Degradace české demokracie

Osoby a obsazení vlády svědčí o systémovém prosazování vlivu konkrétních osob a skupin, ovládajících českou ekonomiku.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

KOMENTÁŘ Petra Matějčka st. / Dne 10. července 2013 stanul poprvé před soudem Džochar Carnajev obviněný ze spáchání několika závažných zločinů jako spolupachatel atentátu v Bostonu z 15. dubna. Hlavní americké zpravodajské stanice neustále opakovaly video, jež ukazuje atentát vlastně v přímém přenosu, smrt i těžká zranění, způsobená výbuchem nastražené bomby. Na první stání před soudem si Džochar Carnajev počkal 86 dní převážně ve vazbě americké věznice.

Již více než rok ukazují české zpravodajské stanice videozáběry, dokumentující pokus Romana Janouška o spáchání závažného trestného činu vraždy před zraky veřejnosti. Jeho neméně otřesný čin se stal 23. března loňského roku. Kromě několika výslechů nestrávil Roman Janoušek ve vazební věznici ani minutu a první soudní řízení ho čeká v úterý 18. července 2013, tedy 482 dní od spáchání činu.

Projevy systémových vad

Existuje v České republice vůbec možnost dosíci se práva a spravedlnosti?Rozdíl v chápání práva a spravedlnosti je tak neskutečně zřejmý, že člověka nutí k zamyšlení, existuje-li v České republice vůbec možnost dosíci se těchto nejvyšších hodnot demokracie. Selektivnost a účelovost práce policie, orgánů činných v trestním řízení, státních zástupců i soudců je tak do nebe volající, že jsem stále více přesvědčen, že existence takové možnosti je každým rokem nižší a nižší. A že příčinou toho jsou vedle charakterových vad představitelů nejrůznějších orgánů a opakovaného selhávání jednotlivců i vady systémové. Dle mého názoru jde o celkovou degradaci a hrubé zneužívání demokratického systému v České republice.

Projevy této degradace a zneužívání systému dopadly v posledních dnech z určité části i na ty, kteří si dlouho zahrávali s ohněm. Na politiky a poslance, kteří jsou lidu odpovědní za výkon moci i uplatnění práva a spravedlnosti v běžném životě.

Nechci zatěžovat opakováním prapodivného konce „Nečasovy vlády“ a úlohou policie, vojenské rozvědky i státních zástupců. Asi by stačilo odvolat se na přísloví: Kdo seje vítr, sklízí bouři. Ale to určitě nestačí. Jmenování „Rusnokovy vlády“ je dalším svědectvím, že jde o projevy daleko hlubší a že se situace stává téměř tragickou.

Neuvěřitelná jmenování

Jestliže někteří z členů bývalé Nečasovy vlády i řada poslanců vládních stran byli pod silným, ale spíše nepřímým vlivem velkých podnikatelských skupin, jež ovlivňovaly její i jejich rozhodování ve vlastní prospěch (a jenom některá rozhodnutí se začala vyšetřovat), pak řada členů současné vlády přímo z těchto podnikatelských skupin pochází. Jsou vytvářeny systémové podmínky jak pro zneužívání jejich postavení ve prospěch „vlastních podnikatelských skupin“, tak pro aktivní bránění vyšetřování hospodářských zločinů z minula i momentálně probíhajících. Míra zneužití demokracie v Čechách dosahuje hrozivých rozměrů.

Bezohlednost Fischerova jmenování s ohledem na jeho podřízený vztah k podnikatelské skupině, jejímž byl zaměstnancem a která za jeho vlády usilovala o miliardové zakázky, je neuvěřitelná

Případ místopředsedy vlády a ministra financí Jana Fischera se zdá být tragicko-směšným. Bezohlednost jeho jmenování právě s ohledem na jeho podřízený vztah k podnikatelské skupině, jejímž byl zaměstnancem a která za jeho vlády usilovala o miliardové zakázky, je neuvěřitelná. To, že by měl mít pod sebou Finanční analytický útvar, který vyšetřuje podezřelé převody peněz, je jenom dalším potvrzením, že toto jmenování nebylo chybné, ale záměrné.

