální pohled IEA bourá českou představu o dotacích. Agentura uvádí, že fosilní paliva – uhlí, ropa a zemní plyn – dostávají nyní šestkrát větší dotace než obnovitelné zdroje energie. Od roku 2010 dokonce dotace fosilních paliv vzrostly o 30 procent.

IEA však nastavila zrcadlo i českému zpochybňování obnovitelných zdrojů. Předpovídá totiž, že se obnovitelné zdroje do tří let stanou druhým největším zdrojem energie, hned po uhlí.

Agentura letos dokonce zveřejnila Plán pro přechod k energeticky úspornému světu, který je alternativní verzí k základnímu scénáři. Při jeho realizaci by ovšem musely vlády překonat několik bariér a do roku 2035 investovat 2,2 bilionu dolarů. V téže době by ovšem na energii ušetřily více než dvojnásobek – 4,9 bilionu dolarů.

Agentura IEA uvádí, že fosilní paliva dostávají nyní šestkrát větší dotace než obnovitelné zdroje energie

Bez realizace strategie uvedené v Plánu pro přechod k energeticky úspornému světu se neuskuteční zhruba 80 procent ekonomicky návratných úsporných opatření v budovách. Petr Holub z iniciativy Šance pro budovy k tomu poznamenal: „Energetické úspory mohou mít velké ekonomické přínosy, je však potřeba jim dát strategickou prioritu nad stavbou dalších a dalších zdrojů zásobujících energetický cedník. Mezinárodní agentura pro energii dává české vládě návod, jak na to.“

Miroslava Pecha z Hnutí Duha zaujal očividný rozpor Plánu s čerstvou českou energetickou koncepcí: „Je vidět, jak se plány ministra Kuby úplně rozcházejí se současným uvažováním světových odborníků. Ministerstvo průmyslu skoro výhradně plánuje, jak dolovat, spalovat a vyrábět více a více energie, zatímco experti dnes především přemýšlejí, čím nastartovat sofistikované inovace a chytrou ekonomiku s menší spotřebou.“

Počet příspěvků: 4, poslední 15.11.2012 02:32 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.