Ceska Pozice

Degustujte víno – mobilem!

Co před pár týdny věštil gigant IBM, start-up Adamant Technologies počátkem roku představil: čipy, které mají schopnost cítit a chutnat.

O tom, že si chytré telefony pozvolna osvojují lidské smysly, dnes už nemůže být pochyb. Mobily mají mikrofony a aplikace pro rozpoznávání řeči, jinými slovy – mluví a slyší. Kamery jim pomáhají vidět, dotykové displeje a tříosé gyroskopy zase cítit. Díky GPS vědí, kde jsou. Paměťové karty a den ode dne vyspělejší procesory doprovází rostoucí paměť a schopnost „myslet“. Komunikovat mezi sebou mohou iPhone, Samsung a spol. prostřednictvím Bluetooth a wi-fi.

Nelze se tedy divit, že koncern IBM koncem minulého roku ve svém každoročním seznamu inovací, které mají potenciál v příštích letech změnit způsob práce, života i komunikace lidí (nazvaném IBM FIve in FIve), ohlásil příchod éry kognitivních technologií. Díky smyslovým schopnostem našich telefonů budeme dle amerických odborníků počítačového gigantu již brzy produktivnější, zdravější, rychlejší, rozhodnější a chápavější.

Co předpovídá IBM...

... jiní již vyrábějí

A budoucnost je blíž, než by se z futuristického itineráře inovací sestaveného společností IBM mohlo zdát. Tak například mladá společnost Adamant Technologies počátkem roku ve Spojených státech představila čipy, jež dokážou cítit a chutnat. Dle zakladatele a CEO startupu Sama Khamise by nás jeho produkty již během příštích dvou let mohly upozornit například na nekvalitní víno či nepříjemný zápach z úst, takzvanou halitózu.

Technologie, která co nevidět opustí texaskou továrnu, si to s přehledem bude moci rozdat například s psím čenichemSpolečnost vyrobila počítačový čip, který má až pětkrát více receptorů čichu než běžný člověk. Schopnost amerického vynálezu vnímat například chemikálie rozpuštěné ve vzduchu nebo ve vodě je tedy mnohonásobně vyšší než u lidských bytostí. Technologie, která co nevidět opustí texaskou továrnu, si to tedy s přehledem bude moci rozdat například s psím čenichem.

Procesor bude doprovázet konektor, jehož prostřednictvím čip jednoduše připneme k telefonu. Technologie pak bude spolupracovat s řadou aplikací, které usnadní například každodenní monitorování zdravotního stavu, kontrolu množství alkoholu v krvi či dohled nad již zmíněnou halitózou. Přičemž software by neměl rozeznat pouze to, kdy k ní dochází, ale také detailně prozkoumat proč.

Předpověď IBM si tak během pouhých tří týdnů našla cestu z říše vědeckofantastických pohádek do reality, za což vděčíme mimo jiné také proslulému investorovi Vinodu Khoslaovi, který americké vynálezce podpořil kapitálem ve výši 2,5 milionu dolarů. Jak dlouho potrvá, než si naše mobilní zařízení osvojí i další schopnosti vnímání vnějšího světa živočichů? Lépe než experti v IBM to možná ví Siri.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.