Případ druhého místopředsedy vlády a ministra vnitra Martina Peciny se zdá ještě závažnější. Do svých funkcí byl jmenován „de facto“ rozhodnutím prezidenta republiky přímo z funkce generálního ředitele jedné z nejvýznamějších částí holdingu Vítkovice, společnosti Vítkovice Power Engineering. Vyvstávají nutně otázky:

Jak se bude moci tento ministr vnitra aktivně zasazovat o práci orgánů v trestním řízení v řadě kauz nejsilnější podnikatelské skupiny, tedy elektrárenské společnosti ČEZ, jestliže donedávna s jejími vrcholnými představiteli vyjednával ohromné zakázky pro „svou“ firmu?

Jde nejenom o kauzu pořízení předražených slunečních elektráren od firmy Amun Re, ale i o zakázky na modernizaci elektráren Prunéřov a Ledvice. Jak bude aktivně prosazovat vyšetřování případu dodávky nadkritického kotle pro elektrárnu Ledvice firmou Alstom Brno, které vede Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, když její generální ředitel byl do této firmy „diverzifikován“ jedním z hlavních představitelů skupiny ČEZ a předsedou dozorčí rady Škoda Praha Invest, s nímž je Martin Pecina mnoho let spojen? Jaká může být jeho aktivita, když jde zároveň o zakázku „jeho firmy“ Vítkovice Power?

Jakou míru nestranosti rozhodování lze čekat od nového ministra průmyslu a obchodu Jiřího Ciencialy, který dlouhá léta spoluvlastnil a 14 let vedl firmu Třinecké železárny, jejíž majitel Tomáš Chrenek přímo sponzoroval prezidentskou kampaň ministra Fischera?

Oligarchizace politiky, privatizace veřejného prostoru

Je to jenom několik propojení osob a firem, které v České republice začínají plynule přecházet z podnikatelské sféry do politiky a zase zpět. Jde nejenom o míru oligarchizace české politiky, ale o neskutečně rychle narůstající míru privatizace českého veřejného prostoru: zákonodárného, soudního i exekutivního. Ohrožení demokracie v Čechách je alarmující a jsou vytvářeny všechny předpoklady pro to, aby byl tento proces nezměnitelný běžnou cestou, tedy volnou soutěží politických stran ve volbách. Diktátorský krok prezidenta Zemana je jenom vyjádřením vůle několika soukromých skupin.

Členové vlády jsou jen subalterní hráči, kteří dávají celému procesu pouze zdání legitimity

Chování politických stran, jejich zástupců v Poslanecké sněmovně v posledních letech, ale dnes i konkrétních osob, jako jsou Jiří Rusnok, Jan Fischer, Martin Pecina a další ukazuje, že v procesu destrukce demokracie v Čechách jsou jenom subalterními hráči a že dávají celému procesu pouze zdání legitimity. Hlavní strůjci degradace demokratického, ale i ekonomického, sociálního a právního systému České republiky jsou členy několika málo organizovaných podnikatelských skupin, včetně některých velkých polostátních firem, které jsou státní jenom dle názvu.

U prezidenta Zemana nejde o způsob interpretace Ústavy ČR, o zneužití práva prezidenta jmenovat předsedu vlády. Jde jenom o prosazení vlivu konkrétních osob a skupin ovládajících českou ekonomiku, kteří mu nadiktovali postup i osoby a obsazení české vlády. 

Prostý Američan se uplatnění práva dočká zpravidla ihned nebo v řádu dní či týdnů. Prostý Čech zažívá frustraci vyvolanou neexistencí práva každý den, a to již řadu let. Demokracie je základní hodnotou a pilířem společenského systému Spojených států. Společenský systém v České republice se demokracii velkou rychlostí vzdaluje.

Poznámka redakce: Názorové texty externích autorů nemusejí vyjadřovat stanovisko ČESKÉ POZICE.

alenah nepochopení ,,, 10:57 17.7.2013
Pedro1114 ..a Jana Kratochvílová ;) ... 8:40 16.7.2013

Počet příspěvků: 23, poslední 18.7.2013 06:14 Zobrazuji posledních 23 příspěvků.