David Ondráčka ministrem vnitra? Tak určitě...

Andrej Babiš dostal bláznivý nápad. A šéf Transparency International ho v něm podpořil.

foto: © ČTK/Vondrouš RomanČeská pozice

Značný díl pozornosti si v neděli obstarala dvojice Andrej Babiš – David Ondráčka. První jmenovaný označil druhého jmenovaného coby potenciálního kandidáta na ministerstvo vnitra, druhý jmenovaný se vyjádřil, že je připraven do toho jít.

Ponechme pro tuto chvíli stranou, že hnutí ANO 2011 s vnitrem nejspíš nemůže počítat. Když Bohuslav Sobotka přenechal Babišovi ministerstvo financí i s Finančním analytickým útvarem, byl by blázen, kdyby stejnému subjektu věnoval i resort vnitra. ČSSD je sice těsně, ale stále vítěz voleb, a aspoň nějaká významná ministerstva by měla chtít obsadit.

Už poněkud únavná je i fixní idea usadit na všechny resorty „nestranické odborníky“. V ANO by si už mohli uvědomit, že důvěru voličů dostalo toto hnutí, nikoli nestraničtí odborníci. A hnutí ji dostalo proto, aby prosazovalo svou politiku a svůj program, nikoli proto, aby svou politiku a svůj program prosazoval někdo, kdo nekandidoval.

Asi nejpodivuhodnější je, že si na resort troufá sám Ondráčka. Aby nedošlo k mýlce – nejde o žádné zpochybňování činnosti české pobočky Transparency International, které Ondráčka šéfuje. Například na rozkrývání podezřelých finančních toků z Dopravního podniku udělala tato organizace nemálo záslužné práce.

Šéf hnutí Duha by také neměl usednout v čele ministerstva životního prostředíNicméně ministerstvo prostě není úřad, na který by měl usednout aktivista. Šéf hnutí Duha by také neměl usednout v čele ministerstva životního prostředí. Ministr má na problematiku svého resortu nahlížet z jiné, vyšší perspektivy, než jakou mají neziskovky spjaté s jeho gescí. Konkrétně na vnitru nejde jen o korupci, ale třeba i o dohlížení nad veřejným pořádkem, bezpečností silničního provozu, konáním voleb, integrovaným záchranným systémem, ministr řídi policii a hasiče, spolupracuje s Interpolem… A to ponechme stranou, že lze na ministerstvu získat řadu citlivých informací – o některých bývalých vládcích vnitra se v tomto směru vyprávějí hotové legendy.

Ale jestli to chce ČSSD dát Humlovi...

V tradičních politických stranách bývají na resortní problematiku vyčlenění odborníci, kteří se několik let seznamují s pokud možno všemi aspekty práce ministerstev. Je logické, že je hnutí ANO zatím nemá, a tak šermuje jmény „odborníků“. Nicméně vyjmout jediný z mnoha aspektů činnosti ministerstva a chtít ho svěřit do správy mediálně známému bojovníkovi proti korupci skutečně zavání populismem. Nebo alibismem, kdy představitelé ANO vědí, že tomuto ministerstvu prostě nerozumějí, a tak by raději svěřili odpovědnost za případné chyby někomu jinému. Jenže počet hlasů, které ANO dostalo, je k odpovědnosti předurčuje, ať chtějí nebo ne.

Samozřejmě je možné, že jde jen o jeden z Babišových nepříliš připravených výstřelů naslepo. I když z vyjádření Ondráčky se zdá, že možnost jeho angažmá na vnitru je spíše plánovaná – se šéfem ANO se o něm prý bavili už hned po volbách.

Na druhou stranu – ČSSD si jednoho svého bezpečnostního experta, Jana Hamáčka, hodlá posadit do čela sněmovny; a druhý, Jeroným Tejc, je nyní kvůli komickému pokusu o puč ostrakizován. Pokud sociální demokraté vážně přemýšlí o tom, že by na resort usadili bývalého dopravního policistu, nedávno poslance za Věci veřejné Stanislava Humla, možná je David Ondráčka přeci jen lepší variantou.

honzej v celku souhlas.... v celku souhlas.... 16:35 25.11.2013

Počet příspěvků: 24, poslední 29.11.2013 05:59 Zobrazuji posledních 24 příspěvků.