Davide Rathe, díky za tvé zatčení!

Kauza exstředočeského hejtmana pomohla řadě osob v kariérním růstu či obnově politické síly. A pro ČSSD by nemusela mít zničující důsledky.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard Cortés & Petr UrbanČeská pozice

Před rokem exstředočeský hejtman David Rath svým zatčením za údajně cinknuté stavební zakázky ve vlastním regionu paralyzoval politickou scénu, ČSSD a při převozu z litoměřické vazební věznice do sněmovny i nejeden silniční tah. Vedle toho je na místě připomenout, že řadě osob Rathovo zatčení  pomohlo v kariérním růstu či obnově politické síly.

Na prvním místě lze uvést tehdejší ústeckou státní žalobkyni Lenku Bradáčovou, která zpočátku Rathův případ dozorovala. Vyšetřování sice posléze předala kolegům do středních Čech, ale tato kauza udělala z Bradáčové prvotřídní hvězdu, což ji vyneslo až do postu šéfky Vrchní státního zastupitelství v Praze.

Před svým zatčením měl Rath velkou šanci obhájit post středočeského hejtmana. Přišel však o něj a místo něho jej získal Josef Řihák, do té doby nepříliš známý příbramský senátor. Nebýt Rathovy kauzy, současný středočeský hejtman by nadále byl „pouhým“ členem horní komory parlamentu a středočeským zastupitelem.

Fenomenální návrat díky Rathovi zažil i exministr průmyslu a obchodu Milan Urban, jehož v roce 2009 politicky vyčerpala kauza Toskánsko. Rathovým zatčením však oslabil jeho velký spojenec Richard Dolejš, vlivný středočeský poslanec a do té doby klíčová postava regionální organizace ČSSD, což Urbanovi pomohlo. Tito dva pánové se totiž až donedávna nenáviděli. Urban se před pár týdny stal ministrem průmyslu a obchodu v Sobotkově stínové vládě a je vážným kandidátem na post ve Strakově akademii. Nebýt Ratha, exministr s výrazným knírkem by zůstal padlým politikem.

A nebýt Rathovy aféry ani Michal Hašek, statutární místopředseda sociální demokracie, by dnes nemusel být stále mužem číslo dvě 2 v ČSSD. Rathův politický talent byl totiž nesporný, šlo o mnohem důraznějšího a výraznějšího politika než krotký jihomoravský hejtman Hašek. Kdo ví, zda by býval březnový sjezd strany v Ostravě neposlal právě Ratha dýchat předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi na záda z postu statutárního místopředsedy.

Možná nakonec poděkuje i ČSSD

Rathova kauza se zatím na preferencích ČSSD nijak výrazně neprojevila (loni červnu se ve volebním modelu CVVM sice její preference propadly z 36 na 31 procent, letos v dubnu však straně naměřila 40 procent). Vzhledem k soudnímu procesu, který by měl odstartovat zhruba v červnu, však lze očekávat, že téma Rath bude stranickým stratégům a marketérům při rozjíždění kampaně pro supervolební rok 2014 přidělávat problémy.

I ČSSD by mohla po příštích volbách prohlásit: Díky, Davide!

Rathův skandál by ale ve výsledku nemusel být pro sociální demokraty nijak zničující. Pokud se nepotvrdí Rathovy loňské náznaky, že by mohl vědět něco nepěkného o financování strany, ČSSD by měla využít faktu, že její bývalý politik ani v base nezahálí. Během vězeňského pobytu totiž Rath napsal desítky článků do novin a především dvanáct novel zákona.

Čert vem, že možná něco ukradl. Lidé třeba ocení, že i ve vězení zákonodárci zvolení za sociální demokracii myslí na své voliče. Pak by i ČSSD mohla po příštích volbách prohlásit: Díky, Davide!

Počet příspěvků: 3, poslední 17.5.2013 09:09 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.