David Ondráčka z Transparency International pojede na studijní pobyt do USA

Ředitel české pobočky Transparency International zároveň popřel spekulace, že by dostal nabídku působit v politice.

Šéf české pobočky Transparency International (TI) David Ondráčka se chystá do Spojených států. Informaci ČESKÉ POZICI Ondráčka potvrdil. „Dostal jsem Fulbrightovo stipendium a jedu na krátkodobé studium a výzkum na Columbia University do New Yorku,“ upřesnil. Ondráčka stráví v USA čtyři měsíce. Zatím není rozhodnuto, kdo ho v TI zastoupí, ani o jakou formu zástupu půjde, zda na tuto dobu bude jmenován nový ředitel.

Již před časem se objevily spekulace, že Ondráčka dostal nabídku dělat náměstka vicepremiérce pro boj s korupcí Karolíně Peake, a to v době, kdy vedla Legislativní radu vlády. Svou logiku tyto zvěsti měly, protože zástupce Transparency International se jako přísedící a pozorovatel účastní jednání poradního sboru Vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí, který vede vicepremiérka Peake.

Ondráčka zvěsti o tom, že by se nyní posunul z neziskového sektoru do politiky, odmítá

Ondráčka ale zvěsti o tom, že by se nyní posunul z neziskového sektoru do politiky, odmítá. „Nabídku náměstkovat Karolíně Peake (ani nikomu jinému) jsem nedostal, takže to není pravda,“ říká ředitel české TI. Do budoucna ale své působení v politice nezavrhuje. „Nevylučuji, že se v životě po TI rozhodnu zkusit politiku nebo státní správu. Ten čas ale zatím nanadešel a po pobytu v USA se zatím do TI plánuji vrátit,“ říká Ondráčka.

Jak vlastně hodnotí dosavadní ředitel organizace, jejímž posláním je mapovat stav korupce v ČR a aktivně přispívat k jejímu omezování, boj proti korupci, který zaštiťuje vicepremiérka Peake? Žádné velké nadšení.

„Efektivní boj s korupcí má tři roviny: promyšlenou strategii a rozumný časový plán; institucionální infrastrukturu, lidské kapacity a peníze na vynucování pravidel; a důvěryhodnost ministrů a celé vlády. První věc s problémy, ale postupně vzniká, druhá zoufale chybí a ve třetí rovině vláda úplně propadá. Paní Peake se sice snaží a mnohdy to nemá snadné, státní správa i zavedené strany umějí vytvořit mimořádný odpor a obstrukce, ale počítají se jen výsledky. A ty v těch klíčových oblastech, jako jsou zákon o úřednících, financování stran, zákon o státním zastupitelství nebo hospodaření státních firem, zatím zoufale chybí.“